X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Magdalena Gorzkowska pierwszym wspinaczem z Polski na szczycie K2 zimą? "Ruszamy do ataku" [AKTUALIZACJA]

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 18:12
16 stycznia 2021 roku dziesięciu Szerpów zdobyło nieosiągalny dotąd o tej porze roku szczyt K2. W bazie pod K2 jest też Polka, była lekkoatletka Magdalena Gorzkowska, która zamierza zaatakować szczyt w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. - Na horyzoncie okno pogodowe, kilka dni pozwalające na akcję, ruszamy więc do ataku szczytowego - mówiła Gorzkowska 2 lutego.
Magdalena Gorzkowska, była lekkoatletka, obecnie jej pasją są góry
Magdalena Gorzkowska, była lekkoatletka, obecnie jej pasją są góryFoto: FB/Magdalena Gorzkowska
  • Tej zimy o zdobycie K2 walczy duża grupa wspinaczy, w bazie zameldowało się wiele ekspedycji, na miejscu jest też Polka Magdalena Gorzkowska
  • Pierwszego, historycznego wyczynu - zdobycia zimą ostatniego z czternastu ośmiotysięczników - 16 stycznia dokonała grupa Szerpów 

Na szczycie stanęli Nirmal Purja (jako jedyny szedł bez tlenu), Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.

Everest 1980 baner zdjęcie 1200.jpg
SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY ZDOBYLI EVEREST w 1980

Zimowa akcja Szerpów na K2 była szybka - stanęli na szczycie po 21 dniach akcji górskiej. I choć w wywiadach  Nirmal Purja mówił, ze to najszybsza zimowa zdobycz w historii, zapomniał, że Jerzy Kukuczka i Artur Hajzer na szczycie Annapurny stanęli rekordowo szybko - zaczęli działać 18 stycznia, a na szczycie stanęli 3 lutego (16 dni, działali bez tlenu). Równie szybcy byli Simone Moro i Denis Urubko na Makalu - zaczęli 20 stycznia, a po 20 dniach, działając bez tlenu, stanęli na szczycie.

2 lutego atak na szczyt zapowiedziała też Magdalena Gorzkowska. 

materiały: #GorzkowskaInPostK2Winter

3 lutego Chhang Dawa Sherpa, który jest członkiem jednej z ekspedycji i przebywa w bazie pod K2 poinformował na swoim profilu, że Magdalena Gorzkowska i towarzyszący jej Oswald Rodrigo Pereira wrócili i są obecnie w bazie.


K2 Winter ❄️ 2021 Update ! 👉🏻Jon Kedrowski 🇺🇸, Magdalena 🇵🇱, Oswaldrp 🇵🇱, Peter 🇧🇪, Pemba 🇳🇵, Pechhumbe 🇳🇵 and Mattia...

Opublikowany przez Chhanga Dawę Sherpę Środa, 3 lutego 2021

Magdalena Gorzkowska (ur. 30 kwietnia 1992 roku w Bytomiu) przed rozpoczęciem kariery himalaistki była uznaną lekkoatletką i sprinterką. Jest olimpijką z Londynu (rezerwowa w sztafecie 4x400 m), dopiero w 2016 roku zamieniła kolce na raki. Jeszcze w marcu dumnie prężyła pierś po zdobyciu srebrnego medalu halowych mistrzostw świata w Portland, a już jesienią 2016 r. zdobywała pierwsze górskie trofeum - Mont Blanc. Później m.in. weszła na Aconcaguę i Kilimandżaro. 17 maja 2018 r. wspięła się na najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest (8848 m n.p.m.) – jest najmłodszą Polką w historii, która tego dokonała (26 lat i 17 dni). W połowie maja 2019 jako druga Polka w historii stanęła na szczycie Makalu (8481 m n.p.m.). Odniosła sukces, za który zapłaciła odmrożeniami, działała bez wspomagania tlenem: "Jedyne co czułam, to poczucie igrania z własnym życiem i uczucie zagrożenia" – opisywała swój wyczyn. W 2019 w planach miała także atak na Lhotse, ale podjęła decyzję o wycofaniu się z tego pomysłu, odmrożenia były zbyt poważne, wygrał rozsądek. Potem Polka zdobyła jeszcze Manaslu (8156 m n.p.m.).

Gorzkowska działa na K2 w czteroosobowym zespole w tym z dwójką Szerpów – z jednym z nich, Pembą Lamą, Gorzkowska wspinała się na innych ośmiotysięcznikach. Z drugim Szerpą, który ma duże doświadczenie na Evereście, Polka jeszcze nie działała. W wyprawie towarzyszy jej też reporter Oswald Rodrigo Pereira, który relacjonował trzy lata temu narodową wyprawę na K2, ale który także się wspina. W 2019 brał udział w wyprawie na Nanda Devi East, w 2020 wspinał się na Baturę podczas wyjazdu unifikacyjnego organizowanego przez program Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.

Magdalena Gorzkowska 1200 f
Gorzkowska idzie zimą na K2. Jak ona śmie porywać się na największy problem współczesnego himalaizmu?

K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie - 8611 metrów n.p.m. Polacy próbowali zdobyć K2 zimą trzykrotnie. Po raz pierwszy, na przełomie 1987 i 1988 roku, atakowała międzynarodowa ekipa pod kierunkiem pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawady.

Polacy mają na koncie najwięcej szczytów ośmiotysięcznych, które zdobyli o tej porze roku - zdobyli 10 spośród 14 ośmiotysięczników. Zimowy podbój najwyższych szczytów rozpoczęli od Everestu, najwyższy szczyt Ziemi zdobyli 17 lutego 1980 roku (Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki).

Czytaj także:

/ah

Czytaj także

Adam Bielecki wywołał kontrowersje. "Nie zamierzałem umniejszać wyczynu Nepalczyków (...) mam korbę z tym tlenem"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 20:13
Pierwsze w historii zimowe wejście na K2 stało się faktem - w sobotę dziesięciu Nepalczyków zdobyło nieosiągalny dotąd o tej porze roku szczyt. Wyczyn ten skomentował Adam Bielecki, jednak jego gratulacje spotkały się z mieszanymi opiniami. Polak zdecydował się wyjaśnić, że nie chciał deprecjonować tego, co osiągnęli wspinacze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K2 zdobyte zimą. Jest film ze szczytu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 22:02
Nepalscy wspinacze pochwalili się w mediach społecznościowych filmem z K2, które 16 stycznia 2021 roku zostało zdobyte przez dziesięcioosobową grupę Szerpów. Wcześniej ekipa pokazała zdjęcie ze szczytu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nirmal Purja zdobył K2 bez wspomagania tlenem: zaryzykowałem

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 21:43
Nirmal Purja, jeden z nepalskich wspinaczy, którzy w sobotę 16 stycznia 2021 roku jako pierwsi w historii zdobyli K2 zimą, poinformował, że wszedł na drugi najwyższy szczyt świata bez użycia butli z tlenem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden ze zdobywców K2 odpowiada Bieleckiemu. "Najważniejsza jest nasza miłość do gór"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 21:38
16 stycznia 10 Nepalczyków zdobyło nieosiągalny dotąd o tej porze roku szczyt K2. Wyczyn ten skomentował Adam Bielecki, jednak jego gratulacje spotkały się z mieszanymi opiniami. Teraz Polakowi odpowiedział jeden z nepalskich wspinaczy.
rozwiń zwiń