Rajd Dakar 2020. Dobre wieści dla Jakuba Przygońskiego. Polak awansował na drugie miejsce na etapie

2020-01-07, 20:58

Jakub Przygoński podczas Rajdu Dakar . Foto: PAP/EPA/ANDRE PAIN

Decyzją sędziów Jakub Przygoński awansował z trzeciej na drugą pozycję w klasyfikacji samochodów trzeciego etapu Rajdu Dakar, który odbywa się na bezdrożach Arabii Saudyjskiej. Trzy minuty kary otrzymał bowiem Katarczyk Nasser Al-Attiyah, który na trasie wyprzedził polskiego kierowcę o 48 sekund.

• Przygoński miał ogromnego pecha na pierwszym etapie, ale systematycznie odrabia straty w klasyfikacji generalnej
  • W czołówce rywalizacji quadów jest natomiast Rafał Sonik, który we wtorek był czwarty

Kosztowny błąd

Sędziowie imprezy w Arabii Saudyjskiej uznali, że zwycięzca ubiegłorocznej edycji Dakaru złamał przepisy, gdy wyprzedzał go triumfator etapu Hiszpan Carlos Sainz. Katarczyk spadł na piątą pozycję, a na podium "wskoczył" reprezentant gospodarzy Yasir Seaidan. Z kolei na czwartą pozycję awansował dwukrotny mistrz świata w Formule 1 Hiszpan Fernando Alonso.

Pokaz fair play

Przygoński pechowo rozpoczął udział w tegorocznej edycji słynnego rajdu, ale tym razem potwierdził, że należy do ścisłej światowej czołówki. Zawodnik Orlen Teamu mógł uzyskać we wtorek jeszcze lepszy wynik, ale w końcówce zatrzymał się, aby pomóc litewskiemu kierowcy, który złapał gumę.

Sonik wciąż wysoko

W rywalizacji quadów wiceliderem jest Rafał Sonik, który we wtorek zajął czwarte miejsce. Ma 14.29 straty do prowadzącego Chilijczyka Ignacio Casalego. Siódme miejsce zajmuje Kamil Wiśniewski, a na dalszych lokatach są Paweł Otwinowski (15.) i Arkadiusz Lindner (17.).

Wracają do formy

Do szybkiej jazdy powracają startujący w kategorii pojazdów UTV Aron Domżała i Maciej Marton, którzy we wtorek zajęli czwarte miejsce. Polacy pierwszy etap wygrali, ale na drugim zmagali się z kłopotami technicznymi i w klasyfikacji generalnej zajmują odległą lokatę. Maciej Domżała i Rafał Marton uplasowali się na 21. pozycji.

Amerykanin na czele

Zmagania motocyklistów zakończyły się zwycięstwem Amerykanina Ricky'ego Brabeca. Został on liderem pustynnego rajdu. Najlepszy z Polaków - Adam Tomiczek z Orlen Teamu - był we wtorek 17., a w "generalce" jest 23.

W środę zawodnicy wyruszą na trasę czwartego etapu z metą w Al-Ula. Pokonają 676 kilometrów, z czego 453 to odcinek specjalny.