MŚ U20: Ekwador brązowym medalistą turnieju w Polsce

2019-06-15, 07:21

Brązowy medal dla Ekwadoru. Piłkarze Ekwadoru cieszą się z brązowego medalu po meczu o 3. miejsce mistrzostw świata do lat 20 z Włochami,. Foto: PAP/Adam Warżawa

Piłkarze Ekwadoru wywalczyli brązowy medal mistrzostw świata do lat 20. W rozegranym w piątek w Gdyni meczu o trzecie podopieczni trenera Jorge Celico pokonali po dogrywce Włochy 1:0 (0:0). Zwycięską bramkę zdobył w 104. minucie Richard Mina.

Piłkarze Ekwadoru pokonali w Gdyni Włochów 1:0 i po raz pierwszy wywalczyli brązowy medal mistrzostw świata do lat 20. Zawodnikom z Półwyspy Apenińskiego nie udało się zatem powtórzyć osiągnięcia sprzed dwóch lat z Korei Południowej.

We wtorkowych półfinałach obie drużyny poniosły porażki 0:1 – Italia uległa w Gdyni Ukrainie, a mistrzowie Ameryki Południowej przegrali w Lublinie z Koreą Południową.

O ile w ostatnim meczu turnieju szkoleniowiec Ekwadoru wystawił najsilniejszy skład, o tyle trener Włoch Paolo Nicolato dał szansę gry sporej grupie zmienników. Na ławce rezerwowych miejsca zajęli podstawowy bramkarz Alessandro Plizzari, pomocnicy Raoul Bellanova, Luca Pellegrini i Davide Frattesi oraz duet napastników Gianluca Scamacca i Andrea Pinamonti. Ten ostatni, autor czterech trafień, pauzował jednak za żółte kartki.

Włochy i Ekwador spotkały się już w fazie grupowej – w Bydgoszczy lepsi 1:0 okazali się zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego, a zwycięską bramkę w 15. minucie zdobył Pinamonti. Mistrzowie Ameryki Południowej od 41. minuty grali jednak w osłabieniu, bowiem czerwoną kartkę za faul na Alessandro Tripaldellim otrzymał Jackson Porozo. W dodatku pod koniec pierwszej połowy napastnik Ekwadoru Leonardo Campana nie wykorzystał rzutu karnego.

W piątkowym spotkaniu zdecydowanie więcej emocji było po przerwie. Drugą połowę z animuszem rozpoczęli mistrzowie Ameryki Południowej, którzy starali się pokonać bramkarza Italii strzałami z dystansu.

Najbliższy szczęścia był w 56. minucie Campana, ale piłkę po jego uderzeniu Marco Carnesecchi sparował na słupek. Za chwilę Jose Cifuentes strzelił potężnie po rzucie rożnym z woleja, ale tuż nad poprzeczką, a w 77. minucie Jordan Rezabala zza pola karnego obok słupka. Włosi zrewanżowali się w 80. minucie minimalnie niecelnym uderzeniem Andrei Colpaniego.

Losy spotkania rozstrzygnęły się w dogrywce. W 94. minucie arbiter podyktował rzut karny za faul Sergio Quintero na Marco Olivierim. Jego egzekutorem był sam poszkodowany, ale golkiper Ekwadoru Moises Ramirez popisał się skuteczną interwencją. Problemów ze skutecznością nie miał natomiast rezerwowy Richard Mina, który w 104. minucie po rzucie wolnym precyzyjnym strzałem przy słupku pokonał bramkarza Italii.

Włosi mieli całą drugą część dogrywki na odrobienie strat, ale nie zdołali poważniej zagrozić bramce rywali i doprowadzić do remisu.

W sumie w Gdyni rozegrano 10 mistrzowskich meczów – sześć grupowych, spotkanie 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał oraz konfrontację o trzecie miejsce. W zaplanowanym w sobotę o 18 w Łodzi finale Ukraina zmierzy się z Koreą Południową.

Mecz o trzecie miejsce - Ekwador – Włochy po dogrywce 1:0 (0:0)

Bramka: 1:0 Richard Mina (104)

Sędzia: Jesus Gil Manzano (Hiszpania). Widzów: 8937

W 94. minucie Marco Olivieri (Włochy) nie wykorzystał rzutu karnego - obrona Moisesa Ramireza

Włochy: Marco Carnesecchi - Matteo Gabbia, Enrico Del Prato, Luca Ranieri – Antonio Candela, Salvatore Esposito (62. Andrea Colpani), Roberto Alberico, Davide Bettella, Alessandro Tripaldelli (82. Luca Pellegrini) – Christian Capone, Gabriele Gori (62. Marco Olivieri)

Ekwador: Moises Ramirez – Jhon Espinoza (60. Richard Mina), Jackson Porozo, Gustavo Vallecilla, Diego Palacios – Gonzalo Plata, Jose Cifuentes, Jordy Alcivar (112. Luis Loor), Jordan Rezabala (83. Sergio Quintero), Alexander Alvarado (119. Luis Castillo) – Leonardo Campana