Za 100 dni Polskie Radio poinformuje o pierwszych medalach w Tokio. DEBATA - jak media relacjonują IO

Za 100 dni w Tokio sportowcy rozpoczną rywalizację o medale na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Na antenach Polskiego Radia i specjalnym serwisie na portalu PolskieRadio24.pl będzie można śledzić wydarzenia w Japonii. W Muzeum Sportu odbyła się debata poświęcona relacjonowaniu igrzysk olimpijskich w prasie, radiu i telewizji na przestrzeni lat. 

2021-04-15, 10:00

Za 100 dni Polskie Radio poinformuje o pierwszych medalach w Tokio. DEBATA - jak media relacjonują IO
Debata Sportowa Tokio 2020. Foto: mat. promocyjne

Dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski ujawnił, jakie nowości będą czekały na widzów Telewizji Polskiej podczas IO 2020.

- Na IO w Tokio Japończycy szykują transmisje w jakości 8K. Wciąż testowane są nowe rozwiązania, m.in. kamera, która jest w stanie jednocześnie obserwować to, co jest nad taflą i na pod taflą wody. Z kolei Telewizja Polska wyśle sygnał na cały świat z konkursów podnoszenia ciężarów. TVP wysyła 7 ekip reporterskich - do grona naszych ekspertów dołączyli wielcy sportowcy, m.in. Otylia Jędrzejczak i Krzysztof Ignaczak. Chcemy pokazać też wiele ujęć zza kulis poszczególnych zawodów - ujawnił dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski.

O tym, jak zmieniały się relacje radiowe z kolejnych igrzysk opowiadał dziennikarz Polskiego Radia Henryk Urbaś.

- Polskie Radio po raz pierwszy nadało relacje z Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku. Jedyna rzecz, która od tamtej pory się zmieniła to jakość dźwięku - z telefonicznej po cyfrową. Sposób relacjonowania należy od sprawozdawców - ich głosu, umiejętności operowania pauzą i budowania napięcia - tłumaczył Henryk Urbaś.

REKLAMA

O perypetiach związanych z nadawaniem zagranicznych depesz do Polski opowiadał Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego". - Pewnego razu musiałem nadać sprawozdanie do Warszawy przez Budapeszt, bo bezpośrednia linia została uszkodzona. Z kolei w latach 90 byłem pionierem wśród dziennikarzy, którzy używali telefonów komórkowych. Dopiero przed igrzyskami w Sydney dysponowaliśmy laptopami, które z czasem coraz lepiej łapały zasięg - wspominał.

Marek Szkolnikowski zdradził plany TVP na relacjonowanie IO w Tokio za pośrednictwem mediów społecznościowych i internetu. - Staramy się być nowoczesnym medium - działamy na Facebooku, Youtube, Instagramie i Twitterze - to tak naprawdę 4 różne kanały komunikacji, mające swoją specyfikę. Jednocześnie zamierzamy dbać o jakość treści i stać na straży etosu zawodu dziennikarza sportowego - stwierdził.

Henryk Urbaś twierdzi, że dziś dziennikarze mają w pewnym stopniu utrudnione zadanie. - Kiedyś dostęp do zawodników w wiosce olimpijskiej był znacznie łatwiejszy. Dziś dziennikarza z akredytacją tam nie wpuszczą, a w tzw. strefie mieszanej jest zbyt mało czasu, by przeprowadzić dłuższy wywiad. W Tokio dodatkową przeszkodą będą restrykcje sanitarne - wylicza.

Dziennikarz Polskiego Radia ujawnił również sposób na ułatwienie dostępu do sportowców. - W wiosce olimpijskiej stawialiśmy "skrzyneczkę", z której leciały relacje PR. Po odpowiednim przełączeniu nasi olimpijczycy mogli rozmawiać z nami za jej pośrednictwem. Ten "patent" funkcjonował od igrzysk w Barcelonie do igrzysk w Pekinie - wspomina.

REKLAMA

Jakie wyzwania stoją przed prasą w obliczu nadchodzących igrzysk? - Rozwój internetu zupełnie zmienił krajobraz mediów sportowych. Teraz największy wpływ na opinię publiczną mają wielkie portale. Słowo pisane musi wykorzystywać możliwości, które dają nowe media - powiedział Maciej Petruczenko.

Powiązany Artykuł

PKOL artykolowka zobacz więcej.jpg
100 LAT POLSKIEGO KOMITETU OLIMPIJSKIEGO - SERWIS SPECJALNY

Po raz pierwszy reprezentanci Polski uczestniczyli w igrzyskach w Paryżu w 1924 roku, przywożąc znad Sekwany dwa medale - srebrny oraz brązowy. Jako pierwsi stanęli na olimpijskim podium kolarze torowi Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz oraz Franciszek Szymczyk, którzy zajęli drugie miejsce w wyścigu na dochodzenie. Brąz w indywidualnym jeździeckim konkursie skoków przez przeszkody tego samego dnia, 27 lipca, zdobył Adam Królikiewicz. W następnych igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie pierwszy złoty medal dla Polski zdobyła Halina Konopacka, triumfując w rzucie dyskiem. Pięćdziesiąty złoty medal wywalczył w Atlancie Robert Korzeniowski - za zwycięstwo w chodzie na 50 km... 

Dotąd na igrzyskach olimpijskich reprezentanci Polski zdobyli w sumie 305 medali, 283 w letnich edycjach i 22 w zimowych. Kibice, sportowe emocje, mogli przeżywać przy odbiornikach radiowych -  Polskie Radio jest najstarszą rozgłośnią, która przekazuje relacje z olimpijskich aren. W Tokio także będziemy!

>>> Posłuchaj archiwalnych dźwięków <<<

REKLAMA

Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020 rozpoczną się 23 lipca 2021 roku – zmianę terminu spowodowała pandemia Covid-19. Zdaniem organizatorów tegoroczne igrzyska nie są zagrożone, choć w czwartek 15 kwietnia Agencja Kyodo poinformowała, że sekretarz generalny rządzącej w Japonii Partii Liberalno-Demokratycznej Toshihiro Nikai powiedział, że odwołanie igrzysk olimpijskich w Tokio jest możliwe, jeśli sytuacja pandemiczna ulegnie pogorszeniu. 

Na sto dni przed startem igrzysk zapraszamy na debatę - Jak relacjonowano Igrzyska Olimpijskie w prasie, radiu i telewizji na przestrzeni lat. 


Polskie Radio jest partnerem medialnym Muzeum Sportu i PKOl.

Czytaj także:

/red

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej