77. Tour de Pologne: Jakobsen w stabilnym stanie. "Nie ma urazów neurologicznych"

Stan zdrowia holenderskiego kolarza Fabio Jakobsena, który uległ wypadkowi tuż przed metą pierwszego etapu Tour de Pologne w Katowicach, jest ciężki, ale stabilny - poinformował doktor Paweł Gruenpeter ze szpitala w Sosnowcu.

2020-08-06, 08:28

77. Tour de Pologne: Jakobsen w stabilnym stanie. "Nie ma urazów neurologicznych"
  • Przy prędkości ok. 80 km/h został zepchnięty na barierki przez swojego rodaka Groenewegena (Jumbo-Visma), który jako pierwszy minął linię mety
  • Groenwegen został wykluczony z wyścigu

- W tej chwili przebywa na klinicznym oddziale intensywnej terapii w stanie stabilnym - ma własne ciśnienie; jest oczywiście wentylowany z powodu znieczulenia, które przebył na bloku operacyjnym (...). Dzisiaj będzie próba wybudzenia go ze śpiączki - wtedy okaże się, jaki jest jego pełny stan zdrowia - poinformował podczas porannego briefingu prasowego wicedyrektor sosnowieckiego szpitala ds. lecznictwa dr Paweł Gruenpeter.

Posłuchaj

Jak poinformował doktor Paweł Gruenpeter ze szpitala św. Barbary w Sosnowcu, około 5:30, po 5 godzinach pracy, lekarze skończyli operować Jakobsena (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

Jak przekazał zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, kolarz, którego najpoważniejsze obrażenia dotyczą twarzoczaszki, w nocy przeszedł pięciogodzinną operację i wciąż przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej. W czwartek lekarze mają podjąć próbę wybudzania go ze śpiączki farmakologicznej.

REKLAMA

Holenderski kolarz doznał poważnych urazów okolic oczodołu, szczęki i żuchwy.

- Na szczęście nie doszło do obrażeń gałek ocznych - relacjonował lekarz. Dodał, iż wcześniejsze badanie tomograficzne nie wskazywało także na potencjalne uszkodzenia mózgu. Kolarz ma również stłuczenia klatki piersiowej, ale nie doznał urazów kręgosłupa.

- Mam nadzieję, że - uwzględniając wyniki badań tomografii, które były wykonywane wczoraj - nie będzie uszkodzeń układu nerwowego. Oczywiście musimy pamiętać, że pacjent przebył około godzinną akcję reanimacyjną na miejscu wypadku, więc te objawy kliniczne mogą jeszcze ulegać zmianie - zaznaczył lekarz, wskazując, iż po wybudzeniu ze śpiączki lekarze zorientują się także, jaki jest stan świadomości kolarza.

REKLAMA

- Pacjent utrzymuje własne ciśnienie. Jest w tej chwili na środkach znieczulających, które umożliwiają prowadzenie wentylacji zewnętrznej. Stan jest ciężki, stabilny, z oczekiwaniem na to, co się wydarzy w późniejszych godzinach, kiedy anestezjolodzy rozpoczną wybudzanie pacjenta - dodał dr Gruenpeter.

Drugi kolarz, który po kraksie na finiszu wyścigu trafił do sosnowieckiego szpitala, ma złamaną rękę. Rokowania co do jego dalszego leczenia są optymistyczne.

Tuż przed metą Jakobsen, spychany przez swojego rodaka Dylana Groenewegena na prawą stronę jezdni, uderzył z ogromnym impetem w barierki i wyłamał je, zderzając się z sędzią obsługującym fotokomórkę.

Groenewegen został wykluczony z wyścigu i grożą mu dodatkowe sankcje ze strony Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Decyzją sędziów etap wygrał Jakobsen.

REKLAMA

Czytaj także:

Posłuchaj

Mówi Czesław Lang - dyrektor wyścigu Tour de Pologne (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej