Liga Konferencji: Paide - Śląsk. Wrocławianie wykonali pierwszy krok, trudna przeprawa w Estonii

2021-07-08, 21:45

Waldemar Sobota. Foto: Krystyna Pączkowska/slaskwroclaw.pl

Po sześciu latach nieobecności w europejskich pucharach Śląsk Wrocław wygrał na wyjeździe z estońskim Paide Linnameeskond  (2:1) w pierwszym meczu eliminacji piłkarskiej Ligi Konferencji.

• Liga Konferencji UEFA to nowe rozgrywki, które są poziom niżej niż Liga Europy
  • Zwycięzca turnieju uzyska automatyczną kwalifikację do fazy grupowej w kolejnym sezonie LE
  • Mecze finałowe LK w sezonie 2021/2022 odbędą się na albańskiej Arena Kombëtare w Tiranie

Od początku meczu w Estonii gra toczyła się pod dyktando zdecydowanie lepiej dysponowanych piłkarzy Śląska Wrocław. Drużyna Jacka Magiery szukała swoich okazji, ale pod bramką gospodarzy nie mogła znaleźć drogi do siatki bramki strzeżonej przez Aksalu.

Najlepszą okazję w pierwszej połowie spotkania na Paide linnastaadion jeszcze przed przerwą miał Sobota, ale z bliskiej odległości strzał zawodnika Śląska powstrzymał golkiper estońskiego zespołu.

Zespół Paide mógł odpowiedzieć chwilę później po stałym fragmencie gry, ale po krótkim zamieszaniu w polu karnym wrocławian, sytuację wyjaśnili obrońcy czwartej drużyny minionego sezonu Ekstraklasy. Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ zmianie.

Po zmianie stron wrocławianie ponownie ruszyli do ataku na bramkę Paide. Świetną okazję miał Praszelik, ale jego strzał wybronił golkiper gospodarzy, z kolei dobitkę zmarnował Pich. Chwilę później już nie pomylił się Piasecki, który otworzył wynik meczu.

Zaledwie dziesięć minut później niespodziewanie zespół Paide wyrównał stan rywalizacji po niefortunnej interwencji jednego z piłkarzy Śląska. Golla zaliczył samobójcze trafienie po jednej z akcji Estończyków.

Na dziesięć minut przed końcem meczu dwa groźne strzały oddał Praszelik, ale ponownie na posterunku był Aksalu. W ostatnich sekundach szansę miał jeszcze Makowski, ale piłka minimalnie przeleciała obok słupka Paide.

W jednej z ostatnich akcji meczu Mączyński zagrywał piłkę w pole karne rywali i najwyżej do futbolówki wyskoczył Tamas, który pokonał Aksalu i zapewnił wygraną "Wojskowym".

Rewanż odbędzie się we Wrocławiu 15 lipca (godz. 21.00).

Zwycięzca dwumeczu w drugiej rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji trafi na lepszego w parze FC Fehervar (Węgry) - Ararat Erywań (Armenia).