MS siatkarek 2019: Polska - Hiszpania. Szybko, łatwo i przyjemnie. Biało-czerwone w ćwierćfinale

2019-09-01, 21:55

Natalia Mędrzyk w akcji. Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Polskie siatkarki bez problemów wygrały z Hiszpankami 3:0 (25:20, 25:20, 25:19) w 1/8 finału mistrzostw Europy. Kolejnymi rywalkami biało-czerwonych będą Niemki.

Kapitan i środkowa reprezentacji Agnieszka Kąkolewska uważa, że Hiszpanki mają potencjał (IAR)
+
  • Spotkanie odbyło się w łódzkiej Atlas Arenie
  • Polki były zespołem bezdyskusyjnie lepszym

Przeciwnik Polek w drodze do najlepszej ósemki turnieju nie należał do najtrudniejszych. W składzie Hiszpanek nie ma bowiem gwiazd nawet europejskiego formatu i już wyjście z grupy było sukcesem drużyny z Półwyspu Iberyjskiego. W Łodzi Hiszpanki walczyły jednak o historyczne osiągnięcie, jakim byłby dla nich występ w ćwierćfinale.

Mimo niewątpliwie większych umiejętności, zawodniczki trenera Jacka Nawrockiego początkowo nie mogły potwierdzić roli faworytek. Co prawda przejęły inicjatywę, ale głównie przez własne błędy nie potrafiły uzyskać bezpiecznej przewagi punktowej. Na wyższy poziom wzniosły się w połowie pierwszego seta, kiedy odskoczyły na 17:13, lecz później przez gorsze przyjęcie znów pozwoliły rywalkom zbliżyć się na dwa punkty (17:19).

W końcówce polski zespół kontrolował już wydarzenia na boisku. Do wygrania otwierającej partii przybliżyła reprezentację Malwina Smarzek-Godek (23:19), a po zbiciu w aut często atakującej Any Escamilli Polki miały piłkę setową. Przy drugiej próbie wykorzystała ją Smarzek-Godek.

Mimo wygranej biało-czerwone nie opanowały do końca nerwów. Wykorzystywały to niemające nic do stracenia Hiszpanki, które w drugiej odsłonie niespodziewanie prowadziły 5:1 i 6:3. Polki musiały gonić wynik, co udało się m.in. za sprawą dobrej zagrywki Natalii Mędrzyk (8:8). To nie był jednak koniec ich kłopotów, gdyż seriami traciły punkty i po autowych lub zablokowanych atakach Magdaleny Stysiak przegrywały 9:12 i 12:16.

Nie było łatwo, ale znów wspierane głośnym dopingiem kibiców i dzięki kilku przeprowadzonym przez trenera Nawrockiego zmianom odrobiły starty (18:18). Po chwili wyszły na dwupunktowe prowadzenie - 20:18 po zagrywce Smarzek-Godek i 22:20 po bloku Joanny Wołosz. Do wygrania drugiego seta przybliżyła je dobrymi serwisami kapitan Agnieszka Kąkolewska, a ostanie słowo znów należało do Smarzek-Godek.

Dużo chaosu w grze reprezentacji było też w trzecim secie. Kiedy w piłkę nie trafiła pod siatką Klaudia Algierska rywalki prowadziły 10:9. Później dwoma asami serwisowym i skutecznym atakiem popisała się Stysiak (15:11), co pozwoliło uspokoić grę i do końca kontrolować przebieg meczu. Mimo ambitnej postawy Hiszpanek gospodynie prowadziły pewnie 16:12, 19:14 i 24:18. Z awansu do ćwierćfinału cieszyły się po zepsutej zagrywce Helii Gonzalez.

Rywalem reprezentacji Polski w walce o półfinał będą Niemki, które w niedzielę pokonały w Łodzi Słowenki 3:0. Drużyna trenera Feliksa Koslowskiego jest niepokonana w tych mistrzostwach, wcześniej odniosła pięć zwycięstw w gr. D, w tym m.in. nad Rosją. Ćwierćfinał zostanie rozegrany w środę w Atlas Arenie.

Oprócz Polski, gospodarzami ME są Węgry (Budapeszt), Słowacja (Bratysława) i Turcja (Ankara), która gościć będzie fazę finałową.

Polska - Hiszpania 3:0 (25:20, 25:20, 25:19)

Polska: Joanna Wołosz, Klaudia Alagierska, Magdalena Stysiak, Natalia Mędrzyk, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Malwina Smarzek-Godek – Maria Stenzel (libero) - Martyna Grajber, Agnieszka Kąkolewska, Martyna Łukasik, Marlena Kowalewska, Paulina Maj-Erwardt (libero).

Hiszpania: Maria Corral Bouza, Aina Berbel, Jessica Rivero, Mabel Caro Gracia, Maria Segura, Ana Escamilla – Alba Sanchez (libero) - Helia Gonzalez, Ariadna Priante Frances, Patricia Llabres (libero).

Wyniki 1/8 finału:
Łódź
Niemcy - Słowenia 3:0 (25:21, 25:15, 25:20)
Ankara
Serbia - Rumunia 3:0 (25:20, 25:17, 25:23)
Turcja – Chorwacja 3:2 (26:24, 18:25, 31:33, 25:22, 16:14)
Bratysława
Rosja - Belgia 3:1 (25:22, 25:14, 21:25, 25:22)
Włochy - Słowacja 3:0 (25:20, 25:23, 25:20)
Budapeszt
Holandia - Grecja 3:0 (25:21, 25:23, 25:12)
Azerbejdżan - Bułgaria 0:3 (12:25, 16:25, 23:25)

Trzeci set:

25:19 - Mamy to. Nie był to szczególnie wymagający sprawdzian, ale najważniejszy jest wynik i fakt, że nie trzeba było toczyć tu wielkiego boju. Ten dopiero nadejdzie, kiedy zmierzymy się z Niemkami.

19:14 - Pewnie zmierzamy po zwycięstwo w tym spotkaniu.

14:11 - Dwa asy serwisowe z rzędu w wykonaniu Magdaleny Stysiak.

9:10 - Wpadka przy próbie ataku z krótkiej, Hiszpanki wychodzą na prowadzenie.

7:3 - Jak dotąd wszystko zgodnie z planem, zyskujemy przewagę i mamy dużo komfortu.

1:0 - Zaczynamy kolejną odsłonę tego meczu. Mamy nadzieję, że ostatnią i czeka nas łatwe zwycięstwo.

Drugi set:

25:20 - Złe przyjęcie Hiszpanek, Malwina Smarzek chwilę później kończy seta. Mamy wygraną na wyciągnięcie ręki!

21:19 - Kolejny skuteczny atak Mędrzyk.

18:18 - Mamy remis, set wchodzi w kluczową fazę. Kto zachowa nerwy na wodzy?

16:17 - Hiszpanki mylą się w ważnym momencie, już tylko punkt straty biało-czerwonych.

12:16 - Jacek Nawrocki prosi o czas. Ten set nie przebiega po myśli naszych zawodniczek.

8:8 - Nie jest tak łatwo, jak niektórzy mogli się spodziewać. Mędrzyk daje nam ósmy punkt, udało się odrobić straty.

0:3 - Moment dekoncentracji, łatwo oddajemy trzy punkty na początku drugiego seta.

Pierwszy set:

25:20 - Pierwszy set dla nas!

24:20 - Prosty błąd zawodniczek z Półwyspu Iberyjskiego, mamy piłkę setową.

20:17 - Błąd Hiszpanek, ważny punkt dla biało-czerwonych.

15:11 - Seria dobrych zagrań przynosi efekty. Mędrzyk skutecznie atakuje, dając Polkom piętnasty punkt.

11:10 - Była szansa na to, by odskoczyć, niestety ją zmarnowaliśmy.

8:7 - Początek meczu bardzo wyrównany.

5:4 - Smarzek próbuje z trudnej pozycji, ale nic z tego, Hiszpanki blokują.

4:3 - Dobry atak Alagierskiej, ale przeciwniczki odpowiadają tym samym.

2:2 - Stysiak próbowała grać blokiem, ale Hiszpanki dobrze obijają ręce Polki.

2:0 - Zaczynamy bardzo pewnie, pierwsze dwa punkty trafiają na nasze konto. Oby tak dalej.

20.25 - Już za chwilę rozpocznie się starcie, które zadecyduje o tym, kto zagra w ćwierćfinale mistrzostw Europy.