Wraca temat murawy na PGE Narodowym. "Musi być najwyższej jakości"
Po narzekaniach na stan murawy podczas meczów kadry na PGE Narodowym nadszedł czas, by spełnić oczekiwania piłkarzy i kibiców. - Murawa na stadionie musi być najwyższej jakości, aby wszyscy byli dumni z obiektu - przyznał Włodzimierz Dola, prezes spółki PL.2012+, operatora PGE Narodowego.
2020-02-04, 13:50
We wtorek ogłoszono przetarg nieograniczony (o wartości poniżej 214 tysięcy euro) na dostawę wraz z montażem i demontażem nawierzchni z trawy naturalnej razem z podbudową. Oferty należy składać do 12 lutego 2020 roku.
Nowa murawa zostanie położona dwukrotnie - na finał Pucharu Polski 2 maja i mecz towarzyski reprezentacji biało-czerwonych z Rosją 2 czerwca. Dla kadry Jerzego Brzęczka będzie to sprawdzian przed mistrzostwami Europy.
- Priorytetem dla mnie jest przygotowanie murawy, która spełni oczekiwania zarówno piłkarzy, jak i kibiców. Koniec poprzedniego roku i początek obecnego były czasem przygotowywania nowych wytycznych do dokumentacji przetargowej na dostawcę murawy na PGE Narodowym. Był to również czas licznych analiz i konsultacji z ekspertami zarówno z Polski, jak i z zagranicy - przyznał Dola na wtorkowej konferencji prasowej.
REKLAMA
Funkcję prezesa operatora PGE Narodowego objął on na początku grudniu, zastępując Alicję Omięcką. Według mediów, dymisja miała związek z niewłaściwym przygotowaniem murawy na mecz eliminacji Euro Polska - Słowenia (3:2), który odbył się 19 listopada 2019. Zawodnicy mieli problemy z poruszaniem się i kontrolą nad piłką na śliskim boisku, mimo że nie padał deszcz.
Jak podkreślono na konferencji, zasadniczą zmianą jest aktywny udział w procesie przygotowywania murawy na PGE Narodowym. Wprowadzony został schemat nadzoru na wszystkich etapach, począwszy od hodowli na plantacji, przez montaż trawy, po zabiegi pielęgnacyjne po ułożeniu murawy. W dokumentacji przetargowej zmieniono m.in. parametry dla darni oraz rozszerzono zakres prowadzonych badań. Dodano zapisy dotyczące kar w przypadku niespełnienia wymaganych parametrów lub uniemożliwienia kontroli stanu darni na plantacji lub na jakimkolwiek innym etapie przygotowań.
- W ostatnim czasie odbyłem szereg konsultacji z ekspertami zewnętrznymi, greenkeeperami, architektami, pracownikami Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego, którzy pomagali nam w opracowaniu wymagań w przetargu. Będziemy uczestniczyć na każdym etapie prac, od samej hodowli poprzez przygotowania do transportu i samo przewiezieniu rolek trawy, rozładowanie murawy na miejscu, pielęgnację na stadionie itd. - podkreślił prezes Dola.
REKLAMA
Jak zaznaczył, również w każdym momencie operator PGE Narodowego - przygotowujący boisko dla PZPN - zastrzegł sobie prawo do kontroli.
- Na przykład murawa musi spełniać określone parametry, m.in. skład gatunkowy, przesiąkliwość podłoża, zadarnienie, jednolitość barwy itp. Gdyby murawa nie spełniała wymogów, wówczas możliwe są dwa rozwiązania: wskazanie plantacji zamiennej pod groźbą kar, które zostały przewidziane w umowie, albo plan naprawczy pozwalający doprowadzić trawę do takiego stanu, jakiego byśmy oczekiwali zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia - przyznał.
Powiązany Artykuł
![Stadion Narodowy 1200 F.jpg](http://static.prsa.pl/images/607a007d-4542-452d-9cae-84aaedf114bc.jpg)
Murawa to nie jedyna wpadka. PGE Narodowy miał ich więcej
Dola zapewnił, że zwrócona zostanie uwaga na wszelkie czynniki mające przełożenie na stan murawy na stołecznym obiekcie.
- Istotna będzie temperatura powietrza w okresie przed obydwoma meczami, dlatego być może darń będzie wycinana w porze nocnej, a transportowana ciężarówkami-chłodniami. Rozłożenie murawy nastąpi niezwłocznie po jej przywiezieniu na PGE Narodowy - dodał. Dokonane zostanie sprawdzenie wilgotności, grubości, szerokości oraz temperatury wewnątrz rolki bezpośrednio po transporcie.
REKLAMA
Jeśli chodzi o pielęgnację murawy na stadionie, kontrolowany będzie system prac wykonawcy, tj. m.in. częstotliwości i wysokości koszenia, częstotliwości i intensywności nawodnienia murawy, rodzaje i ilości stosowanych nawozów itp.
- Przetarg dotyczy dwóch meczów. Murawa na stadionie musi być najwyższej jakości, aby wszyscy byli dumni z obiektu. Specyfikacja wymagań dotyczących murawy plus system nadzoru, kontroli, także kar powoduje, że niezależnie która firma wygra, jakość będzie bardzo dobra. Zagwarantuje ją odpowiednio system korzeniowy - zapewnił Dola, dodając, że cena jest jedynym kryterium w przetargu.
ps
REKLAMA