El. ME 2020. Austria - Polska: zwycięstwo biało-czerwonych. Piątek dżokerem w talii Brzęczka

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 23:13
Piłkarska reprezentacja Polski po bramce Krzysztofa Piątka wygrała w Wiedniu z Austrią 1:0 na inaugurację zmagań w grupie G eliminacji mistrzostw Europy. To pierwsze zwycięstwo Jerzego Brzęczka w roli selekcjonera.
Audio
  • Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski przed meczem el. ME 2020 Austria - Polska, cz. 1 (PR1)
  • Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują mecz el. ME 2020 Austria - Polska, I połowa (PR1)
  • Relacja Adama Maleckiego z meczu el. ME 2020 Austria - Polska, cz. 1 (Trójka)
  • Relacja Adama Maleckiego z meczu el. ME 2020 Austria - Polska, cz. 2 (Trójka)
  • Relacja Adama Maleckiego z meczu el. ME 2020 Austria - Polska, cz. 3 (Trójka)
  • Relacja Adama Maleckiego z meczu el. ME 2020 Austria - Polska, cz. 4 (Trójka)
Krzysztof Piątek celebruje gola z Austrią
Krzysztof Piątek celebruje gola z Austrią Foto: PAP/Leszek Szymański

Relacje z meczów piłkarskiej reprezentacji Polski w eliminacjach Euro 2020 na antenach radiowej Jedynki i Trójki. Spotkanie na stadionie w Wiedniu komentowali Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski na antenie Jedynki oraz Adam Malecki w Trójce. Informacje i wydarzenia z obozu biało-czerwonych można śledzić na portalu PolskieRadio24.pl.

AUSTRIA - POLSKA 0:1

Mecz nie zaczął się dla biało-czerwonych dobrze. To gospodarze byli aktywniejsi i to oni znacznie groźniej atakowali przez pierwsze pół godziny gry. Najlepszą okazję mieli w ósmej minucie, kiedy to Wojciech Szczęsny odbił piłkę po strzale Marcela Sabitzera. Aktywny był też David Alaba, który szukał gry z Marko Arnautoviciem.

W polskim zespole wyróżniał się Piotr Zieliński, jednak biało-czerwoni przez całą pierwszą połowę nie stworzyli sobie żadnej dogodnej okazji. W przerwie zareagował trener Jerzy Brzęczek, wprowadzając Przemysława Frankowskiego w miejsce Arkadiusza Milika, ale początkowo nie przyniosło to efektów.

Brzęczek wystawił Milika z gorączką. Piątek musiał czekać

Kluczową zmianę polski selekcjoner przeprowadził w 59. minucie. Kontuzjowanego Zielińskiego zastąpił wówczas Krzysztof Piątek. Snajper AC Milan już dziewięć minut później odnalazł się w zamieszaniu w polu karnym i wyprowadził biało-czerwonych na prowadzenie. Napastnik dobił strzał Tomasza Kędziory, z którym poradził sobie bramkarz gości Heinz Lindner.

Kwadrans przed końcem Piątek mógł zdobyć drugiego gola, ale zmarnował doskonałe podanie od Roberta Lewandowskiego, strzelając obok bramki. W końcówce to Austriacy, którzy dążyli do wyrównania, byli groźniejsi. W 88. minucie obok bramki wylądowało dobrze uderzenie głową autorstwa Marca Janko, a w trzeciej minucie doliczonego czasu gry Szczęsny odbił strzał Alaby z rzutu rożnego.

Ostatecznie podopiecznym Franco Fody nie udało się wyrównać, a biało-czerwoni odnieśli pierwsze zwycięstwo, odkąd selekcjonerem jest Brzęczek. W kolejnym meczu grupy D eliminacji Polacy zmierzą się w niedzielę z Łotwą. Początek spotkania na Stadionie Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

Austria - Polska 0:1 (0:0).

Bramka: Krzysztof Piątek (68 - głową).

Żółte kartki: Austria – Aleksandar Dragović, David Alaba; Polska – Bartosz Bereszyński.

Sędzia: Anastasios Sidiropoulos (Grecja). Widzów: 40 400.

Austria: Heinz Lindner – Stefan Lainer, Martin Hinteregger, Aleksandar Dragović, Maximilian Woeber – Valentino Lazaro (81. Marc Janko), Florian Grillitsch (84. Karim Onisiwo), Marcel Sabitzer, Julian Baumgartlinger, David Alaba - Marko Arnautović.

Polska: Wojciech Szczęsny – Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Kamil Glik, Bartosz Bereszyński – Kamil Grosicki (90+1. Michał Pazdan), Mateusz Klich, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński (59. Krzysztof Piątek)  Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik (46. Przemysław Frankowski).

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

2. połowa:

90. + 4 min. - KONIEC MECZU! Krzysztof Piątek okazał się znakomitym dżokerem. Napastnik Milanu pojawił się na murawie w drugiej połowie i zdobył bramkę na wagę pierwszego selekcjonerskiego zwycięstwa Jerzego Brzęczka.

Styl tego zwycięstwa nie był może zbyt porywający, ale najważniejsze, że rozpoczynamy eliminacje od trzech punktów zdobytych na wyjeździe z najsilniejszym rywalem w grupie.

My tymczasem dziękujemy Państwu za śledzenie naszej relacji i już zapraszamy na niedzielny mecz z Łotwą. Dobranoc!

90. + 2 min. - Cóż za strzał Alaby zza pola karnego. Szczęsny paruje piłkę. Gospodarze mają rzut rożny.

90. min. - Grecki arbiter dolicza trzy minuty, a wśród biało-czerwonych zmiana. Michał Pazdan zmienia Kamila Grosickiego.

88. min. - Ależ szansę miał Marc Janko. Dobra wrzutka Maxa Webera i doświadczony napastnik uderzył głową minimalnie obok prawego słupka polskiej bramki.

86. min. - Dobra interwencja Glika zapobiegła zagrożeniu pod polską bramką.

84. min. - Franco Foda przeprowadza kolejną zmianę. Napastnik FSV Mainz Karim Onisiwo zmienia Floriana Grillitscha.

82. min. - Strzał Krychowiaka ląduje w rękach austriackiego bramkarza.

80. min. - Pierwsza zmiana w drużynie gospodarzy. Doświadczony napastnik Marc Janko zmienia Lazaro.

78. min. - Całkiem dobra centra Piątka w pole karne, ale z piłką mylił się Grosicki.

Po chwili kontra gospodarzy. Kędziora poradził sobie jednak z Alabą, a wysoko szybującą piłkę pewnie złapał Szczęsny.

76. min. - Ależ blisko było drugiego gola! Lewandowski zagrał znakomitą piłkę do Piątka, jednak napastnik Milanu minimalnie się pomylił.

W odpowiedzi szybka kontra gospodarzy. Strzał Webera ląduje jednak wysoko nad bramką, a polscy kibice śpiewają Mazurka Dąbrowskiego. Można odnieść wrażenie, że ten mecz odbywa się w Warszawie!

73. min. - Niecelny strzał Mateusza Klicha. Piątek był o centymetry od przecięcia piłki po uderzeniu pomocnika Leeds.

71. min. - Austriacy muszą zaatakować, jednak na razie robią to dosyć przewidywalnie.

68. min. - GOOOOOOOOOOOOOL DLA POLSKI! Krzysztof Piątek zdobywcą gola! Zamieszanie po rzucie rożnym wykonywanym przez Grosickiego. Do piłki podszedł Kędziora, którego strzał odbił Lindner. Piłka trafiła jednak do Piątka, a ten uderzeniem głową pokonuje austriackiego golkipera!

67. min. - Groźny strzał Arnautovicia z rzutu wolnego. Piłka ląduje jednak obok bramki.

63. min. - Świetna akcja Polaków. Frankowski zagrywa w pole karne. Tam Piątek zgrał do Grosickiego, ale piłkarz Hull nie trafił czysto w piłkę.

61. min. - Grosicki dogrywał w pole karne. Tam piłkę wycofał Piątek, ale strzał Klicha zostaje zablokowany.

W odpowiedzi uderzenie Arnautovicia obok bramki.

59. min. - Niestety, uraz pleców nie pozwala Zielińskiemu kontynuować gry. W jego miejsce wchodzi Krzysztof Piątek!

Liczymy na strzelecki błysk "Il Pistolero"!

57. min. - Arnautović poradził sobie z Tomaszem Kędziorą, ale uderzył minimalnie niecelnie.

Na murawie leży tymczasem Piotr Zieliński, który ucierpiał w starciu z Dragoviciem. Miejmy nadzieję, że polski pomocnik będzie mógł kontynuować grę.

55. min. - Bartosz Bereszyński z żółtą kartką za faul na Valentinie Lazaro tuż przy polu karnym. Alaba z rzutu wolnego wycofał do Sabitzera, jednak uderzenie austriackiego pomocnika niecelne.

52. min. - Ładne dogranie Lewandowskiego do Frankowskiego, ale skrzydłowy źle dogrywa piłkę i Austriacy przejmują futbolówkę.

51. min. - Lindner uprzedził Bednarka po dośrodkowaniu Zielińskiego z rzutu wolnego.

48. min. - Alaba dośrodkowywał z rzutu wolnego. Było groźnie, ale kończy się rzutem rożnym dla gospodarzy.

Na trybunach wiedeńskiego stadionu jest dzisiaj minister sportu i turystyki Witold Bańka.

46. min. - Zaczynamy drugą część gry. Zmiana w polskiej drużynie: Przemysław Frankowski zmienia Arkadiusza Milika.

1. połowa:

45. min. - Bez doliczonego czasu gry, grecki arbiter zaprasza piłkarzy na przerwę.

Liczymy, że druga część gry będzie ciekawsza, a biało-czerwoni znajdą receptę na pokonanie Lindnera. My wracamy do Państwa za kwadrans!

44. min. - Lepszy fragment gry biało-czerwonych. Akcję szybko rozpoczął Zieliński, lecz Klich niedokładnie dograł w pole karne.

42. min. - Szybka akcja Polaków, ale dośrodkowania najpierw Kamila Grosickiego, a potem Mateusza Klicha nie dochodzą do celu.

Rzut rożny dla biało-czerwonych.

39. min. - Kolejne dośrodkowanie Alaby kończy się rzutem rożnym. Austriacy nie stworzyli jednak zagrożenia po kornerze.

38. min. - Chaos w grze obu zespołów. Łatwa strata Grzegorza Krychowiaka, ale w odpowiedzi Austriacy gubią piłkę w środku pola i ta wychodzi na aut.

35. min. - Rzut rożny dla biało-czerwonych po akcji Grosickiego. Piłka ląduje jednak w rękach Lindnera.

34. min. - Spokojniejszy fragment meczu. Austriacy nie napierają już tak mocno jak w początkowych minutach spotkania, jednak biało-czerwoni także nie kwapią się do ataków...

31. min. - Z rzutu wolnego uderzał David Alaba. Strzał piłkarza Bayernu Monachium ląduje jednak wysoko nad bramką Szczęsnego.

27. min. - Było blisko gola dla Polski! Grosicki uderzał z dystansu, ale Lindner z najwyższym trudem paruje piłkę na rzut rożny!

26. min. - Kamil Grosicki urwał się prawą stroną, jednak jego dośrodkowanie było bardzo niecelne...

24. min. - Długa piłka w kierunku Arnautovicia, który wyprzedził Bednarka, ale pewne wyjście z bramki Szczęsnego zażegnało niebezpieczeństwo.

23. min. - Szybkie wejście Zielińskiego, jednak pomocnik Napoli niedokładnie dogrywa do Lewandowskiego. Na rzut rożny piłkę wybił Max Weber.

Po kornerze do sytuacji strzeleckiej dochodzi Kamil Glik, ale jego uderzenie głową ląduje w rękach Heinza Lindnera.

21. min. - Bardzo niecelny strzał Alaby z dystansu.

19. min. - Zamieszanie w polu karnym Austriaków. Do piłki doszedł Arkadiusz Milik, jednak napastnik Napoli próbował odegrać piętą. Niestety, piłkę przechwycił Alaba.

15. min. - Szansę mieli biało-czerwoni, lecz wrzutka Piotra Zielińskiego nie znajduje adresata...

14. min. - Kolejna groźna akcja gospodarzy. Stefan Lainer dogrywał z prawego skrzydła w kierunku Arnautovicia, ale Bednarek znowu był na posterunku.

11. min. - Dużo aktywniejsi są Austriacy. Tym razem Sabitzer dośrodkowywał z lewej strony, na szczęście żaden z jego kolegów nie zamknął akcji.

9. min. - Tym razem Szczęsny pewnie łapie futbolówkę po strzale Alaby.

8. min. - Dobra, kombinacyjna akcja Austriaków zakończona groźnym strzałem Marcela Sabitzera. Broni jednak Wojciech Szczęsny, który odbija piłkę w bok.

6. min. - Pierwszy rzut rożny dla Polaków, ale gospodarze wybijają piłkę daleko w aut.

5. min. - Znowu wrzutka Alaby. Valentin Lazaro przegrywa jednak rywalizację z polskimi defensorami.

4. min. - Ofensywna akcja dwóch największych gwiazd gospodarzy. David Alaba dośrodkowywał w kierunku Marko Arnautovicia, ale na posterunku był Jan Bednarek, który wybił piłkę.

2. min. - Aleksander Dragović sfaulował Roberta Lewandowskiego. Rzut wolny dla biało-czerwonych w środkowej strefie boiska.

20.45 - Czas na pierwszy gwizdek greckiego arbitra Anastassiosa Sidiropoulosa. Zaczyna Arkadiusz Milik!

20.43 - Cztery zwycięstwa, remis i trzy porażki to bilans piłkarskiej reprezentacji Polski w oficjalnych starciach z Austrią. Liczymy, że ten bilans uda się dzisiaj poprawić.

Czytaj dalej:
El. Euro 2020: Austria - Polska. Pełna emocji historia pojedynków "biało-czerwonych" z Austrią. Brzęczek punktował rywala

20.40 - Piłkarze wychodzą już z tunelu Ernst-Happel-Stadionu. Za chwilę hymny narodowe, a już za pięć minut początek spotkania!

20.30 - Krzysztofa Piątka zabrakło w wyjściowym składzie, ale czerwono-czarna część Mediolanu trzyma dzisiaj kciuki za reprezentację Polski!

20.20 - W Łodzi kapitalnie zaprezentowała się reprezentacja Polski U-20, przygotowująca się do mistrzostw świata. Podopieczni Jacka Magiery nie dali szans Japończykom, pewnie wygrywając 4:1. Mamy nadzieję, że starsi koledzy pójdą dzisiaj w ich ślady.

Świetny mecz reprezentacji U-20. Podopieczni Jacka Magiery nie dali szans Japonii

20.10 - Jerzy Brzęczek ma świadomość jak ważne są rozpoczynające się dzisiaj eliminacje. "Nie będzie miejsca na słabsze dni" - powiedział w wywiadzie dla TVP.

Źródło: TVP Sport

20.05 - Poznaliśmy także skład reprezentacji Austrii. Franco Foda także nie zdecydował się na niespodzianki.

Polska-Austria w eliminacjach do Euro 2020. Transmisja w Jedynce

20.03 - Znamy już skład, na jaki zdecydował się Jerzy Brzęczek. Biało-czerwoni rozpoczną z duetem Robert Lewandowski - Arkadiusz Milik w ataku. Supersnajper Milanu Krzysztof Piątek zaczyna mecz na ławce rezerwowych!

20.00 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z pierwszego meczu biało-czerwonych w eliminacjach Euro 2020! Podopieczni Jerzego Brzęczka rozpoczynają eliminację od spotkania w Wiedniu. Na Ernst-Happel-Stadionie przeciwnikami reprezentacji Polski będą Austriacy, uważani za głównych rywali do zwycięstwa w eliminacyjnej grupie G.

O wygraną nie będzie zatem łatwo, tym bardziej iż Jerzy Brzęczek wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w roli selekcjonera. Jesienią biało-czerwoni zanotowali trzy remisy oraz trzy porażki. Miejmy nadzieję, że tym razem będziemy mogli cieszyć się ze zwycięstwa!

Paweł Majewski, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

21 marca w Wiedniu meczem z Austrią reprezentacja Polski zaczęła walkę o awans na piłkarskie mistrzostwa Europy 2020. 13 października, po meczu z Macedonią Północną biało-czerwoni cieszyli się z awansu na Euro.

Podopieczni Jerzego Brzęczka na stadionie w Wiedniu pokonali Austrię 1:0 (0:0) w pierwszym meczu eliminacji Euro 2020.

Polacy dobrze rozpoczęli eliminacje do mistrzostw Europy 2020. Biało-czerwoni pokonali w Wiedniu Austrię 1:0 (0:0). Jak zagrali podopieczni Jerzego Brzęczka? Zapraszamy do zapoznania się z ocenami portalu PolskieRadio24.pl.

Piłkarska reprezentacja Polski do lat 20 wygrała w Łodzi z Japonią 4:1 (1:1) w spotkaniu towarzyskim. To był przedostatni sprawdzian drużyny budowanej przez trenera Jacka Magierę na tegoroczne mistrzostwa świata w Polsce.

El. Euro 2020: Piątek, Piąteczek, Piątunio strzela i żałuje. "Jak mam dwie sytuacje, to chcę je wykorzystać"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 08:00
Krzysztof Piątek był bohaterem pierwszego meczu eliminacji mistrzostw Europy 2020. To gol napastnika AC Milan dał biało-czerwonym zwycięstwo z Austrią w Wiedniu. - Chciałem zagrać od pierwszej minuty, ale rozpocząłem mecz na ławce. Dlatego byłem odpowiednio zmotywowany, wchodząc na boisko. Cieszę się, że mogłem pomóc drużynie, bo to ona jest najważniejsza - powiedział po zwycięskim spotkaniu "Il Pistolero".