Fortuna 1 Liga: wielkie emocje na zapleczu Ekstraklasy. Bruk-Bet wciąż bez awansu

2021-06-05, 08:09

Zawodnik ŁKS Łódź Adrian Klimczak (L) i Adam Radwański (P) z Bruk-Bet Termaliki Nieciecza podczas meczu. Foto: PAP/Roman Zawistowski

Piłkarze Bruk-Betu Termaliki Nieciecza przegrali w Łodzi z ŁKS 2:3 w 33. kolejce 1. ligi. Po raz drugi lider nie wykorzystał okazji do zapewnienia sobie awansu do ekstraklasy, choć jeszcze w 97. minucie remisował, co oznaczało osiągnięcie celu. Dzięki wygranej ŁKS jest pewny gry w barażach.

• Ekipie z Niecieczy brakuje tylko punktu do zapewnienia sobie bezpośredniego awansu, ale Bruk-Bet przegrał ostatnie mecze z Odrą Opole i ŁKS-em
  • W ostatniej, 34. kolejce niecieczanie zagrają ze Stomilem Olsztyn
  • ŁKS zapewnił sobie natomiast grę w barażach o awans

Ekstraklasa: Jagiellonia wybrała trenera. Mamrot wraca do Białegostoku

Brakuje tylko punktu

Drużyna z Niecieczy jest o krok od zagwarantowania sobie miejsca w piłkarskiej elicie, w której ostatni raz występowała trzy lata temu. Lider pierwszoligowych rozgrywek potrzebuje do tego jednego punktu, ale celu nie zrealizował w drugim kolejnym meczu.

W minioną niedzielę uległ na wyjeździe Odrze Opole 0:1, a w piątek okazał się w Łodzi słabszy od ŁKS.

Rzut karny zabrał nadzieje

Już do przerwy łodzianie powinni prowadzić wyżej niż tylko 1:0. Bardzo dobrze w ekipie gości spisywał się jednak bramkarz Tomasz Loska, który był górą przy kilku bardzo dobrych okazjach gospodarzy. Zatrzymał m.in. strzały Michała Trąbki i Adriana Klimczaka, a Piotr Gryszkiewicz w świetnej sytuacji źle trafił w piłkę.

Zespół trenera Mariusza Lewandowskiego wyrównał tuż po przerwie za sprawą Mateusza Grzybka, który wykorzystał kolejny w tej rundzie błąd Arkadiusza Malarza. Lider zadowolił się jednak remisem, który dawał mu awans. ŁKS dążył za to do odzyskania prowadzenia, co udało się w 81. minucie, kiedy po raz drugi Loskę pokonał Trąbka.

Najwięcej działo się jednak w samej końcówce. W 89. minucie Bruk-Bet znów był bowiem elicie, bo z rzutu karnego wyrównał kapitan gości Piotr Wlazło. To nie był jeszcze koniec emocji. W doliczonym czasie gry sędzia tym razem podyktował jedenastkę dla ŁKS. W 98. minucie wykorzystał ją Łukasz Sekulski, znów zabierając ekipie z Niecieczy okazję do świętowania.

Z nowym trenerem w barażach

ŁKS odniósł ważne zwycięstwo w debiucie 33-letniego trenera Marcina Pogorzały, który w tym tygodniu na stanowisku pierwszego szkoleniowca zastąpił Ireneusza Mamrota. Dzięki wygranej łodzianie zapewnili sobie prawo gry w barażach.

Bruk-Bet ostatnią okazję do przypieczętowania bezpośredniego awansu będzie miał w meczu finałowej, 34. kolejki, w której podejmie Stomil Olsztyn.

Kto awansuje?

Bezpośrednią przepustkę do ekstraklasy wywalczą dwie najlepsze drużyny w tabeli, trzecia awansuje z baraży.

Bruk-Bet ostatni raz w ekstraklasie występował w sezonie 2017/18. W sumie spędził w niej trzy lata, był zespołem z najmniejszej miejscowości występującym w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Wyniki meczów 33. kolejki i tabela 1. ligi piłkarskiej:

ŁKS Łódź - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:2 (1:0)
Korona Kielce - Widzew Łódź 1:1 (1:0)

Pozostałe mecze kolejki

2021-06-05:
GKS Bełchatów - GKS Jastrzębie (16.00)
Resovia Rzeszów - Chrobry Głogów (16.00)
Stomil Olsztyn - Miedź Legnica (16.30)
Arka Gdynia - Radomiak Radom (20.30)

2021-06-06:

Odra Opole - GKS Tychy (12.40)
Zagłębie Sosnowiec - Górnik Łęczna (12.40)
Sandecja Nowy Sącz - Puszcza Niepołomice (16.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

18. GKS Bełchatów 32 6 7 19 24-47 23 -23

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze