PŚ w skokach: popis Graneruda w Zakopanem. Kubacki najlepszy z Polaków

2021-02-14, 16:00

Halvor Egner Granerud. Foto: PAP/Grzegorz Momot

Halvor Egner Granerud zwyciężył w niedzielnym konkursie PŚ w skokach narciarskich w Zakopanem. Polacy zanotowali bardzo słabe zawody, a najlepszy z nich - Dawid Kubacki - zajął szóste miejsce.

• W sobotnich zawodach najlepszy spośród Polaków był Andrzej Stękała, który zajął 2. miejsce
  • To jego najlepszy występ w zawodach Pucharu Świata w karierze

Na relacje z Zakopanego zapraszamy do radiowej Jedynki. Rywalizację na Wielkiej Krokwi będą obserwowali Marek Solecki i Andrzej Grabowski.

W Zhangjiakou, gdzie pierwotnie miały być zorganizowane konkursy, miała się odbyć próba przedolimpijska, bo właśnie tam skoczkowie będą walczyć o medale igrzysk w Pekinie w 2022 roku. Chińczycy odwołali jednak zawody z powodu pandemii, a Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) przyznała prawo organizacji Zakopanemu.

Czytaj dalej:

W sobotę rywalizację na Wielkiej Krokwi doskonale wykorzystał Andrzej Stękała. Na swoim obiekcie 25-letni zakopiańczyk po raz pierwszy w karierze wywalczył miejsce na podium zawodów tej rangi. Uplasował się na drugiej pozycji, za Japończykiem Ryoyu Kobayashim.

W niedzielnym prologu przed zawodami z dobrej strony pokazał się Dawid Kubacki. Ze względu na zbyt małą liczbę startujących zawodników, nie przeprowadzono kwalifikacji.

Niestety, później było dla Polaków już tylko gorzej. Pierwsza seria nie poszła po myśli biało-czerwonych i w finale oglądaliśmy ich tylko trzech. Na tym etapie występ zakończyli 33. Piotr Żyła, 35. Jakub Wolny i 37. Paweł Wąsek.

Najlepszy w niedzielę z polskiej ekipy był Dawid Kubacki (288,4 pkt.), jednak był on dopiero szósty. Klemens Murańka (271,4 pkt.) zajął 19. miejsce, a 23. był Kamil Stoch (268,2 pkt.).

Granerud (298,1 pkt.) potwierdził, że w tym sezonie trudno jest pokrzyżować mu plany. Drugie miejsce zajął Słoweniec Anže Lanišek (295,2 pkt.), a trzeci był rodak zwycięzcy Robert Johansson (293,8 pkt.).

Andrzej Stękała skoczył w pierwszej serii 131,5 m, ale został zdyskwalifikowany za zbyt niską wagę nart.