Superliga zburzyła dotychczasowy porządek. Boniek: futbol jest dla wszystkich
Światowy futbol zdominował fakt powstania Superligi, którą założyło 12 klubów, czemu sprzeciwiły się UEFA, FIFA oraz krajowe federacje. Całe zamieszanie skomentował również Zbigniew Boniek. - Futbol jest dla wszystkich - napisał na Twitterze prezes PZPN.
2021-04-19, 15:41
- Udziału w Superlidze odmówiły m.in. Bayern Monachium, Borussia Dortmund i Paris Saint-Germain
- Pierwszym prezesem został obecny szef Realu Madryt Florentino Perez
Tąpnięcie w futbolu
Powiązany Artykuł
Dwanaście słynnych europejskich klubów ogłosiło powstanie piłkarskiej Superligi. W tym gronie są: włoskie - AC Milan, Inter Mediolan i Juventus; angielskie - Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United i Tottenham; oraz hiszpańskie - Atletico Madryt, FC Barcelona i Real Madryt. Udziału w niej odmówiły Bayern Monachium i Borussia Dortmund oraz PSG.
Posłuchaj
Mają do nich dołączyć jeszcze trzy kluby, które będą mieć status założycieli. W sumie w rozgrywkach uczestniczyć ma dwadzieścia klubów - piętnastu założycieli i pięć drużyn, które rokrocznie będą się kwalifikować na podstawie osiągnięć z poprzedniego sezonu. Mecze mają odbywać się w środku tygodnia, a kluby uczestniczące w Superlidze nadal mają występować w ligach krajowych, zachowując tradycyjny krajowy kalendarz meczów. Rozgrywki ruszać mają zawsze w sierpniu, choć roku rozpoczęcia pierwszego sezonu jeszcze nie podano (w mediach spekulowano, że będzie to rok 2024).
- UEFA i FIFA ostrzegają kluby Superligi. "Zostaną wykluczone z innych rozgrywek"
- UEFA odpowiada na powstanie Superligi. Jak będzie wyglądał nowy format Ligi Mistrzów?
- Superliga nie powstanie, bo trwa od wielu lat [KOMENTARZ]
- Trzy kolejne kluby dołączą do Superligi. Bayern jednak znajdzie się w elitarnym gronie?
Drużyny podzielone będą na dwie dziesięciozespołowe grupy, grające mecze u siebie i na wyjeździe. Trzy zespoły z każdej z grup automatycznie kwalifikować się będą do ćwierćfinałów. Ekipy z miejsc czwartych i piątych zagrają baraże o pozostałe miejsca w ćwierćfinałach. W ćwierćfinałach i półfinałach będą rozgrywane dwumecze. Finał w formie jednego spotkania odbywać się ma na neutralnym terenie.
REKLAMA
Posłuchaj
Florentino Perez na czele
Pierwszym prezesem Superligi został prezydent Realu Madryt Florentino Pérez. Nowy projekt ma - zdaniem właścicieli - generować miliardowe zyski, dużo wyższe niż dotychczasowe międzynarodowe europejskie rozgrywki.
Powiązany Artykuł
Zanim jeszcze zainteresowane kluby wydały komunikat, swoje zdanie w tej sprawie przedstawiły we wspólnym oświadczeniu: Europejska Unia Piłkarska (UEFA) oraz władze związków krajowych i lig Hiszpanii, Anglii i Włoch. Ogłoszono w nim, że kluby, które będą występować w Superlidze zostaną wykluczone z rozgrywek na poziomie krajowym, europejskim i światowym, a ich zawodnicy mogą zostać pozbawieni możliwości występu w drużynach narodowych. W mediach pojawiały się też informacje, że UEFA na drodze sądowej może domagać się od klubów-założycieli Superligi odszkodowania w wysokości 50-60 milionów euro.
Sytuację skomentował w mediach społecznościowych prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, który napisał: "Futbol jest dla wszystkich. Dzieciaki śnią po nocach granie w reprezentacji swojego kraju i wygraniu Champions League.#SuperLeague to projekt biznesowy ludzi którzy nie wiedzą co to znaczy rywalizacja sportowa...".
Posłuchaj
red/PolskieRadio24.pl/Twitter/IAR
REKLAMA
REKLAMA