Mateusz Ponitka zna smak medalu MŚ juniorów. Teraz zadebiutuje na seniorskim mundialu

2019-08-13, 20:00

Mateusz Ponitka . Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Mateusz Ponitka zadebiutuje w Chinach na mistrzostwach świata seniorów. Koszykarz, który latem podpisał kontrakt z Zenitem Sankt Petersburg ma jednak w dorobku tytuł wicemistrza globu. W 2010 roku był jednym z liderów polskiej kadry juniorów, która na mistrzostwach świata uległa tylko Amerykanom.

18. edycja Mistrzostw Świata w koszykówce mężczyzn potrwa w dniach 31 sierpnia - 15 września. Reprezentacja Polski na mundialu wystąpi po raz drugi w historii. W 1967 roku w Urugwaju ekipa legendarnego szkoleniowca Witolda Zagórskiego uplasowała się na piątym miejscu.

Urodzony w Ostrowie Wielkopolskim zawodnik prywatnie jest wielkim fanem żużla. Ponitka postawił jednak na koszykówkę z korzyścią dla polskich fanów tej dyscypliny. Trzykrotny uczestnik mistrzostw Europy jest jednym z najlepszych polskich koszykarzy ostatnich lat. W Chinach Ponitka zadebiutuje na seniorskich mistrzostwach świata, jednak przed dziewięcioma laty wywalczył srebrny krążek podczas czempionatu siedemnastolatków.

Rewelacyjnych Polaków powstrzymali wówczas dopiero Amerykanie, którzy w finale wygrali 111:80. W składzie drużyny zza Oceanu występował m.in. obecny gwiazdor NBA Bradley Beal. W polskiej ekipie błyszczał natomiast Ponitka, który podczas turnieju zdobywał średnio 19 punktów, co było drugim najlepszym wynikiem mistrzostw.

Stało się jasne, iż mamy do czynienia z nieprzeciętnym talentem. Ponitka był blisko gry w dorosłej reprezentacji Polski już podczas Eurobasketu w 2011 roku. Ze względu na zmęczenie po ciężkim sezonie trener Ales Pipan zdecydował się jednak go nie powoływać. Ostatecznie w seniorskiej reprezentacji Ponitka zadebiutował rok później. W 2013 roku wystąpił na nieudanym dla biało-czerwonych Eurobaskecie. W dwóch kolejnych edycjach mistrzostw Europy był już zawodnikiem pierwszej piątki.

Ligowe doświadczenie zbierał grając w AZS-ie Politechnice Warszawskiej i Asseco Gdyni. W 2012 roku wywalczył z gdynianami mistrzostwo Polski, a rok później wyjechał za granicę. Po dwóch udanych sezonach w belgijskim Telenecie Ostenda zgłosił się do draftu NBA, jednak nie został wybrany do składu żadnej z drużyn najlepszej ligi świata.

Karierę kontynuował więc w Stelmecie Zielona Góra (kolejne mistrzostwo Polski wywalczył w 2016 roku), tureckim Pinar Karsiyaka, hiszpańskim Iberostarze Teneryfa oraz rosyjskim Lokomotiwie Kubań. 4 lipca 2019 roku podpisał kontrakt z Zenitem Sankt Petersburg. Do nowej drużyny dołączy już po mistrzostwach świata.

Koszykarzem jest też jego o cztery lata młodszy brat - Marcel. Zawodnik Arki Gdynia wyróżnia się na polskich parkietach, a latem był testowany przez kluby NBA. Marcel grał już w reprezentacji prowadzonej przez Mike'a Taylora, jednak nie znalazł się w kadrze na mundial. Niewykluczone jednak, iż w kolejnych latach obaj bracia będą odgrywali czołową rolę w drużynie narodowej.

Mateusz Ponitka - niski skrzydłowy/rzucający obrońca (25 lat, nr 9)