Liga Narodów siatkarzy: wielki mecz Polaków. Rosja rozbita w Rimini

2021-06-05, 18:35

Polscy siatkarze . Foto: Forum/Zuma Press/Mateusz Słodkowski

Polscy siatkarze rozegrali kolejny znakomity mecz w Lidze Narodów. Biało-czerwoni w kapitalnym stylu pokonali w Rimini Rosję 3:1 i zostali liderami rozgrywek!

• Zarówno Rosjanie, jak i Polacy wygrali cztery z wcześniejszych pięciu spotkań
  • Zwycięstwo w sobotnim meczu dało biało-czerwonych prowadzenie w tabeli Ligi Narodów

Liga Narodów siatkarzy: przed nami starcie na szczycie. Polacy zagrają z Rosją

Michajłow pokrzyżował szyki

Pierwsza partia była bardzo wyrównana. Początkowo przewagę mieli Rosjanie, a w ataku szalał Maksym Michajłow (10:7). Biało-czerwoni mozolnie odrabiali straty, a na prowadzenie wyszli po skutecznej kontrze Macieja Muzaja (14:15). Wydawało się, że mistrzowie świata złapali swój rytm gry - po asie serwisowym Mateusza Bieńka mieli już o trzy punkty więcej (20:17).

Końcówka seta to jednak popis Rosjan, a zwłaszcza Maksyma Michajłowa. Atakujący bombardował naszych siatkarzy zagrywką. Dodatkowo w ataku dobrze grali Dmitrij Wołkow i Jegor Kliuka. Rosjanie zdobyli siedem punktów z rzędu i nie zmarnowali okazji na wygraną seta. Partia dobiegła końca, gdy Wilfredo Leon zepsuł zagrywkę (25:21).

Leon znów błyszczał na zagrywce

Drugi set zaczął się kapitalnie dla biało-czerwonych. Leon dobrze grał w ataku, z kolei Michajłow zaczął się mylić i szybko Polacy zbudowali sobie przewagę (0:4). Rosjanie jednak ani myśleli się poddawać. Z mozołem nadrabiali dystans. Po ataku Dmitrija Muserskiego, zbliżyli się na punkt (10:11).

Na szczęście, tym razem biało-czerwoni byli skuteczniejsi niż w pierwszej partii. Szybko odskoczyli rywalom (12:16). Choć w końcówce Michajłow znowu zaserwował asa (17:19), podopieczni Vitala Heynena nie dali sobie wydrzeć wygranej.

W końcówce seta dwa punkty z zagrywki zdobył Leon, który dodatkowo w decydującym momencie skutecznie zaatakował, dając Polsce wyrównanie (19:25).

Popis w trzecim secie

Kolejna partia była popisem naszych siatkarzy. Choć jej początek był wyrównany - po asie Muserskiego, Rosjanie prowadzili (6:5). Z minuty na minutę biało-czerwoni grali jednak lepiej. Objęli prowadzenie przed przerwą techniczną, a potem zaczęli koncert gry.

Przebudził się Michał Kubiak, który radził sobie też w polu zagrywki (9:14). Klasą dla siebie w każdym elemencie gry był natomiast Leon (11:19). Biało-czerwoni nie dali sobie wyrwać zwycięstwa w tym secie.

Prowadzenie w meczu dał mistrzom świata Kubiak, który popisał się pewnym atakiem (19:25).

Kompletna dominacja

Czwarty set był jedynie formalnością. Biało-czerwoni od jego początku rządzili na parkiecie. Znowu świetnie serwował Leon, który zaliczył łącznie siedem asów (2:8). Rosjanie wyglądali na kompletnie przybitych.

Nasi reprezentanci mogli grać natomiast kombinacyjnie. Fabian Drzyzga co chwila szukał nowych rozwiązań w ataku, które zwykle były skuteczne. Biało-czerwoni mieli aż 12 piłek meczowych i ostatecznie zwyciężyli w ostatniej partii 25:14.

Mamy lidera!

Biało-czerwoni świetnie spisują się podczas turnieju w Rimini. Podopieczni Vitala Heynena we wcześniejszych meczach pokonali Włochów (3:0), Serbów (3:1), Australijczyków (3:0) i Amerykanów (3:0). Jedyną porażkę zanotowali w meczu ze Słowenią (1:3).

Biało-czerwoni zgromadzili 15 punktów i dzięki wygranej zostali liderem tabeli Ligi Narodów!

Przypomnijmy, że najlepsze cztery drużyny fazy zasadniczej awansują do półfinałów.

Rosja - Polska 1:3 (25:21, 19:25, 19:25, 14:25)

Rosja: Paweł Pankow, Jegor Kliuka, Dmitrij Muserski, Maksym Michajłow, Dmitrij Wołkow, Artiom Wolwicz oraz Walentin Gołubiew (libero), Wiktor Poletajew, Igor Kobzar, Denis Bogdan, Anton Siemyszew.

Polska: Fabian Drzyzga, Wilfredo Leon, Karol Kłos, Maciej Muzaj, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Piotr Nowakowski, Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek.