Kazimierz Górski, setna rocznica urodzin. Tomaszewski: na Wembley trener poukładał nas jak te puzzle

- Przed meczem na Wembley Pan Kazimierz powiedział jedną ze swoich piłkarskich myśli: im dłużej my przy piłce, tym krócej oni. Ale my nie mieliśmy szans utrzymać się przy piłce, bo rzucili się na nas jak harty (...) Ja zawsze mówiłem, że człowiek, który zatrzymał Anglię, to był Kazimierz Górski i jedenastu zawodników, których poukładał na boisku jak te puzzle, walczyliśmy w muszkieterskim stylu - mówi Jan Tomaszewski.

2021-03-02, 07:00

Kazimierz Górski, setna rocznica urodzin. Tomaszewski: na Wembley trener poukładał nas jak te puzzle

2 marca 1921 urodził się Kazimierz Górski, najwybitniejszy polski trener. Z reprezentacją Polski zdobył złoty medal olimpijski w 1972 roku, zajął trzecie miejsce na mundialu w 1974, srebro na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 i pokonał wielką Anglię.

Portal PolskieRadio24.pl na tę wyjątkową rocznicę przygotował serwis specjalny poświęcony selekcjonerowi, który zapisał się w przepiękny sposób w historii polskiego futbolu.

Powiązany Artykuł

górski serwis grafika 1200 .jpg
SERWIS SPECJALNY - KAZI

W naszym serwisie przedstawiamy wiele historii o wybitnym i nieprzeciętnym selekcjonerze biało-czerwonych.

Po latach trenera wspominają same "Orły". Przed naszą kamerą stanęli m.in. Jan Tomaszewski, Lesław Ćmikiewicz i Władysław Żmuda. Zachęceni do wspomnień byli piłkarze wracają pamięcią do zgrupowań, opowiadają anegdoty i zdradzają tajemnice szatni.

REKLAMA

Jan Tomaszewski, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, wspomina legendarnego selekcjonera: 

- Jedynym optymistą w drużynie przed mundialem byłem ja. Uważałem, oczywiście z pełną pokorą, że jesteśmy w stanie pokonać i Argentyńczyków, i Włochów. Bo przeżył Wembley, ma prawo nie bać się żadnej drużyny na świecie. A co dodawał Pan Kazimierz Górski? Trener mówił: mamy prawo grać jak równy z równym z najlepszymi drużynami na świecie. Ich jest jedenastu i nas też jest jedenastu.  

- Geniusz Pana Kazimierza przed meczem na Wembley polegał na tym, że myśmy sparingowy mecz zagrali z jedną z najlepszych, a może wówczas najlepszą z drużyn, z Holandią. Ilu tam grało artystów z Ajaksu czy z Feyenoordu. A my tydzień przed Wembley zremisowaliśmy w meczu z najlepszymi piłkarzami świata. Nie było tak, jak później się zdarzało, że przed ważnym meczem Polska gra z Armenią, czy jakimiś innymi Wyspami Owczymi, co nic nie daje. Pan Kazimierz zadysponował nam mecz z Holandią i to był ten jego geniusz. Przed Wembley rozpisał nam role dla poszczególnych zawodników, całą jedenastkę angielską, kto za kogo odpowiada  (...). Strach przed meczem na Wembley był ogromny, nie pozwolili nam trenować na stadionie, gdzieś półtorej godziny przed meczem dopiero weszliśmy na murawę, a kibice wyzywali nas od animalsów. A Pan Kazimierz powiedział jedną ze swoich piłkarskich myśli: im dłużej my przy piłce, tym krócej oni. Ale my nie mieliśmy szans utrzymać się przy piłce, bo rzucili się na nas jak harty (...) Ja zawsze mówiłem, że człowiek, który zatrzymał Anglię, to był Kazimierz Górski i jedenastu zawodników, których poukładał jak te puzzle na boisku, walczyliśmy w muszkieterskim stylu.


Więcej w serwisie gorski.polskieradio24.pl - ZAPRASZAMY!

REKLAMA


Z okazji setnej rocznicy urodzin, Kazimierz Górski zostanie także upamiętniony na antenie Polskiego Radia, które objęło patronatem obchody stulecia urodzin trenera oraz wystawę w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.


/red

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej