Liga Narodów siatkarzy: wielki mecz Polaków. Rosja rozbita w Rimini

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 18:35
Polscy siatkarze rozegrali kolejny znakomity mecz w Lidze Narodów. Biało-czerwoni w kapitalnym stylu pokonali w Rimini Rosję 3:1 i zostali liderami rozgrywek!
Polscy siatkarze
Polscy siatkarze Foto: Forum/Zuma Press/Mateusz Słodkowski
  • Zarówno Rosjanie, jak i Polacy wygrali cztery z wcześniejszych pięciu spotkań
  • Zwycięstwo w sobotnim meczu dało biało-czerwonych prowadzenie w tabeli Ligi Narodów
Liga Narodów siatkarzy: przed nami starcie na szczycie. Polacy zagrają z Rosją

Michajłow pokrzyżował szyki

Pierwsza partia była bardzo wyrównana. Początkowo przewagę mieli Rosjanie, a w ataku szalał Maksym Michajłow (10:7). Biało-czerwoni mozolnie odrabiali straty, a na prowadzenie wyszli po skutecznej kontrze Macieja Muzaja (14:15). Wydawało się, że mistrzowie świata złapali swój rytm gry - po asie serwisowym Mateusza Bieńka mieli już o trzy punkty więcej (20:17).

Końcówka seta to jednak popis Rosjan, a zwłaszcza Maksyma Michajłowa. Atakujący bombardował naszych siatkarzy zagrywką. Dodatkowo w ataku dobrze grali Dmitrij Wołkow i Jegor Kliuka. Rosjanie zdobyli siedem punktów z rzędu i nie zmarnowali okazji na wygraną seta. Partia dobiegła końca, gdy Wilfredo Leon zepsuł zagrywkę (25:21).

Leon znów błyszczał na zagrywce

Drugi set zaczął się kapitalnie dla biało-czerwonych. Leon dobrze grał w ataku, z kolei Michajłow zaczął się mylić i szybko Polacy zbudowali sobie przewagę (0:4). Rosjanie jednak ani myśleli się poddawać. Z mozołem nadrabiali dystans. Po ataku Dmitrija Muserskiego, zbliżyli się na punkt (10:11).

Na szczęście, tym razem biało-czerwoni byli skuteczniejsi niż w pierwszej partii. Szybko odskoczyli rywalom (12:16). Choć w końcówce Michajłow znowu zaserwował asa (17:19), podopieczni Vitala Heynena nie dali sobie wydrzeć wygranej.

W końcówce seta dwa punkty z zagrywki zdobył Leon, który dodatkowo w decydującym momencie skutecznie zaatakował, dając Polsce wyrównanie (19:25).

Popis w trzecim secie

Kolejna partia była popisem naszych siatkarzy. Choć jej początek był wyrównany - po asie Muserskiego, Rosjanie prowadzili (6:5). Z minuty na minutę biało-czerwoni grali jednak lepiej. Objęli prowadzenie przed przerwą techniczną, a potem zaczęli koncert gry.

Przebudził się Michał Kubiak, który radził sobie też w polu zagrywki (9:14). Klasą dla siebie w każdym elemencie gry był natomiast Leon (11:19). Biało-czerwoni nie dali sobie wyrwać zwycięstwa w tym secie.

Prowadzenie w meczu dał mistrzom świata Kubiak, który popisał się pewnym atakiem (19:25).

Kompletna dominacja

Czwarty set był jedynie formalnością. Biało-czerwoni od jego początku rządzili na parkiecie. Znowu świetnie serwował Leon, który zaliczył łącznie siedem asów (2:8). Rosjanie wyglądali na kompletnie przybitych.

Nasi reprezentanci mogli grać natomiast kombinacyjnie. Fabian Drzyzga co chwila szukał nowych rozwiązań w ataku, które zwykle były skuteczne. Biało-czerwoni mieli aż 12 piłek meczowych i ostatecznie zwyciężyli w ostatniej partii 25:14.

