Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi 2019: Polacy rozbili bank z medalami. "To prawdziwi sportowcy, którzy nie boją się przeciwności"

Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną szturmem zdobywają areny sportowe w Abu Zabi i Dubaju. Poniedziałek na Igrzyskach Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych rozpoczęła z dorobkiem łącznie 36 medali, w tym: 13 złotych, 15 srebrnych i 8 brązowych.

2019-03-19, 18:00

Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi 2019: Polacy rozbili bank z medalami. "To prawdziwi sportowcy, którzy nie boją się przeciwności"
Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych podczas ceremonii otwarcia XV Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi . Foto: materiały prasowe/olimpiadyspecjalne.pl

Gdy w ubiegły czwartek ponad 7,5 tysiąca sportowców z całego świata rozpoczęło rywalizację o medale Igrzysk, pierwsze sukcesy zaczęli odnosić Polacy. Już w piątek pierwsze złoto zdobył Sebastian Cofał w pływaniu stylem grzbietowym. Pochodzący z Wielkopolski szesnastoletni zawodnik, dla którego jest to pierwsza tak duża impreza sportowa, znakomicie przepłynął dystans 100 metrów, uzyskując wyraźną przewagę nad pozostałym zawodnikami.

- Udział w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych to dla mnie wielkie wyróżnienie i spełnienie marzeń. Olimpiady Specjalne dają mi możliwość trenowania i startowania w zawodach dlatego na treningach staram się jak najlepiej pracować i przepływać jak najdłuższe dystanse. Ten medal to dla mnie nagroda za wysiłek i przygotowanie do Igrzysk - powiedział Sebastian Cofał.

Powiązany Artykuł

Olimpiady specjalne 1200 Free.jpg
Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Zabi 2019: wśród 7 tysięcy sportowców "biało-czerwoni"

Polacy otworzyli worek z medalami

Złoto w pływaniu zdobyła też Kinga Iwańska (beskidzkie), dla której są to już drugie Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Poprzednio, w 2015 roku rywalizowała w pływaniu na Igrzyskach w Los Angeles.

Zawodników wspierała na miejscu prezes Olimpiad Specjalnych Polska, Anna Lewandowska, Ambasador RP w ZEA Robert Rostek oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

REKLAMA


- Zawodnicy Olimpiad Specjalnych są niesamowici. Cały czas są uśmiechnięci, przekazują bardzo wiele pozytywnych emocji. Jestem pełna podziwu dla ich determinacji i woli walki – to prawdziwi sportowcy, którzy nie boją się przeciwności, ale dzielnie stawiają im czoła. Jestem pod ogromnym wrażeniem ich występów na Igrzyskach. Rywalizacja sportowa na tak wielkiej imprezie, wśród tysięcy zawodników z całego świata to wielkie wyzwanie, ale nasi Polscy sportowcy jak zawsze dają radę, dlatego kibicujmy jeszcze mocniej! Grajmy Razem! - powiedziała Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

W piątek i w czasie weekendu nasi zawodnicy nie próżnowali – łącznie 11 medali zdobyli nasi gimnastycy: trzy złota i brąz to dorobek Justyny Salwy (świętokrzyskie), Paweł Czizmowski (kujawsko-pomorskie) dołożył aż 7 medali do naszego wyniku w tej dyscyplinie– 2 złote i pięć srebrnych!

Po srebrnym medalu w judo zdobyli Angelika Stachowiak (wielkopolskie) i Marcin Liszcz (warmińsko-mazurskie). Ponieważ w Abu Zabi debiutujemy na Igrzyskach Światowych w tej dyscyplinie, są to nasze pierwsze medale Światowych Igrzysk w judo w historii.

Medale zdobywali też kolarze (2 złota, srebro), wrotkarze (złoto, 2 srebra, 4 brązy), lekkoatleci (2 srebra, 2 brązy), tenisiści stołowi (srebro), a także zawodnicy w jeździectwie (złoto, srebro), bocce (srebro) i trójboju siłowym (srebro, 2 brązy).

REKLAMA


- Medale są ważnym elementem motywacji dla zawodników Olimpiad Specjalnych, ale w idei ruchu Special Olympics nie są najważniejsze. To nagroda za sportowy wysiłek, za przełamywanie własnych barier i walkę nie tylko o lepszą kondycję fizyczną, ale także poprawa umiejętności społecznych, otwieranie na świat - powiedziała Małgorzata Strzałkowska, kierownik Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych.

Biało-czerwoni w Abu Zabi

Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Zabi 2019 to 90 osób w tym 64 zawodników, oraz 26 trenerów, lekarzy i członków kierownictwa, którzy wspierają naszych zawodników w trakcie Igrzysk.

TVP

Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną na arenach sportowych w Abu Zabi i Dubaju rywalizują w 17 dyscyplinach sportowych: koszykówce, piłce nożnej 7-osobowej (w której reprezentuje nas drużyna żeńska), lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie, kajakarstwie, judo i golfie. Po raz pierwszy na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych polscy zawodnicy rywalizują w judo i golfie – jest to debiut naszych zawodników w tych dyscyplinach na arenie światowej.

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są największym sportowym i społecznym wydarzeniem na świecie w 2019 roku i największą sportową imprezą w historii Bliskiego Wschodu.

REKLAMA

Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przybyło ponad 7,5 tysiąca sportowców z ponad 190 krajów. W Igrzyskach bierze też udział ponad 2,6 tysiąca trenerów, 6 tysięcy członków rodzin oraz ponad 20 tysięcy wolontariuszy z całego świata.


W czwartek 14 marca wystartowały Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Zabi 2019. Polskie Radio objęło to wydarzenie swoim patronatem.

(mb), olimpiadyspecjalne.pl 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej