X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Himalaiści z zimowej wyprawy na K2 odznaczeni przez Andrzeja Dudę. "Niewyobrażalne, a jednak poszliście"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 12:18
Himalaiści Adam Bielecki, Denis Urubko i Piotr Tomala zostali odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uczestnicy polskiej zimowej wyprawy na K2 pod koniec stycznia 2018 roku brali udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat.
Audio
  • Dla himalaistów wysokie odznaczenia to dowód uznania dla wszystkich osób zaangażowanych w pomoc (IAR)
  • Denis Urubko zaznaczył, że akcja była trudna z tego powodu, że on i jego koledzy mieli świadomość dużej odpowiedzialności (IAR)
  • Adam Bielecki mówił dziennikarzom, że to była zwykła akcja górska, z tą różnicą, że podchodził do Nanga Parbat z rezerwą (IAR)
Prezydent Andrzej Duda i Adam Bielecki
Prezydent Andrzej Duda i Adam BieleckiFoto: PAP/Leszek Szymański

Prezydent przyznał takie samo odznaczenie Jarosławowi Botorowi, który również brał udział we wspomnianej akcji, ale nie mógł pojawić się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski zostanie mu wręczony przy innej okazji.

Andrzej Duda podkreślił, że to uhonorowanie wspomnianej czwórki himalaistów za wybitne zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich i za promowanie imienia Polski w świecie jest w pełni zasłużone.

- Gratuluję odznaczeń, ale z całą mocą chcę podkreślić, że są one całkowicie zasłużone. Dziękuję za tak godne reprezentowanie Rzeczypospolitej Polskiej, nas wszystkich Polaków i niezwykłą postawę. Zawsze, kiedy człowiek jest gotów zaryzykować, ale przede wszystkim w efekcie tego oddać swoje życie, by ratować innych to jest moment niezwykły. Taką postawę trudno opisać. Absolutnie należy ją oceniać w kategoriach najwyższych, wręcz niewyobrażalnych. Wielu ludzi mówi, że nie mamy nic droższego, nic bardziej wartościowego niż życie. Z całą pewnością jest ono wartością niezwykłą i panowie byli gotowi zaryzykować swoje życie, by nieść pomoc innym - zaznaczył.

Kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera Piotr Tomala podkreślił, że na powodzenie akcji pracowało wiele osób.

- Chciałem bardzo serdecznie podziękować za to szczególnie wyróżnienie. Zawsze kiedy wspominamy akcję na Nanga Parbat musimy pamiętać o dwóch rzeczach, że zakończyła się ona sukcesem połowicznym i że cała akcja to nie tylko nasza czwórka. To dziesiątki osób w Pakistanie, w Polsce, we Francji w Irlandii, które brały w niej udział. Symbolicznie to odznaczenie nagradza również trud i wysiłek i zaangażowanie narodowej Zimowej Wyprawy na K2. Góry to nasza pasja, nasze życie, ale zawsze najważniejsze było, jest i będzie ludzkie zdrowie - powiedział Tomala.

Prezydent zwrócił też uwagę na trudne warunki, jakie wówczas panowały na Nanga Parbat. 25 stycznia 2018 roku Tomasz Mackiewicz wraz z Francuzką Elisabeth Revol zdobyli położony w zachodniej części Himalajów szczyt Nanga Parbat (8126 m n.p.m., dziewiąty na świecie pod względem wysokości). U Polaka podczas powrotu pojawiły się objawy choroby wysokościowej, która uniemożliwiła mu samodzielne zejście z góry. Jego partnerka pozostawiła go w lodowej szczelinie na wysokości powyżej 7200 m i zaczęła schodzić. Wezwała jednocześnie pomoc. Z tą niezwłocznie pośpieszyli uczestnicy polskiej wyprawy, którzy przerwali próbę pierwszego zimowego wejścia na K2 w Karakorum (8611 m).

- Uczynili to panowie w warunkach ekstremalnych, nie tylko rezygnując ze swojej wymarzonej zimowej Narodowej Wyprawy na K2, ale przede wszystkim idąc w dramatyczne warunki minus 35 stopni, nieprawdopodobny wiatr, mgłę, noc, sześć tysięcy metrów. Większości z nas trudno to sobie wyobrazić. To niewyobrażalne. Poszliście i osiągnęliście sukces, bo nie tylko uratowaliście Elizabeth Revol, ale przede wszystkim wróciliście. Nie udało się uratować panów kolegi Tomasza Mackiewicza. To smutne, to straszne, ale z drugiej strony każdy wspinający się na osiem tysięcy metrów czy nieco niższe góry jest świadomy tego ryzyka - powiedział Andrzej Duda.

- To balansowanie na cienkiej czerwonej linii. Większość ludzi nie rozumie, dlaczego to robicie. Himalaizm, alpinizm nie jest czymś co mnie pociąga, ale w jakimś sensie to rozumiem. Bo rzucanie wyzwania i mierzenie się z tym, co dla większości wydaje się na pozór niemożliwie, jest na pewno bardzo pociągające. Życzę szczęścia, bo pewnie będziecie brali udział w niejednej wyprawie. Życzę tej mądrości, która wie, kiedy zawrócić. Wyobrażam sobie, że jest to strasznie trudne kiedy widzisz szczyt na wyciągnięcie ręki, ale kiedy twoje doświadczenie podpowiada, że pogoda się nagle zmieni, że jesteś już zbyt zmęczony, zbyt wyczerpany. Życzę, żebyście zawsze wracali. I mówię to jako półkrwi góral - dodał prezydent RP.

Głowa państwa przekazała na ręce nestora polskiego himalaizmu, kierownika bazy Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 Piotra Snopczyńskiego flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej wraz z okolicznościową dedykacją. Na uroczystości obecny był także były szef programu "Polskie Himalaje" Janusz Majer, który wspinał się w górach wysokich od 1976 roku.

Kierownikiem wyprawy na K2 był piąty w historii zdobywca Korony Himalajów i Karakorum Krzysztof Wielicki. Akcję ratowniczą w wykonaniu Polaków w całym świecie oceniono jako brawurową i przeprowadzoną perfekcyjnie. Ich wyczyn docenił m.in. Amerykański Klub Alpinistyczny, przyznając Bieleckiemu, Urubko, Botorowi i Tomali nagrodę imienia Davida A. Sowlesa. Ustanowionym w roku 1981 wyróżnieniem honoruje się himalaistów, którzy wykazali się bezinteresownością, poświęcili własne cele i ambicje, by - mimo ryzyka, z jakim to się wiązało - pomóc innym. Wspomniana czwórka to pierwsi Polacy uhonorowani w ten sposób.

10 maja wszyscy himalaiści uczestniczący w zimowej wyprawie na K2, oprócz wyżej wymienionych: Janusz Gołąb (kierownik sportowy), Maciej Bedrejczuk, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Snopczyński, Dariusz Załuski zostali laureatami 52. Konkursu Fair Play PKOl za czyn "czystej gry", czyli bezinteresowną pomoc, co jest wyrazem humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka.

Za wybitne zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich oraz za promowanie imienia Polski w świecie odznaczeni zostali Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski:


Adam Bielecki
Taternik, alpinista, dokonał pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki Gaszerbrum I i Broad Peak.
Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej.

Denis Urubko
Jeden z najwybitniejszych himalaistów na świecie, zdobywca wszystkich ośmiotysięczników. Dokonał pierwszych zimowych wejść na Makalu i Gaszerbrum II.

Piotr Tomala
Taternik i alpinista. Szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu.

Jarosław Botor*
Ratownik medyczny, GOPR-owiec, taternik i alpinista.

* Order zostanie wręczony w terminie późniejszym.

Zobacz więcej na temat: góry SPORT Himalaje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagroda Fair Play PKOl dla himalaistów zimowej wyprawy na K2 za brawurową akcję ratunkową

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 15:45
Himalaiści polskiej zimowej wyprawy na K2 zostali laureatami 52. Konkursu Fair Play PKOl. W piątek w Warszawie odebrali trofeum za czyn "czystej gry", którym była brawurowa akcja ratownicza i sprowadzenie do bazy schodzącej ze szczytu Nanga Parbat Francuzki Elisabeth Revol.
rozwiń zwiń