Halowe ME: Paweł Wiesiołek z życiowym sukcesem. Brązowy medal polskiego wieloboisty

2021-03-07, 17:40

Paweł Wiesiołek . Foto: PAP/Leszek Szymański

Paweł Wiesiołek wywalczył brązowy medal podczas Halowych Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce, które odbywają się w Toruniu. Polak zajął trzecie miejsce w siedmioboju.

• To największy sukces w karierze Wiesiołka
  • Polak musiał bronić miejsca na podium w ostatniej konkurencji siedmioboju
  • Wiesiołek pobił także rekord życiowy

HME w Toruniu: srebrna Święty-Ersetic wyszarpała medal. "To fantastyczny wynik"

Wiesiołek zajmował trzecią pozycję po sześciu konkurencjach (bieg na 60 metrów, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, bieg na 60 metrów przez płotki, skok o tyczce). Nad czwartym Estończykiem Risto Lillemetsem miał 77 punktów przewagi, a do drugiego Hiszpana Jorge Ureny tracił 25 punktów.

Obronił przewagę

Ostatnią konkurencją był bieg na 1000 metrów. Podopieczny Michała Modelskiego nie zmarnował szansy i sięgnął po medal. Wiesiołek musiał pilnować dobrze biegającego Holendra Erika Taama. Chcąc utrzymać miejsce na podium, Polak musiał przybiec do mety w czasie mniej niż dziewięć sekund gorszym od Taama.

Holender wpadł na metę jako pierwszy z czasem 2:35.36, zdecydowanie wyprzedzając konkurentów. Jednak Wiesiołek dobiegł z czasem 6:43.13, co wystarczyło do brązowego medalu i pobicia rekordu życiowego - 6133 pkt!

Rekord i medal

Dotychczasowy rekord życiowy Wiesiołka wynosił 6103 punkty. Dla Polaka medal HME jest największym sukcesem w karierze.

Złoto wywalczył mistrz świata i Europy w dziesięcioboju Francuz Kevin Meyer. Na drugim miejscu rywalizację ukończył Urena.