Turniej Czterech Skoczni: po wygranej bitwie, czas wyprowadzić cios na skoczni w Oberstdorfie
We wtorek w Oberstdorfie rozpocznie się 69. Turniej Czterech Skoczni. Od początku sezonu ton rywalizacji nadaje dwóch zawodników - Norweg Halvor Egner Granerud i Niemiec Markus Eisenbichler. W tej prestiżowej imprezie liczyć mogą się także Polacy - Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki, którzy przystąpią do rywalizacji po wielkim zamieszaniu.
2020-12-29, 09:52
- Pierwszy Turniej Czterech Skoczni odbył się w 1953 roku
- 69. edycja Turnieju Czterech Skoczni rozpocznie się od konkursu w niemieckim Oberstdorfie, a zakończy zawodami w austriackim Bischofshofen
- W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy w historii zawody odbędą się bez udziału kibiców
- Polacy wystąpią w Obersdorfie, choć jeszcze w poniedziałek FIS nie zgadzał się na start biało-czerwonych, po tym jak pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymał Klemens Murańka
Po tym jak Polacy zostali wykluczeni ze startu i pełnym emocji oraz zwrotów akcji poniedziałku, we wtorek biało-czerwoni zostali dopuszczeni do konkursu w Oberstdorfie. Dobre informacje przekazał Polski Związek Narciarski.
"Nasi skoczkowie wystartują w Oberstdorfie! Negatywne wyniki całej naszej reprezentacji" - poinformował tuż przed 9. we wtorek Polski Związek Narciarski.
Polacy, którzy w poniedziałek opuścili wszystkie treningi oraz kwalifikacje, we wtorek o 14.30 mają pojawić się na skoczni, zorganizowano dla nich dodatkowy trening. O godzinie 15.00, ma się rozpocząć seria próbna, a o 16.30 pierwsza seria konkursowa. Nie zostanie ona przeprowadzona systemem KO, ponieważ do zawodów przystąpią wszyscy zgłoszeni do kwalifikacji, czyli 62 skoczków. Oczywiście organizatorzy mogą ten plan zmodyfikować, ale pewne jest, że Polacy rozpoczną rywalizację.
Powiązany Artykuł
SERWIS SPECJALNY - PŚ W SKOKACH 2020/2021
We wtorek zaczyna się walka na skoczni
Skoki narciarskie to specyficzna dyscyplina. Takie serie, jak obecna Graneruda, nie zdarzają się często. Nigdy nie wiadomo, czego tak naprawdę są zasługą i jak długo będą trwały.
REKLAMA
- Moje skoki nie są idealne. Są stabilne, ale nie fantastyczne - przyznał Granerud po ostatnim triumfie w Engelbergu.
Dwa lata temu sześć konkursów z rzędu wygrał Ryoyu Kobayashi. Seria Japończyka nałożyła się akurat na Turniej Czterech Skoczni. Jednak po jej zakończeniu z pozostałych szesnastu konkursów wygrał już tylko cztery.
Lider klasyfikacji generalnej PŚ naturalnie jest zaliczany do faworytów TCS. W 12 przypadkach właściciel żółtego plastrona nie zawodził i wygrywał tę imprezę.
Eisenbichler jest natomiast wielką nadzieją Niemców na przełamanie niemocy w TCS. Ostatnim triumfatorem z tego kraju jest bowiem Sven Hannawald w edycji 2001/02. Niewiadomą jest dyspozycja innego podopiecznego trenera Stefana Horngachera - Karla Geigera. Tegoroczny mistrz świata w lotach uległ bowiem zakażeniu koronawirusem, choć jak sam informował, przebiegało ono bezobjawowo.
REKLAMA
Z drugiego rzędu atakować będą Polacy i nie jest to dla nich nic nowego. Stoch zwykle nie imponuje formą na początku sezonu, a przełamanie następuje w Engelbergu. Tydzień temu trzykrotny mistrz olimpijski zajął w tym szwajcarskim miasteczku drugie miejsce. Dzień później był siódmy.
Stoch dwa razy wygrał TCS - w sezonie 2016/17 i 2017/18. W obu przypadkach do turnieju przystępował jako czwarty zawodnik w "generalce". Teraz na tej pozycji sklasyfikowany jest Żyła. On w Engelbergu plasował się na piątej i trzeciej pozycji. Żyła już raz był blisko triumfu w TCS. W 2017 roku uplasował się tuż za Stochem.
TCS rządzi się swoimi prawami i nie raz zdarzyło się, że wygrywał go skoczek niebrany pod uwagę. Bardzo jaskrawym przypadkiem jest Thomas Diethart, który triumfował w sezonie 2013/14, choć w klasyfikacji generalnej PŚ zajmował przed rozpoczęciem turnieju 24. miejsce.
W poprzedniej edycji niespodziankę sprawił Dawid Kubacki. Zwyciężył, choć mało kto odważył się wymieniać go nawet w szerokim gronie faworytów, po tym gdy w Engelbergu zajął 22. i 47. miejsce. Później jednak prezentował się świetnie i na podium stanął w dziesięciu kolejnych konkursach.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Polskę w TCS reprezentować będzie siedmiu zawodników. Oprócz Stocha, Żyły i Kubackiego, wybrańcami trenera Michala Doleżala są: Andrzej Stękała, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka i Maciej Kot.
Od sezonu 1979/80 TCS, określany mianem narciarskiego Wielkiego Szlema czy odpowiednika kolarskiego Tour de France, zaliczany jest do klasyfikacji PŚ. Pierwszym polskim zwycięzcą w 2001 roku został Adam Małysz. Na kolejny taki sukces trzeba było czekać 16 lat, do wspomnianego już triumfu Stocha.
13 lat temu nastąpiła zmiana zasad rozgrywania konkursów. Wprowadzono system KO polegający na tym, że na podstawie wyników kwalifikacji tworzonych jest 25 par (według klucza: 1. z 50., 2. z 49., itd.) pierwszej serii punktowanej. Do finału awansuje każdy zwycięzca pary oraz pięciu "szczęśliwych przegranych", czyli zawodników z najwyższymi notami spośród pokonanych w parach.
REKLAMA
Posłuchaj
- PŚ w skokach narciarskich 2020/2021: TERMINARZ
- 69. Turniej Czterech Skoczni: Oberstdorf, Ga-Pa, Innsbruck, Bischofshofen - kiedy i gdzie TCS? [TERMINARZ]
Program 69. Turnieju Czterech Skoczni:
Powiązany Artykuł
Turniej Czterech Skoczni: Piotr Żyła najpoważniej skomentował wykluczenie Polaków. "Kabaret"
1. konkurs - Oberstdorf (Niemcy)
29 grudnia, wtorek
16.30 - pierwsza seria konkursowa
---------------------------------
2. konkurs - Garmisch-Partenkirchen (Niemcy)
31 grudnia, czwartek
11.45 - oficjalny trening
14.00 - kwalifikacje
1 stycznia 2021, piątek
12.30 - seria próbna
14.00 - pierwsza seria konkursowa
---------------------------------
3. konkurs - Innsbruck (Austria)
2 stycznia, sobota
11.15 - oficjalny trening
13.30 - kwalifikacje
3 stycznia, niedziela
12.00 - seria próbna
13.30 - pierwsza seria konkursowa
---------------------------------
4. konkurs - Bischofshofen (Austria)
5 stycznia, wtorek
15.00 - oficjalny trening
16.30 - kwalifikacje
6 stycznia, środa
15.30 - seria próbna
16.45 - pierwsza seria konkursowa
/ah
REKLAMA
REKLAMA