Liga Mistrzów: włoskie media komentują decyzję Szymona Marciniaka. "Dziwny mecz"

2019-11-28, 13:14

Szymon Marciniak . Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Włoskie media były zaskoczone przebiegiem meczu Slavii Praga z Interem Mediolan (1:4) w piątej kolejce piłkarskiej Ligi Mistrzów. W pierwszej połowie prowadzący to spotkanie Szymon Marciniak skorzystał z podpowiedzi sędziów odpowiedzialnych za system VAR i anulował gola zdobytego prawidłowo przez gości, by... podyktować rzut karny dla Slavii. "Dziwny mecz" - skomentowano na łamach "Corriere della Serra".

• Włoskie media dużo uwagi poświęciły decyzji Szymona Marciniaka
  • Najwięcej kontrowersji wzbudziły okoliczności jej podjęcia
  • Anulowanie bramki i podyktowanie rzutu karnego dla rywali nie przeszkodziło Interowi w odniesieniu zwycięstwa

1:1 zamiast 0:2

W 35. minucie meczu Inter podwyższył prowadzenie na 2:0. Fatalnie zachował się obrońca gospodarzy Michal Frydrych, który zbyt lekko zagrał do bramkarza Ondreja Kolara. Piłkę przechwycił Lautaro Martinez. Następnie Argentyńczyk dograł do Romelu Lukaku, który trafił do pustej bramki. "Nerazzurri" nie cieszyli się jednak zbyt długo z gola.

Marciniak otrzymał sygnał z wozu VAR, w którym sytuację obejrzeli odpowiadający za analizę wideo Paweł Gil oraz Marcin Borkowski. Sędziowie poinformowali głównego arbitra o tym, że we wcześniejszej akcji w polu karnym Interu sfaulowany został nigeryjski napastnik prażan Peter Olayinka.

Polski sędzia podbiegł do monitora i sam obejrzał powtórkę, po czym zdecydował o podyktowaniu jedenastki dla gospodarzy. Rzut karny wykorzystał Tomas Soucek. W dalszej części spotkania Inter udowodnił jednak swoją wyższość. Ostatecznie zwyciężył 3:1 po dwóch golach Martineza i jednej bramce Lukaku.

Kontrowersje we Włoszech

Decyzja Marciniaka wzbudziła kontrowersje w mediach na Półwyspie Apenińskim. Włoskie gazety nie podważały jej, lecz skupiły się na okolicznościach, w których została podjęta. Akcję cofnięto bowiem o dwie minuty, a sędzia wcześniej nie zauważył faulu.

"To był dziwny mecz. W pierwszej połowie wynik zależał od VAR-u" - napisało "Corriere della Serra".

Podobnie uważają dziennikarze "Tuttosportu". "W kilka sekund radość Interu została zgnieciona, a Slavia wygrała los na loterii" - przyznali.

Barcelona na drodze do awansu

Dzięki wygranej Inter awansował na drugie miejsce w tabeli grupy F. Drużyna z Mediolanu ma w dorobku siedem punktów, tyle samo co Borussia Dortmund. Aby być pewnymi awansu, mediolańczycy muszą w ostatniej kolejce wygrać z pewną awansu FC Barceloną (11 pkt). Borussia podejmie natomiast zajmującą ostatnie miejsce w grupie Slavię (2 pkt) i będzie zdecydowanym faworytem tego starcia.

Mecze szóstej kolejki fazy grupowej zaplanowano na 10/11 grudnia.