Tokio 2020: niespodzianki nie było. Słoweńcy rozbili reprezentację Polski

2021-07-01, 18:23

Luka Doncic w ataku na polski kosz. Foto: FIBA

Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała w Kownie ze Słowenią 77:112 (26:29, 20:34, 14:20, 17:29) w swoim drugim meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Tokio. Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w tabeli grupy B i w półfinale zmierzą się z najlepszym zespołem z grupy A.

Słowenia to aktualny mistrz Europy. Tytuł wywalczyła przed czterema laty w Helsinkach, gdzie w pierwszym meczu turnieju wygrała z Polską 90:81.

W czwartkowym meczu różnica klas była zdecydowanie bardziej widoczna. Po pierwszej kwarcie Słoweńcy prowadzili zaledwie 3 punktami, ale w drugiej odsłonie odskoczyli Polakom aż na 17 "oczek". W drugiej połowie spotkania sukcesywnie powiększali swoją przewagę.

Do zwycięstwa Słoweńców poprowadził Luka Doncić. Rozgrywający Dallas Mavericks w nieco ponad 21 minut na parkiecie zdobył 18 punktów i zaliczył 10 asyst oraz 6 zbiórek.

Podopieczni trenera Mike'a Taylora nie stracili jednak szans na kwalifikację do turnieju olimpijskiego. Do półfinału turnieju eliminacyjnego awansowali z drugiego miejsca grupy B, a w 1/2 finału wygrają ze zwycięzcą grupy A. Na razie jej liderem jest Litwa, która pokonała Wenezuelę (76:65), a wieczorem zagra z Koreą Płd.

Polska - Słowenia 77:112 (26:29, 20:34, 14:20, 17:29

Polska: Mateusz Ponitka 16, A.J. Slaughter 11, Aleksander Balcerowski 11, Michał Sokołowski 7, Damian Kulig 7, Michał Michalak 5, Jakub Garbacz 5, Jarosław Zyskowski 4, Aaron Cel 3, Łukasz Koszarek 3, Łukasz Kolenda 3, Adam Hrycaniuk 2;

Słowenia: Luka Doncić 18, Klemen Prepelić 17, Gregor Hrovat 16, Jaka Blazić 11, Zoran Dragić 11, Vlatko Cancar 10, Mike Tobey 8, Aleksej Nikolić 6, Ziga Dimec 6, Edo Murić 3, Luka Rupnik 3, Jakub Cebasek 3