MŚ koszykarzy: wielkie zwycięstwo reprezentacji Polski, mimo sędziowskich decyzji

2019-09-02, 19:19

Adam Hrycaniuk i Adam Waczyński cieszą się ze zwycięstwa w meczu z Chinami . Foto: materiały prasowe/Andrzej Romański/KoszKadra.pl

Po inauguracyjnej wygranej z reprezentacją Wenezueli, Polacy wygrali z Chinami 79:76. Do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. Mecz przyniósł wiele emocji, jak i kontrowersji spowodowanych decyzjami sędziów.

Filip Jastrzębski komentuje mecz MŚ koszykarzy Chiny - Polska (Jedynka) - cz. 1
+
  • We wcześniejszym meczu Wenezuela wygrała z Wybrzeżem Kości Słoniowej 87:71
  • W trzeciej kolejce mecz Polska - WKS odbędzie się 4 września o godzinie 10:0
  • Polacy wrócili na mundial po 52 latach przerwy

Reprezentanci Polski słabo weszli w mecz, przegrywając pierwszą kwartę 15:25. Potem jednak do głosu doszli Ponitka i Slaughter, którzy wyprowadzili nasz zespół na prowadzenie. Największe emocje miały dopiero nadejść, gdy w czwartej kwarcie sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Gdy doszło do dogrywki, Polacy lepiej wytrzymali presję i próbę nerwów i mimo wielu kontrowersyjnych decyzji sędziów, wygrali ostatecznie 79:76, zapewniając sobie wyjście z grupy.

Polska - Chiny 79:76 (15:25, 24:10, 18:19, 15:18, dogrywka 7:4)

Polska: Mateusz Ponitka 25, A.J. Slaughter 22, Aaron Cel 7, Aleksander Balcerowski 6, Damian Kulig 6, Adam Waczyński 4, Adam Hrycaniuk 4, Michał Sokołowski 3, Dominik Olejniczak 2, Łukasz Koszarek 0;

Chiny: Jianlian Yi 24, Qui Zhou 10, Zhelin Wang 10, Rui Zhao 9, Jiwei Zhao 7, Xiaochuan Zhai 7, Ailun Guo 6, Minghui Sun 3, Shuo Fang 0, Junfei Ren 0, Abudushalamu Abudurexiti 0;

****

Relacja na żywo portalu PolskieRadio24.pl:

Dogrywka:

5 min. - Kulig wchodzi pod kosz i mamy prowadzenie, 78:76 i 11. sekund do końca. Faul w ataku Chińczyków, mamy piłkę!

Rzuty wolne Ponitki, co za szansa dla Polaków! Pierwszy rzut niecelny, drugi skuteczny, 79:76.

Sun rzuca niecelnie osobiste, ostatni piłki dotknął Kulig, 6 sekund do końca, piłka dla Chińczyków.

Mamy to, Chińczycy pudłują za trzy! Koniec meczu, Polacy awansowali do kolejnej rundy mistrzostw świata!

4 min. - Pokaz nieskuteczności obu drużyn, ale Polacy wciąż prowadzą. Faulowany przy kontrataku Ponitka, są rzuty wolne. Pierwszy rzut trafiony, 75:73, drugi również, 76:73. Odpowiadają rzutem za trzy rywale, 76:76.

3 min. - Dwa razy z rzutów wolnych Hrycaniuk, 74:73, nie kończą akcji Chińczycy. Następnie faul w ataku Waczyńskiego, oczywiście, kontrowersyjny.

2 min. - Dwa osobiste Zhao, tylko jeden trafiony, 72:73. Zablokowany Waczyński pod koszem, coraz trudniejsza sytuacja Polaków.

1 min. - Niecelnie za trzy Kulig, potem zrehabilitował się w defensywie. Pudłuje Zhou, 72:72.

MŚ KOSZYKARZY - SERWIS SPECJALNY

4. kwarta:

10 min. - Faul w ataku Chińczyków, Polacy przed wielką szansą! Przerwę wykorzystuje Taylor. Niestety, pudłuje Slaughter. Kolejna akcja Chińczyków, Polska odpowiada, dwa punkty z rzutów osobistych Ponitki, 69:70. Niemożliwe, co się właśnie stało, sędziowie dopatrzyli się faulu Ponitki, skandaliczna decyzja, nie pierwsza dziś, 69:72. Przed nami ostatnia akcja Polaków.

Dwa rzuty osobiste trafia Slaughter, 71:72, cóż za emocje!

Przechwyt Ponitki, po czym został sfaulowany, Ponitka ma dwie próby, nadal 71:72.

Ponitka trafia tylko w pierwszym rzucie, będzie dogrywka, 72:72.

9 min. - Slaughter odpowiada za trzy, 67:69.

8 min. - Ponitka pudłuje z osobistych, Slaughter trafia tylko raz, 64:65.

7 min. - Punkt za punkt, piłka dla Polaków, 63:65.

6 min. - Zhao za trzy, Polacy tracą prowadzenie, przegrywają 61:63.

5 min. - Kolejna kontrowersja na korzyść Chin, odpowiada celnym rzutem Zhai, 61:60.

4 min. - Faul Aarona cela, 61:58.

3 min. - Yi kończy atak wsadem, Taylor prosi o czas, 59:56.

2 min. - Wynik bez zmian.

1 min. - Ponitka One Man Show! Zaczął blokiem, po czym rzucił na 59:54.

3. kwarta:

10 min. - Nieudana akcja Polaków pod koniec kwarty, mimo to wciąż prowadzimy 57:54.

8 min. - Niesamowity jest dziś A.J, kolejna trójka i 55:48!

7 min. - Balcerowski spod kosza, 52:48.

6 min. - Za trzy trafia Slaughter, 50:48.

5 min. - Świetne wejście Kuliga pod kosz, 47:46.

4 min. - Qi sfaulował w ataku, jednak Polacy nie wykorzystali szans, 45:44.

3 min. - Chińczycy za trzy, odpowiedział udaną akcją Aaron Cel, 43:42.

2 min. - Źle rzucają Waczyński i Slaughter, minimalna przewaga Polski 41:40.

1 min. - Dwie skuteczne akcje Chińczyków, remis 39:39.

2. kwarta:

10 min. - Czas wziął Mike Taylor, po czym przy celnym rzucie sfaulowany został Ponitka i następnie trafił rzut osobisty, 39:35 dla Polski po zakończeniu drugiej kwarty.

9 min. - Dwa celne rzuty Slaughera, Polska na prowadzeniu 36:35!

8 min. - Wreszcie rzucamy za trzy, brawo Balcerowski, Chińczycy proszą o czas, 32:35.

7 min. - Udana akcja zakończona przez Ponitkę, 27:33.

6 min. - Kolejny nieudany rzut z dystansu, tym razem pudłuje Slaughter, 25:33.

5 min. - Punktuje Wang, 23:33.

4 min. - Znakomity blok Ponitki i jeden trafiony osobisty, 22:27.

2 min. - Słaby start Chińczyków, Polacy zmniejszają stratę, 19:27.

1 min. - Udaną akcję przeprowadził Wang Zhelin, 15:27.

1. kwarta:

10 min. - Polacy przegrywają po pierwszej kwarcie 15:25.

9 min. - Sokołowski nieskuteczny pod koszem, 15:23.

7 min. - Kolejny raz Chińczycy celnie za trzy, 13:23.

5 min. - Faulowany Balcerowski trafia jeden z rzutów osobistych, 10:16.

4 min. - Shuo Fang znów rzuca "trójkę", Chińczycy od początku są w tym elemencie bardzo skuteczni, 9:15.

2 min. - Cel dobrze rzuca za trzy,  tym samym odpowiedzieli Chińczycy, 7:7.

1 min. - Chińczycy zaczęli od celnego rzutu, po chwili dwa rzuty osobiste trafił Ponitka, 2:2.

14.00 - Zaczynamy!

13.50 - Jaki jest klucz do wygranej?

13.45 - Witamy i zapraszamy do śledzenia relacji z meczu mistrzostw świata koszykarzy, w którym reprezentacja Polski zagra z kadrą Chin. Zwycięstwo zapewni podopiecznym Mike'a Taylora awans do kolejnej fazy rozgrywek. Już za kwadrans początek spotkania.