Ekstraklasa: ruszyła poznańska lokomotywa. Lech Poznań bezlitosny dla rywali

2019-07-27, 08:00

Christian Gytkjaer i Thomas Rogne cieszą się z wygranej. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Lech Poznań w świetnym stylu zainaugurował sezon przy Bułgarskiej. Darko Jevtić i koledzy ograli 4:0 (1:0) Wisłę Płock pokazując, że od początku sezonu będą groźni dla każdego ligowego przeciwnika.

Krzysztof Ratajczak o meczu w Poznaniu (Kronika Sportowa/Jedynka)
+
  • Po piątkowych meczach zespół Dariusza Żurawia został liderem Ekstraklasy
  • Z powodu zawieszenia trenera Wisły Leszka Ojrzyńskiego, na ławce zastąpił go Patryk Kniat, pracujący przez 14 lat z młodzieżą Lecha

Styl i wynik

Pierwszy strzał w meczu oddali gracze z Płocka, gdy już w pierwszej minucie rzut wolny z głębi pola wykonał Dominik Furman, a do sytuacyjnej piłki w polu karnym doszedł Alan Uryga. Później kontrolę przejęli gospodarze i potwierdzili swoją przewagę już w 12. minucie, gdy Darko Jevtić wykorzystał rzut karny podyktowany za faul Bartłomieja Żynela na Pawle Tomczyku. Do drugie takie przewinienie bramkarza Nafciarzy w tym sezonie, jednak w poprzedniej serii spotkań obronił jedenastkę wykonaną przez Igora Angulo.

Gra Kolejorza w pierwszej połowie cieszyła nie tylko fanów zgromadzonych na stadionie przy Bułgarskiej, ale też widzów przed telewizorami. Lech odbierał piłkę dzięki skutecznemu pressingowi, stosował wymienność pozycji i imponował grą krótkimi podaniami na połowie rywala. Podwyższyć prowadzenie mogli dzięki strzałom głową Jevtić i Rogne, a jedynym powodem do zmartwień była kontuzja odniesiona przez Tymoteusza Klupsia, który w 17. minucie został zniesiony na noszach z boiska.

Duński dynamit odpalił

Podczas przerwy w szatni gości musiało dojść do mocnej motywacyjnej rozmowy, bo płocczanie od początku ruszyli do odrabiania strat. Swoją okazję miał Oskar Zawada, potem fantastyczny strzał z dystansu Furmana odbił się od słupka. To uderzenie wyraźnie obudziło nieco ospałych gospodarzy, gdyż chwilę później znakomitą sytuację bramkową miał Robert Gumny, a w 72. minucie rezerwowy Christian Gytkjaer strzelił na 2:0 po fantastycznej akcji Jevticia, który podał mu piłkę, markując oddanie strzału.

Furman i koledzy nie mieli za wielu pomysłów na odwrócenie losów meczu, jednak mogli powalczyć do końca, zwłaszcza, że usunięty z boiska w 87. minucie został obrońca Lecha, Djordje Crnomarkovic. Serb już na początku spotkania mógł zobaczyć czerwony kartonik, jednak po jego uderzeniu łokciem sędzia ukarał go tylko żółtą kartką.

Po tym zdarzeniu w meczu padły jeszcze dwa gole, jednak do bramki trafiali tylko gospodarze, a konkretnie Kamil Jóźwiak i po raz drugi Gytkjaer. To ósme kolejne zwycięstwo Lecha z Wisłą Płock na stadionie przy Bułgarskiej.

Lech Poznań - Wisła Płock 4:0 (1:0).

Bramki: 1:0 Darko Jevtic (13-karny), 2:0 Christian Gytkjaer (72), 3:0 Kamil Jóźwiak (90+1), 4:0 Christian Gytkjaer (90+3).

Żółta kartka - Lech Poznań: Dorde Crnomarkovic, Kamil Jóźwiak. Wisła Płock: Titas Milasius, Damian Rasak, Krzysztof Sobieraj (drugi trener). Czerwona kartka za drugą żółtą - Lech Poznań: Dorde Crnomarkovic (88).

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów 16 616.

Lech Poznań: Mickey van der Hart - Robert Gumny, Thomas Rogne, Dorde Crnomarkovic, Wołodymyr Kostewycz - Tymoteusz Klupś (19. Tymoteusz Puchacz), Karlo Muhar, Darko Jevtic (82. Filip Marchwiński), Pedro Tiba, Kamil Jóźwiak - Paweł Tomczyk (62. Christian Gytkjaer).

Wisła Płock: Bartłomiej Żynel - Jakub Rzeźniczak (81. Cezary Stefańczyk), Alan Uryga, Michał Marcjanik, Piotr Tomasik - Titas Milasius (31. Olaf Nowak), Bartłomiej Sielewski, Dominik Furman, Damian Rasak, Mateusz Szwoch - Oskar Zawada (71. Ricardinho).

Wyniki meczów 2. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

Lech Poznań - Wisła Płock 4:0 (1:0)
Górnik Zabrze - KGHM Zagłębie Lubin 1:0 (0:0)
Pozostałe mecze kolejki
2019-07-27:
Cracovia Kraków - ŁKS Łódź (17.30)
Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa (20.00)
2019-07-28:
Korona Kielce - Legia Warszawa (15.00)
Lechia Gdańsk - Wisła Kraków (17.30)
Śląsk Wrocław - Piast Gliwice (17.30)

2019-07-29:

Pogoń Szczecin - Arka Gdynia (18.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Arka Gdynia 1 0 0 1 0-3 0 -3
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze