Ekstraklasa: Górnik - Cracovia. "Pasy" nie dały sobie wydrzeć wygranej

2020-12-12, 19:32

Piłkarze Cracovii mają powody do radości . Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Piłkarze Górnika Zabrze przegrali u siebie z Cracovią 0:2 (0:1) w meczu 13. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Bohaterem meczu był Holender Pelle van Amersfoort, który zdobył gola z rzutu karnego oraz zaliczył asystę przy trafieniu Michala Siplaka.

• Dla krakowian była to jubileuszowa, 400. wygrana na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej
  • Gospodarze w końcówce spotkania mieli swoje okazje, lecz nie zdołali zdobyć nawet bramki honorowej

Ekstraklasa: Warta - Pogoń. Beniaminek nie dał rady, trzy punkty jadą do Szczecina

Cracovia przeważała od początku spotkania w Zabrzu. "Pasom" brakowało jednak dogodnych okazji do zdobycia gola i z czasem mecz się wyrównał.

Rzut karny dał prowadzenie

Jako pierwsi świetną sytuację podbramkową stworzyli sobie krakowianie. W 22. minucie dośrodkował Thiago, jednak Michal Siplak minimalnie przestrzelił.

Dziesięć minut później groźnie było pod drugą bramką. Karol Niemczycki obronił jednak strzał Jesusa Jimeneza.

Na boisku niewiele się działo, jednak goście zdołali zdobyć gola przed przerwą. W 43. minucie rzut karny wykorzystał Pelle van Amersfoort. Sędzia Bartosz Frankowski po analizie sytuacji w systemie VAR uznał, iż Kostas Masouras zagrał piłkę ręką.

Bramka Holendra zapewniła "Pasom" prowadzenie po pierwszej części gry.

Dobili rywali

Podopieczni Marcina Brosza dążyli do wyrównania. W 51. minucie mocno uderzył Erik Janza, lecz trafił tylko w boczną siatkę. Z czasem jednak napór zabrzan osłabł, a inicjatywę przejęła Cracovia.

Goście zdobyli drugą bramkę w 63. minucie. Na listę strzelców wpisał się Siplak, któremu asystował van Amersfoort. Słowak popisał się bardzo ładnym strzałem po dynamicznej akcji krakowian.

Nieskuteczny Górnik

Zabrzanie musieli rzucić się do ataków, lecz ich gra w ofensywie była bardzo niemrawa. W 68. minucie mieli rzut wolny, lecz strzał Bartosza Nowaka został zablokowany.

Lepszą okazję gospodarze mieli w 80. minucie. Niemczycki poradził sobie jednak ze strzałem Aleksa Sobczyka, któremu podawał Adam Ryczkowski. W 85. minucie głową uderzał natomiast Przemysław Wiśniewski, lecz trafił w poprzeczkę!

Ostatnia znakomita okazja zabrzan miała miejsce w 87. minucie. Daniel Ściślak świetnie podał do Jimeneza, ale hiszpański gwiazdor Górnika uderzył minimalnie obok prawego słupka krakowskiej bramki.

Ostatecznie podopieczni Michała Probierza nie dali sobie wbić żadnego gola i wywieźli z Górnego Śląska komplet punktów. Dla "Pasów" jest to jubileuszowe, 400. zwycięstwo w historii występów w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Górnik Zabrze - Cracovia 0:2 (0:1).

Bramki: 0:1 Pelle van Amersfoort (43-karny), 0:2 Michal Siplak (63).

Żółta kartka - Górnik Zabrze: Stefanos Evangelou, Adam Ryczkowski, Alex Sobczyk. Cracovia Kraków: Damir Sadiković, Michael Gardawski, Filip Piszczek, Michal Siplak.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Mecz bez udziału publiczności.

Górnik Zabrze: Martin Chudy - Stefanos Evangelou, Przemysław Wiśniewski, Adrian Gryszkiewicz - Giannis Massouras (46. Adam Ryczkowski), Roman Prochazka (87. Łukasz Wolsztyński), Alasana Manneh (67. Daniel Ściślak), Bartosz Nowak, Erik Janza - Piotr Krawczyk (67. Alex Sobczyk), Jesus Jimenez.

Cracovia: Karol Niemczycki - Cornel Rapa, Dawid Szymonowicz, Matej Rodin, Michael Gardawski (73. Tomas Vestenicky), Michal Siplak - Thiago (80. Ivan Fiolić), Damir Sadiković, Pelle van Amersfoort, Milan Dimun - Rivaldinho (59. Filip Piszczek).