WRC: Carlos Sainz najlepszym kierowcą rajdowym w historii

2020-05-05, 17:10

Carlos Sainz, WRC. Foto: Shutterstock.com/cristiano barni

Hiszpan Carlos Sainz został wybrany najlepszym w historii kierowcą rajdowym. Plebiscyt zorganizował oficjalny portal rajdowych mistrzostw świata wrc.com.

• Dwukrotny rajdowy mistrz świata otrzymał ponad 300 tysięcy głosów.i w finałowym głosowaniu pokonał Francuza Sebastiena Leoba
  • Sainz zdobywał tytuły rajdowego mistrza świata w latach 1990 i 1992. 4 razy był wicemistrzem świata i 5 razy stawał na trzecim stopniu podium w klasyfikacji końcowej rajdowych samochodowych mistrzostw świata. Wygrał 26 rajdów zaliczanych do mistrzostw świata

O tytuł najlepszego pojedynek stoczyło 18 zawodników, którzy byli mistrzami świata od rozpoczęcia rywalizacji WRC w 1979 roku. W finale trwającego miesiąc konkursu Sainz, którego rywalem był dziewięciokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Leob, uzyskał 57,28 procent głosów.

- Nie mogę być bardziej szczęśliwy i dumny z tego wyróżnienia. Cieszę się bardzo za uznanie fanów i ekspertów, sport motorowy to moje całe życie - powiedział 58-letni Sainz.

Sainz, nazywany „El Matador”, który mistrzem świata kierowców był dwa razy - w 1990 i 1992 roku, tytuł zdobył jeżdżąc w zespole Toyoty. W karierze wystartował w 196 rajdach zaliczanych do mistrzostw świata, 26 z nich wygrał.

"

Carlos Sainz Cieszę się bardzo za uznanie fanów i ekspertów, sport motorowy to moje całe życie

Obok dwóch tytułów mistrzowskich, wywalczył także dziewięć drugich lub trzecich miejsc w klasyfikacji generalnej.

W pierwszej rundzie otwierającej plebiscyt Sainz pokonał Fina Hannu Mikolę, później jego dokonania zostały przez głosujących wyżej ocenione niż wyniki uzyskane przez Fina Tommiego Makinena i sześciokrotnego mistrza świata Francuza Sebastiena Ogiera.

Natomiast Loeb w pierwszej fazie plebiscytu został wyżej oceniony niż Brytyjczyk Richard Burns i Niemiec Walter Roehrl, później wyeliminował „Latającego Fina” Juhę Kankkunena.

W finale, gdzie spotkali się Loeb i Sainz, sześciu dziennikarzy ekspertów podzieliło swoje głosy po trzy, ostatecznie o sukcesie bardzo popularnego Hiszpana zadecydowali kibice.

Kajetanowicz: świat mocno się zmieni, trzeba się dostosować [NASZ WYWIAD]

Dyrektor zarządzający promotora WRC Oliver Ciesla był zaskoczony wynikiem plebiscytu, jak i ogromnym zainteresowaniem wśród kibiców.

- Oczywiście gratuluję Carlosowi dodania kolejnego tytułu do jego licznych osiągnięć. Był i jest legendą WRC dzięki swoim niesamowitym umiejętnościom. To wyróżnienie potwierdza szacunek, jakim cieszy się zarówno wśród fanów jak i ekspertów. Jest znany jako "Król Carlos", teraz jest oficjalnie "Królem WRC” – powiedział Ciesla.

Szef WRC dodał, że wszyscy mistrzowie świata zasługują na wielkie uznanie.

- Ktoś jednak musi wygrać, gratuluję Carlosowi - przyznał.