Mamy lidera!

Biało-czerwoni świetnie spisują się podczas turnieju w Rimini. Podopieczni Vitala Heynena we wcześniejszych meczach pokonali Włochów (3:0), Serbów (3:1), Australijczyków (3:0) i Amerykanów (3:0). Jedyną porażkę zanotowali w meczu ze Słowenią (1:3).

Biało-czerwoni zgromadzili 15 punktów i dzięki wygranej zostali liderem tabeli Ligi Narodów!

Przypomnijmy, że najlepsze cztery drużyny fazy zasadniczej awansują do półfinałów.

Rosja - Polska 1:3 (25:21, 19:25, 19:25, 14:25)

Rosja: Paweł Pankow, Jegor Kliuka, Dmitrij Muserski, Maksym Michajłow, Dmitrij Wołkow, Artiom Wolwicz oraz Walentin Gołubiew (libero), Wiktor Poletajew, Igor Kobzar, Denis Bogdan, Anton Siemyszew.

Polska: Fabian Drzyzga, Wilfredo Leon, Karol Kłos, Maciej Muzaj, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Piotr Nowakowski, Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek.

Wyniki meczów 6. kolejki Ligi Narodów:
Polska - Rosja 3:1 (21:25, 25:19, 25:19, 25:14)
Holandia - Argentyna 0:3 (19:25, 20:25, 23:25)
Słowenia - Niemcy 1:3 (25:19, 20:25, 21:25, 20:25)
Francja - Japonia 3:2 (21:25, 25:22, 24:26, 25:21, 15:11)
Brazylia - Serbia 3:1 (23:25, 25:23, 25:15, 25:22)
USA - Australia 3:0 (25:23, 25:20, 25:17)
Iran - Bułgaria 3:0 (25:20, 33:31, 25:22)
Włochy - Kanada 3:2 (25:19, 25:21, 21:25, 26:28, 15:11)

16. Australia 6 0 6 0 1-18
Liczba zwycięstw jest w tabeli czynnikiem ważniejszym niż liczba punktów.

14:25 - Chwilę to trwało, ale mamy to! Igor Kobzar trafia w siatkę i wygramy z Rosją 3:1! Jesteśmy liderami Ligi Narodów!

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji!

18:30

12:24 - Autowy atak Michajłowa i mamy... 12 piłek meczowych!

18:29

10:22 - Set bez historii. Rosjanie są kompletnie bezradni.

18:26

10:20 - Niesamowite rzeczy dzieją się w Rimini. Drzyzga zagrał pipe'a z Leonem, a ten na wyczyszczonej siatce wbił prawdziwego gwoździa.

Kolejny czas dla trenera Rosjan.

18:24

10:17 - Karol Kłos ustrzelił zagrywką Antona Semyszewa!

18:23

10:16 - Pewna przewaga Polaków na przerwie technicznej.

Rywale wyglądają już na nieco zmęczonych tym meczem.

18:21

8:15 - Michajłow nie pomógł Rosjanom zagrywką.

18:18

5:12 - Kolejna bomba Leona! O sile naszego przyjmującego przekonał się teraz Denis Bogdan - piłka trafiła Rosjanina w twarz.

Na szczęście, siatkarz szybko się podniósł.

18:17

5:11 - Kolejna długa akcja i znowu Kubiak popisał się sprytnym atakiem.

18:16

4:10 - Utrzymujemy przewagę.

18:13

2:8 - Siódmy as serwisowy Leona w dzisiejszym meczu!

Deklasacja. Mamy sześć punktów przewagi na przerwie technicznej.

18:12

2:7 - Trawa jest zielona, niebo niebieskie, a Wilfredo Leon zalicza kolejnego asa serwisowego!

Co za mecz pochodzącego z Kuby siatkarza.

18:11

1:5 - Fabian Drzyzga popisał się świetnym rozegraniem, nie po raz pierwszy dziś.

Pipe do Kubiaka i polski kapitan pokazuje, że wraca do swojej najlepszej gry!

18:09

0:4 - Wspaniała akcja, pełna świetnych zagrań zakończona punktem dla Polaków! Muzaj zdobywa punkt, a wcześniej świetną grą w obronie błysnął Bieniek.

Świetny początek seta i trener Rosjan prosi o przerwę.

18:07

0:3 - Polski blok działa!

18:05

0:1 - Czwartego seta zaczynamy od ataku Bieńka ze środka.

18:00

19:25 - Koniec seta! Prowadzimy w meczu 2:1! Atak Kubiaka zakończył trzecią partię.

17:59

18:24 - Bieniek mocnym atakiem ze środka zapewnia nam piłkę setową!

17:58

17:23 - Kubiak poradził sobie z blokiem.

17:56

16:22 - Kolejny as Leona! Ależ forma polskiego przyjmującego.

17:56

16:21 - Ważny punkt Leona!

17:55

15:20 - Czas dla Vitala Heynena po dwóch dobrych akcjach Rosji.

17:52

13:20 - Co za akcja! Niesamowita wymiana z obu stron zakończona atomowym atakiem Leona!

17:50

11:19 - Koncert gry Leona! Teraz obił ręce Rosjan.

17:49

11:18 - Leon blokuje Michajłowa!

17:47

11:17 - Biało-czerwoni blokują Wołkowa!

Sammelvuo poprosił o przerwę.

17:46

11:16 - Po zagrywce Wolwicza w siatkę mamy przerwę techniczną.

17:43

9:15 - Teraz Nowakowski atakuje! Uciekamy Rosjanom.

17:43

9:14 - Denis Bogdan nie przyjął zagrywki Kubiaka, a zbicie Leona daje nam punkt!

17:41

8:12 - Kubiak coraz pewniej w ataku!

17:39

7:11 - Nowakowski skutecznie!

17:38

7:9 - Kubiak i Nowakowski zablokowali Michajłowa!

17:36

7:8 - Pankow wpadł w siatkę! Prowadzimy na przerwie technicznej.

17:35

7:7 - Kubiak sprytnym atakiem oburącz zdobywa punkt!

17:34

7:5 - Nieudany atak Kłosa.

17:33

6:5 - As serwisowy Muserskiego... Początkowo sędziowie wskazali aut.

Rosjanie sprawdzili sytuację w systemie challenge, a ten wykazał, że piłka trafiła w pole...

17:31

4:4 - Mamy remis. Wołkow pocelował zagrywką w Muzaja.

17:30

2:4 - Polski blok zatrzymał Michajłowa!

17:29

1:2 - Teraz skutecznie zaatakował Muzaj, który przechytrzył rosyjski blok.

17:27

0:1 - Dobrze zaczynamy trzecią partię. Kubiak skutecznie atakuje.

17:23

19:25 - Grzegorz Łomacz do Wilfredo Leona, a ten efektownym atakiem kończy seta! Mamy remis w meczu!

17:23

19:24 - Rosjanie jeszcze się bronią. Efektowny atak Kliuki.

17:22

18:24 - I jeszcze jeden as Leona! Rosyjscy przyjmujący bezradni. Mamy piłkę setową!

17:22

18:23 - As serwisowy Leona! Coraz bliżej wygrana w tym secie!

17:20

17:21 - Błąd Kliuki w ataku. Miał być efektowny plas, ale piłka wylądowała na siatce!

17:19

17:20 - Wreszcie mamy przejście! Leon poradził sobie z blokiem.

17:18

17:19 - As serwisowy Michajłowa...

Vital Heynen prosi o przerwę. Nie chcemy powtórki z pierwszego seta...

17:17

16:19 - Pankow i Muserski zatrzymali blokiem Leona...

17:16

14:19 - Wołkow nie przyjmuje zagrywki Bieńka!

Czas dla trenera "Sbornej".

17:15

14:18 - Leon nie zawodzi w ataku.

17:14

14:17 - Niewiele zabrakło do asa serwisowego Michała Kubiaka.

17:12

12:16 - Rosjanie wpadają w siatkę. Druga przerwa techniczna.

17:10

11:15 - Zatrzymujemy Kliukę potrójnym blokiem!

17:09

10:13 - Valentin Gołubiew nie przyjmuje zagrywki Leona!

17:08

10:12 - Leon i Kłos zatrzymują Michajłowa! Ważny punkt.

17:07

10:11 - Muserski poradził sobie z Karolem Kłosem na pojedynczym bloku.

17:05

8:10 - Leon także skuteczny.

17:04

7:9 - Kolejny pewny atak Muzaja.

17:02

6:8 - Dobry atak Muzaja. Prowadzimy na przerwie technicznej.

17:01

6:7 - Paweł Pankow zaskoczył zagrywką Pawła Zatorskiego... Rosjanie łapią kontakt.

17:00

4:6 - Artiom Wolwicz blokuje Kubiaka...

16:59

3:6 - Fenomenalny atak Kliuki po bardzo ciasnym skosie.

16:58

1:5 - Michajłow znowu się myli. Atak w aut.

16:56

0:4 - Kolejny błąd Michajłowa i fiński szkoleniowiec Rosji prosi o przerwę.

16:56

0:3 - Michajłow zatrzymany blokiem!

16:55

0:2 - Techniczna akcja Leona na kontrze i mamy dwa punkty przewagi.

16:54

0:1 - Leon nie skończył, ale kontratak Kliuki ląduje daleko za linią końcową.

16:51

25:21 - Leon w siatkę z zagrywki i przegrywamy inaugurującą partię.

16:50

24:21 - Jeszcze walczymy. Skuteczny atak Muzaja...

16:50

24:20 - Wołkow kończy kontrę, a Rosja ma piłkę setową...

16:49

23:20 - Michajłow ustrzelił Kubiaka zagrywką... Koncert gry Rosjan.

16:48

22:20 - Ciężka sytuacja biało-czerwonych. Leon zaatakował w aut. Challenge wskazał, że blokujący Pankow nie dotknął piłki.

16:46

21:20 - Kliuka kończy kontrę Rosjan i rywale wychodzą na prowadzenie... Druga przerwa dla biało-czerwonych.

16:45

20:20 - Muzaj zablokowany... Przerwa na żądanie Vitala Heynena.

16:44

19:20 - Kubiak nie skończył ataku, a na kontrze świetnie zachował się Wołkow. Rosjanie zbliżają się na punkt.

16:42

17:19 - Tym razem Bieniek zepsuł zagrywkę.

16:41

16:19 - Co za powrót Bieńka na parkiet! As serwisowy i czas dla trenera Tuomasa Sammelvuo.

16:40

16:18 - Mocny i skuteczny atak Leona z lewego skrzydła.

16:40

16:17 - Rosjanie się nie poddają. Michajłow radzi sobie z naszym blokiem.

16:38

14:16 - Świetne zachowanie Michała Kubiaka. Nasz kapitan kończy sytuacyjną piłkę, a biało-czerwoni prowadzą na drugiej przerwie technicznej!

16:37

14:15 - Prowadzimy! Muzaj kończy kontrę.

16:36

14:14 - Znowu mamy remis. Nowakowski pojedynczym blokiem zatrzymał Wołkowa!

16:35

14:12 - Muserski trafia zagrywką. Znowu tracimy dwa punkty.

16:34

12:12 - Mocna, ale autowa zagrywka Wołkowa.

16:33

11:11 - Punktowa zagrywka Leona! Piłka po taśmie spadła na stronę Rosjan.

16:32

11:10 - Kłos skutecznie ze środka.

16:31

10:9 - Bardzo ważny as serwisowy Muzaja!

16:31

10:8 - Mocny atak Leona po prostej.

16:30

10:7 - Michajłow jest jak dotąd nie do zatrzymania.

16:29

8:6 - Świetnie zaatakował ze środka Piotr Nowakowski, który szybko zmienił Mateusza Bieńka.

16:28

8:5 - Tracimy trzy punkty na pierwszej przerwie technicznej.

16:27

7:5 - Wołkow znowu skutecznie.

16:26

6:4 - Leon miał ogromne problemy z przyjęciem zagrywki Muserskiego.

Piłka wróciła na stronę Rosjan, a Michajłow się nie pomylił.

16:25

5:4 - Skutecznie z lewego skrzydła atakuje Jegor Kliuka.

16:24

4:4 - Karol Kłos najpierw był skuteczny w bloku, a teraz świetnie zaatakował ze środka.

16:24

4:3 - Kolejna ciekawa wymiana zakończona jednak atakiem Muzaja w siatkę.

16:23

2:3 - Wilfredo Leon! Najpierw atomowa zagrywka, potem atak!

16:22

2:2 - Rosjanie mogli odskoczyć na dwa punkty, ale nasz blok zatrzymał Wołkowa!

16:21

1:1 - Muzaj też skutecznie.

16:21

1:0 - Zaczęło się od skutecznego ataku Wołkowa.

16:20

16.20 - Zaczynamy!

16:19

16.19 - Vital Heynen odkrył karty. Oto skład Polaków:

Fabian Drzyzga, Maciej Muzaj, Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Wilfredo Leon, Michał Kubiak i libero Paweł Zatorski.

Rosjanie w składzie Paweł Pankow, Maksym Michajłow, Artiom Wolwicz, Dmitrij Muserski, Dmitrij Wołkow, Jegor Kliuka i libero Valentin Gołubiew.

16:18

16.17 - Sędziami meczu będą Vladimir Simonović z Serbii i Juraj Mokry ze Słowacji.

16:15

16.15 - W jakich składach wystąpią drużyny?

16:12

16.12 - Siatkarze wychodzą już na parkiet.

16:06

16.07 - Obie ekipy rozgrzewają się przed meczem.

16:05

16.05 - Rosjanie przyjechali do Rimini w bardzo mocnym składzie.

Podobnie jak biało-czerwoni, traktują jednak turniej we Włoszech jako element przygotowań do igrzysk w Tokio.

15:57

15.56 - Mecz biało-czerwonych rozpocznie się kilka minut później niż planowano.

To konsekwencja pięciosetowego pojedynku między Francją, a Japonią. Lepsi okazali się "Trójkolorowi".

15:52

15.52 - Dzisiejszy mecz może więc dać biało-czerwonym prowadzenie w tabeli Ligi Narodów.

Warunkiem jest zwycięstwo 3:0 lub 3:1.

15:50

15.50 - Biało-czerwoni świetnie spisują się podczas turnieju w Rimini. Podopieczni Vitala Heynena pokonali Włochów (3:0), Serbów (3:1), Australijczyków (3:0) i Amerykanów (3:0). Jedyną porażkę zanotowali w meczu ze Słowenią (1:3).

Zgromadzili dotąd 12 punktów i zajmują drugie miejsce w tabeli. Punkt więcej ma prowadząca "Sborna".

15:49

15.48 - Witamy i zapraszamy do śledzenia relacji z kolejnego meczu polskich siatkarzy w Lidze Narodów.

Dzisiaj nadszedł czas na chyba największe wyzwanie od początku turnieju w Rimini - rywalem biało-czerwonych będzie Rosja.

Reprezentacja Polski siatkarzy rywalizuje w Lidze Narodów 2021. W Rimini, po piętnastu spotkaniach w fazie zasadniczej, kadra Vitala Heynena powalczy (26 - 27 czerwca) w Final Four.

Polscy siatkarze pokonali Stany Zjednoczone 3:0 w meczu piątej kolejki Ligi Narodów. Było to czwarte zwycięstwo podopiecznych Vitala Heynena w turnieju rozgrywanym we włoskim Rimini.