Ekstraklasa. Lechia Gdańsk zremisowała z Górnikiem Zabrze. Jimenez ratuje punkt

2019-10-26, 22:11

Zawodnicy Lechii Gdańsk Filip Mladenović (L) i Błażej Augustyn (P) oraz David Kopacz (C) z Górnika Zabrze, podczas meczu Ekstraklasy . Foto: PAP/Adam Warżawa

Lechia Gdańsk zremisowała przed własną publicznością z Górnikiem Zabrze 1:1 (0:0) w ostatnim sobotnim meczu 13. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy.

Trener Lechii Piotr Stokowiec nie może zrozumieć czemu znów jego zespół zagrał słabiej w końcówce. (IAR)
+
  • Liderem tabeli Ekstraklasy jest Piast Gliwice z dorobkiem 24 punkt
  • Po remisie w Gdańsku Lechia zajmuje piątą lokatę

Dla gdańszczan było to trzecie, a dla zabrzan już siódme z rzędu spotkanie bez zwycięstwa. W dodatku goście są jedną z dwóch drużyn, obok Wisły Kraków (w niedzielę zmierzy się w Warszawie z Legią), która w tym sezonie nie ma koncie wyjazdowego triumfu.

Do przerwy bez goli

Pierwsi groźną akcję przeprowadzili przyjezdni, ale w 13. minucie będący w polu karnym Lechii David Kopacz źle dograł piłkę. Chwilę później po drugiej stronie boiska Lukas Haraslin próbował z ostrego kąta zaskoczyć bramkarza rywali i swojego rodaka Martina Chudego.

W 18. minucie golkiper zabrzan obronił groźne uderzenie z wolnego Filipa Mladenovicia, a 180 sekund później przed szansą pokonania Chudego stanął Sławomir Peszko, jednak zamiast zdecydować się na strzał głową skrzydłowy Lechii uderzył wysoko lecącą piłkę nogą i przeniósł ją nad poprzeczką.

Złego wyboru dokonał Peszko także w 39. minucie, bo będąc na linii pola karnego powinien zdecydować się na natychmiastowy strzał, tymczasem źle przyjął podanie i okazja została zaprzepaszczona.

Najlepszą sytuację w pierwszej połowie zmarnował jednak w 40. minucie Igor Angulo, który po świetnym prostopadłym zagraniu Juana Bauzy znalazł się sam przed Dusanem Kuciakiem, ale posłał piłkę obok słupka.

Sobiech nie zawodzi

Gdańszczanie objęli prowadzenie w 52. minucie. Goście stracili jednak gola na własne życzenie, po fatalnym błędzie przy rozgrywaniu akcji na własnej połowie. Po kiksie Przemysława Wiśniewskiego piłkę przejął Rafał Wolski, popędził na bramkę przeciwnika i w polu karnym został sfaulowany przez drugiego środkowego obrońcę Górnika Pawła Bochniewicza. Arbiter bez wahania podyktował rzut karny, który wykorzystał Artur Sobiech.

W kolejnych akcjach największe niebezpieczeństwo groziło zabrzanom ze strony aktywnego, ale też nadużywającego drylingu Haraslina. W 70. minucie po podaniu Macieja Gajosa boczny pomocnik gospodarzy przegrał pojedynek sam na sam z Chudym.

Dwie twarze Jimeneza

Tymczasem w 75. minucie powinien być remis, bowiem świetnej okazji, podobnie jak jego rodak przed przerwą, nie wykorzystał Jesus Jimenez.

Hiszpan zrehabilitował się w 82. minucie, bo będąc w trudniejszej sytuacji po zagraniu Łukasza Wolsztyńskiego, mając Karola Filę „na plecach”, strzałem po ziemi pokonał Kuciaka.

Szalę zwycięstwa na stronę Lechii mógł jeszcze przechylić w 86. minucie rezerwowy Flavio Paixao, jednak po zagraniu Michała Nalepy Portugalczyk zbyt lekko uderzył piłkę i golkiper gości wybił ją na róg.

13. kolejka Ekstraklasy:

Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 1:0 (0:0)

Bramki: A. Sobiech - 54 (rzut karny), J. Jimenez - 82

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków)

Lechia: Dusan Kuciak - Karol Fila, Michał I Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenović - Sławomir Peszko (68. Maciej Gajos), Jarosław Kubicki, Tomasz Makowski, Rafał Wolski (64. Patryk Lipski), Lukas Haraslin (84. Flavio Paixao) - Artur Sobiech

Górnik: Martin Chudy - Boris Sekulić, Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz, Erik Janza - Juan Francisco Bauza (46. Łukasz Wolsztyński), Mateusz Matras (71. Kamil Zapolnik), Szymon Matuszek, David Kopacz (71. Daniel Ściślak), Jesus Jimenez - Igor Angulo
Wyniki meczów 13. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

Wyniki 13. kolejki Ekstraklasy:

2019-10-25:

Lech Poznań - KGHM Zagłębie Lubin 1:2 (0:1)
Cracovia Kraków - Pogoń Szczecin 2:0 (0:0)

2019-10-26:

Piast Gliwice - Korona Kielce 1:0 (0:0)
ŁKS Łódź - Raków Częstochowa 2:0 (2:0)
Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 1:1 (0:0)

Pozostałe mecze kolejki

2019-10-27:

Wisła Płock - Jagiellonia Białystok (12.30)
Śląsk Wrocław - Arka Gdynia (15.00)
Legia Warszawa - Wisła Kraków (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Korona Kielce 13 2 2 9 6-19 8 -13
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze