Ekstraklasa: Śląsk Wrocław zagra w Conference League. Podbeskidzie żegna się z elitą

2021-05-16, 19:43

Podbeskidzie przegrało z Legią 0:1 i spadło z Ekstraklasy. Foto: PAP/Leszek Szymański

Śląsk Wrocław w 30. kolejce Ekstraklasy wyprzedził Piasta Gliwice i awansował na 4. miejsce Ekstraklasy, gwarantujące udział w Lidze Konferencji. Z najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej spadło Podbeskidzie Bielsko-Biała, które na wyjeździe uległo mistrzom Polski, Legii Warszawa (1:0).

Jeśli chodzi o walkę o Conference League, przed rozpoczęciem ostatniej serii gier w uprzywilejowanej sytuacji był Piast Gliwice, który grał u siebie z Wisłą Kraków.

W razie zwycięstwa podopieczni Waldemara Fornalika zakwalifikowaliby się do nowych europejskich rozgrywek. Tyle samo punktów zgromadziły Lechia Gdańsk i Śląsk Wrocław. Matematyczne szanse miały również Zagłębie Lubin (strata punktu i wyjazdowy mecz z Wisłą Płock) oraz Warta Poznań (2 punkty straty do Piasta, spotkanie na wyjeździe z Cracovią).

Rozstrzygnięta wciąż nie była również walka o utrzymanie, w którą uwikłane były dwa zespoły. Znacznie bliżej pozostania w elicie była Stal Mielec, która do 30. kolejki przystąpiła z 3-punktową przewagą nad ostatnim w tabeli Podbeskidziem Bielsko-Biała. Aby uniknąć degradacji, "Górale" musieli wygrać swój mecz z Legią Warszawa i liczyć na porażkę Stali ze Śląskiem.

Już po kilku minutach wydawało się, że jako pierwsze z walki o puchary "wypiszą się" Lechia i Zagłębie - po faulu Dusana Kuciaka i rzucie karnym Jakova Puljicia prowadzenie objęła bowiem Jagiellonia, natomiast w meczu "Miedziowych" z Wisłą Płock z dystansu trafił Patryk Tuszyński.

Po chwili sytuacja się jednak skomplikowała – gola stracił bowiem Piast Gliwice. Bramkę dla Wisły Kraków w 11. minucie strzelił Konrad Gruszkowski. Po kwadransie rywalizacji na czwartym miejscu była już ekipa Śląska Wrocław, która prowadziła w meczu ze Stalą po golu Krzysztofa Mączyńskiego.

Piast wrócił do gry w 19. minucie za sprawą piętnastego trafienia w sezonie Jakuba Świerczoka. Ekipa ze Śląska potrzebowała jednak zwycięstwa, by utrzymać 4. lokatę.

Radość gliwiczan nie trwała jednak długo - w 24. minucie pięknym strzałem popisał się Stefan Savić i było 2:1 dla Wisły. Z kolei humory kibiców Zagłębia jeszcze bardziej popsuł Rafał Wolski, w 25. minucie zdobywając gola na 2:0 dla "Nafciarzy".

Gracze z Gliwic nie składali jednak broni - w 28. minucie do rzutu karnego podszedł Jakub Świerczok, ale Mateusz Lis obronił jego uderzenie. Sytuacja "Piastunek" ze złej zmieniła się w dramatyczną w 43. minucie, kiedy na 3:1 dla Wisły podwyższył 17-letni Piotr Starzyński.

Po pierwszych 45 minutach wszystko wskazywało na to, że batalię o 4. miejsce wygra Śląsk Wrocław. Z kolei w pojedynku o utrzymanie, mimo niekorzystnego wyniku w swoim meczu, górą była Stal Mielec.

W 56. minucie gry Wisła Płock na dobre wyłączyła Zagłębie Lubin z walki o Ligę Konferencji. Trzeciego gola dla podopiecznych Macieja Bartoszka strzelił Mateusz Szwoch. W 89. minucie wynik meczu po rzucie rożnym na 4:0 ustalił Alan Uryga.

Z kolei w 61. minucie meczu w Białymstoku, po błędzie Xaviera Dziekońskiego nadzieję Lechii, przywrócił Karol Fila, strzelając na 1:1. Aby awansować na czwarte miejsce, podopieczni Piotra Stokowca potrzebowali jeszcze jednej bramki i potknięcia Śląska Wrocław.

Nadzieje gdańszczan w 79. minucie rozwiał jednak Tomas Prikryl, który pokonał Dusana Kuciaka i ponownie wyprowadził "Jagę" na prowadzenie.

Do końca walczyła z kolei Warta Poznań, która w 83. minucie objęła prowadzenie w pojedynku z Cracovią po bramce Baku. Obudził się także Piast Gliwice - w 83. minucie przewagę Wisły precyzyjnym strzałem do jednej bramki zredukował Thiago Alves.

Podopieczni Waldemara Fornalika nacierali do ostatnich minut, ale nie byli w stanie zdobyć dwóch goli, które były potrzebne, by powrócić na czwartą lokatę, którą zajmowali przed 30. kolejką Ekstraklasy.

Kiedy wydawało się, że Śląsk jest pewny zwycięstwa, podopieczni Jacka Magiery "nacięli się" na kontrę Stali. Gola zdobył Jonathan De Amo. Remis 1:1 dał jednak awans do Conference League ekipie z Wrocławia, jednocześnie zapewniając utrzymanie zespołowi z Mielca.