X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020: początek igrzysk w lipcu - za i przeciw. "Tu nie chodzi wcale tylko o pieniądze"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 08:57
Apele kolejnych organizacji i sportowców o przeniesienie igrzysk w Tokio na przyszły rok są coraz głośniejsze. MKOl stoi na stanowisku, że rozpoczną się one w ustalonym terminie między 24 lipca a 9 sierpnia, ale ostateczną decyzję ma podjąć w ciągu czterech tygodni. Można znaleźć argumenty zarówno "za", jak i "przeciw" zmianie decyzji przełożenia imprezy w czasie.
Audio
Czy MKOl zdecyduje się na przełożenie igrzysk na inny termin?
Czy MKOl zdecyduje się na przełożenie igrzysk na inny termin?Foto: EPA/KIMIMASA MAYAMA
  • Jak uważa niemiecka agencja DPA, w kwestii zmiany terminu igrzysk nie chodzi wcale o sprawy finansowe, bo MKOl może sobie pozwolić na zmianę daty imprezy bez większego uszczerbku. Jest jednak wiele argumentów, które nakazują trzymać się ustalonego programu
Shutterstock Znicz olimpijski Tokio 1200F.jpg
Wojna, bojkot, a teraz koronawirus? Klątwa może znów dopaść igrzyska. "To zdarza się co 40 lat"

ZA

Jednym z nich jest opanowanie sytuacji epidemiologicznej w Chinach. To właśnie tam w połowie grudnia stwierdzono pierwsze przypadki koronawirusa i obecnie można mówić o wygasaniu epidemii. Zatem od pojawienia się wirusa minęły trzy miesiące i jeśli ten scenariusz sprawdzi się także w Europie, to czysto teoretycznie igrzyska mogłyby się odbyć na przełomie lipca i sierpnia.

Znalezienie odpowiedniego terminu dla igrzysk w przyszłym sezonie byłoby znacznie trudniejsze niż to było z piłkarskimi mistrzostwami Europy, które miały się odbyć w tym roku, ale turniej przesunięto na 2021. W kalendarzu na 2021 wpisanych jest dużo imprez mistrzowskich, które w roku olimpijskim się nie odbywają. Pogodzenie wszystkich byłoby dużym wyzwaniem logistycznym. Wiele światowych i europejskich federacji musiałoby iść na kompromis.

Kraśnicki 1200.jpg
Tokio 2020: PKOl zajął stanowisko. "Zależy nam na dobru reprezentacji"

Igrzyska symbolem pokonania koronawirusa

Igrzyska w tym roku byłyby - jak twierdzi wielu - symbolem pokonania koronawirusa. Ich przesunięcie znaczyłoby poddanie się i bierne czekanie.

Przesunięcie olimpijskich zmagań byłoby kłopotliwe dla wielu krajowych związków i ministerstw. Bowiem na podstawie wyników sportowych określane są budżety i finansowanie na kolejny rok. Gdy żadna impreza mistrzowska się nie odbędzie, kraje będą musiały znaleźć inne rozwiązania.

Wielu zawodników rok olimpijski traktuje jako pożegnanie ze sportem. Kolejne miesiące w treningowym rygorze mogą być dla nich dużym obciążeniem i wielu zakończy kariery bez ostatniego olimpijskiego startu, ale po miesiącach przygotowań i wyrzeczeń.

>>> Tokio 2020: Kanada bojkotuje igrzyska. "Kontynuacja przygotowań sprzeczna zaleceniom"

PRZECIW

Co jednak mówi za tym, by igrzyska przełożyć na kolejny rok?

Alexander Kekule, wirusolog Prawdę mówiąc trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce do rozmnażania się wirusa niż właśnie wioska olimpijska czy impreza, jaką są igrzyska


Przede wszystkim bezpieczeństwo zdrowotne oraz brak możliwości odpowiedniego przygotowania się. To dotyczy zwłaszcza sportów drużynowych. O wspólnych treningach trudno teraz mówić, zwłaszcza że wielu zawodników przechodzi kwarantannę.

Hale sportowe, pływalnie, a w Polsce także Centralne Ośrodki Sportu są zamknięte. Sportowcy zwyczajnie nie mają gdzie ćwiczyć i przekształcają swoje domy w miejsca do treningu. Trudno wówczas mówić o profesjonalnym przygotowaniu do najważniejszej imprezy czterolecia, nieraz jedynej w życiu.

Do Tokio ma zjechać 11 tys. sportowców, drugie tyle kibiców, osób towarzyszących, dziennikarzy. Przyjadą ze wszystkich zakątków świata. Jeśli pandemia nie zostanie opanowana, wówczas niebezpieczeństwo zarażenia się w Japonii wzrośnie wielokrotnie.

- Prawdę mówiąc, trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce do rozmnażania się wirusa niż właśnie wioska olimpijska czy impreza, jaką są igrzyska - powiedział niemiecki wirusolog Alexander Kekule.

Wiele krajów zdecydowało się na zamknięcie granic. To znacznie utrudnia przeprowadzenie kontroli antydopingowych i sportowi oszuści mogą wykorzystać sytuację. To dla nich idealne rozwiązanie, choć jak zapewnia kierowana przez Witolda Bańkę Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) nikt, kto próbuje zażywać nielegalne środki, nie może czuć się bezkarnie i bezpiecznie.Odwołano też niemal wszystkie kwalifikacje olimpijskie. Wiele dyscyplin nie określiło nawet, kiedy i gdzie miałoby to zostać nadrobione. W niektórych dyscyplinach sytuacja jest bardzo trudna, chociażby w piłce ręcznej mężczyzn - pewnych udziału jest zaledwie sześć z 12 drużyn.

Igrzyska w Tokio mają się odbyć między 24 lipca a 9 sierpnia, ale wiele narodowych komitetów olimpijskich, w tym Brazylii, Chorwacji, Serbii, Kolumbii, Francji nawołuje MKOl do ich przeniesienia o rok. Szef MKOl Thomas Bach zapewnia, że rozważane są różne scenariusze, ale na ostateczną decyzję jest jeszcze czas.

(ah)

Zobacz więcej na temat: igrzyska olimpijskie Tokio 2020
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tokio 2020: kolejny głos w sprawie przełożenia igrzysk. "To jedyne rozwiązanie"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 17:30
Władze Amerykańskiego Związku Lekkiej Atletyki (USATF) wystosowały specjalne pismo do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z prośbą o przełożenie zaplanowanych na przełom lipca i sierpnia igrzysk w Tokio. Powodem jest szerząca się pandemia koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tokio 2020. Media: w Japonii pracują nad alternatywnymi scenariuszami ws. igrzysk

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 11:10
Japończycy już pracują nad alternatywnymi planami dla igrzysk olimpijskich w Tokio. Rywalizacja miałaby się rozpocząć z opóźnieniem ze względu na pandemię koronawirusa (SARS-CoV-2) – poinformowała agencja Reuters, powołując się na dwa odrębne źródła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tokio 2020: koronawirus zagraża, MKOl wyznacza termin. Los igrzysk poznamy za miesiąc

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 20:40
Międzynarodowy Komitet Olimpijski daje sobie cztery tygodnie na podjęcie decyzji o ewentualnej zmianie terminu igrzysk olimpijskich w Tokio - poinformował przewodniczący Thomas Bach. "Nie ma mowy o ich zupełnym odwołaniu" - podkreślił w oświadczeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Japonii: przełożenie Igrzysk Olimpijskich może być nieuniknione

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 02:27
Shinzo Abe nie wyklucza możliwości przełożenia terminu olimpiady z powodu epidemii koronawirusa. Kanada jako pierwsze państwo zdecydowała, że nie wyśle sportowców na Igrzyska Olimpijskie do Tokio. Ich otwarcie zaplanowane jest na 24 lipca.
rozwiń zwiń