Ekstraklasa: władze Lecha wydały komunikat. Nie wpuszczą na sektor fanów...Górnika, Legii i Zagłębia

2020-02-24, 19:07

Kibice Lechii odpalili race i rzucali nimi na sektor gospodarzy oraz na murawę . Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Władze Lecha Poznań wydały komunikat po skandalicznych wydarzeniach, jakie na stadionie przy ul. Bułgarskiej miały miejsce w niedzielę podczas meczu "Kolejorza" z Lechią Gdańsk (2:0). W związku z rzucaniem przez fanów gdańszczan rac w kierunku sektora kibiców gospodarzy oraz na murawę Lech nie przyjmie zorganizowanych grup kibiców gości przez trzy najbliższe ligowe mecze, w tym w czasie hitowego pojedynku z Legią Warszawa.

• Sędzia Piotr Lasyk przerwał mecz Lecha z Lechią na 10 minut, ale ostatecznie spotkanie dokończono
  • Do szpitala przewieziono 17-letnią fankę gospodarzy, która została poparzona
  • Klub z Poznania zdecydował się nie przyjmować kibiców gości podczas trzech najbliższych domowych meczów, m.in. z Legią

Na stronie internetowej "Kolejorza" opublikowano komunikat, w którym władze klubu odniosły się do sytuacji z meczu z Lechią. W 66. minucie spotkania sędzia Piotr Lasyk przerwał mecz po tym, jak z sektora gości poleciały race. Fani Lechii rzucali je na sektor zajmowany przez gospodarzy, a także na murawę. Ranna została 17-letnia poznanianka, którą przewieziono do szpitala. Mecz wznowiono ostatecznie po 10 minutach.

Władze poznańskiego klubu potępiły zajścia i zapewniły, że nie będą tolerować podobnych ekscesów. Ogłoszono także kilka decyzji organizacyjnych, z których najważniejszą jest brak przyjmowania kibiców gości podczas trzech najbliższych ligowych meczów w Poznaniu. Oznacza to, że na Bułgarskiej nie pojawią się kibice Górnika Zabrze (3 marca), Legii Warszawa (14 marca) i Zagłębia Lubin (21 marca).

Klub podjął także decyzję o nieprzyjmowaniu kibiców Lechii w najbliższym czasie, chociaż nie poinformowano na jak długi okres podjęto taką decyzję. Kibice "Kolejorza", którzy w niedzielę zasiadali na sektorze obrzuconym przez gdańszczan racami, otrzymają darmowe wejściówki na mecz z Górnikiem lub będą mogli zabrać na stadion dodatkową osobę.

Treść komunikatu Lecha Poznań po meczu z Lechią Gdańsk:

Mecze Lecha Poznań to emocje na boisku, a także zabawa na trybunach. W niedzielny wieczór podczas spotkania Kolejorza z Lechią Gdańsk na stadionie przy Bułgarskiej doszło jednak do skandalicznego zachowania kibiców gości. Rzucali oni race w stronę znajdujących się na trybunie im. Białasa sektorów zajmowanych przez fanów gospodarzy, wśród których znajdowało się wiele rodzin z dziećmi. To stanowiło zagrożenie ich bezpieczeństwa. Nie było, nie ma i nie będzie z naszej strony tolerancji dla takich ekscesów, które nie mają nic wspólnego ze sportową rywalizacją.

Jako klub dokładamy wszelkich starań, żeby Stadion Poznań był bezpieczny. Współpracujemy z wojewodą wielkopolskim Łukaszem Mikołajczykiem, a także lokalnymi służbami, żeby kibice pojawiający się na trybunach czuli się komfortowo. I nie mamy wątpliwości, że tak właśnie jest, ponieważ takie incydenty, jak w niedzielny wieczór, mają miejsce bardzo rzadko. Chcemy jednak eliminować patologiczne zachowania, więc jako klub podjęliśmy decyzję o nie przyjmowaniu zorganizowanej grupy kibiców gości podczas najbliższych meczów pomiędzy KKS Lech Poznań a Lechią Gdańsk, które odbędą się w Poznaniu i będą organizowane przez Kolejorza. Ponadto trzy najbliższe spotkania w ramach rozgrywek PKO Ekstraklasy, które odbędą się na stadionie w Poznaniu, zostaną przeprowadzone bez udziału zorganizowanych grup kibiców gości. Dodajmy również, że wobec osób zidentyfikowanych podczas zakłócenia imprezy masowej zostaną wyciągnięte konsekwencje na podstawie obowiązujących przepisów prawa i regulaminów wewnętrznych.

Jednocześnie chcemy przekazać informację kibicom Lecha, którzy zasiedli w niedzielę na trybunie im. Białasa. Dla nich wszystkich przygotowaliśmy darmowe wejściówki na najbliższy mecz, jaki rozegramy w Poznaniu - z Górnikiem Zabrze we wtorek (3 marca) o godzinie 18:00. Z kolei posiadacze karnetów na te sektory mogą zaprosić dodatkową osobę na starcie z zabrzanami. Vouchery do wykorzystania pojawią się od środy (26 lutego) na kontach kibiców w systemie biletowym. W ten sposób chcemy zrekompensować fanom niedogodności, z jakimi musieli zmagać się podczas rywalizacji z Lechią Gdańsk.