X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polski Himalaizm Sportowy: Polacy przed wyzwaniem. Jest potencjał na poprowadzenie nowych dróg

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:00
Do Peru wyleciała pierwsza grupa polskich wspinaczy, których celem będzie masyw Cordillera Blanca, a dokładniej dolina Paron oferująca piękne granitowe ściany i największe bigwallowe wspinanie w Peru. W wyprawie uczestniczy między innymi Adam Bielecki. Wspinacze będą działać w ramach programu Polski Himalaizm Sportowy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Do Peru wyleciała pierwsza grupa wspinaczy w składzie: Małgorzata Jurewicz, Tomasz Olszewski, Wojciech Mazik, Adam Bielecki, Kacper Kłoda, Mariusz Hatala, Piotr Rożek, Michał Nowicki, Paweł Zieliński, Damian Bielecki, Józef Soszyński oraz Dominik Cyran. W późniejszym czasie dołączy do nich 13 kolejnych osób, które nieprzerwanie będą działać w Peru aż do końca sierpnia.

Everest 1980 baner zdjęcie 1200.jpg
SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY ZDOBYLI EVEREST w 1980

Celem wyprawy jest masyw Cordillera Blanca, a dokładniej dolina Paron oferująca piękne granitowe ściany i największe bigwallowe wspinanie w Peru. Najpopularniejszy monolit La Esfinge (Sfinx) to blisko 1000 metrów litego granitu, a sam szczyt znajduje się na wysokości 5325 m n.p.m. Poza Sfinxem wspinacze planują także działalność na Alpamayo, Huascaran, Quebrada Rurec, Taulliraju.

Warto dodać, iż są to tereny stosunkowo niedawno odkryte pod kątem wspinaczkowym. Pierwsza droga na Sfinxie została poprowadzona dopiero w 1985 roku. Stąd też cały rejon ma potencjał na poprowadzenie nowych dróg, czy pierwsze powtórzenia. Jako, że ilość informacji w internecie jest dość skąpa po rekonesansie na miejscu uda się doprecyzować cele - poinformowano w komunikacie na profilu Polskiego Himalaizmu Sportowego.

Wybranie Peru za cel pierwszej wyprawy w ramach Polskiego Himalaizmu Sportowego był podyktowany przede wszystkim sytuacją pandemiczną na świecie, ale także logistyką. Pod ściany z najbliższej miejscowości można dostać się w zaledwie w jeden dzień, co pozwoli wykorzystać maksymalnie czas na działalność górską.

Wyprawa do Peru to również możliwość "rozwspinania" się i poznania w zespołach. Część wspinaczy tworzyć będzie zupełnie nowe zespoły, które do tej pory nie miały okazji działać wspólnie. Takie był zamysł przed kolejnymi ambitnymi celami podczas następnych wypraw.


Kukuczka_artykolowka.jpg
SERWIS SPECJALNY - JERZY KUKUCZKA

Luka po wspinaniu zimowym

Po zimowym zdobyciu przez Nepalczyków szczytu K2 – 16 stycznia tego roku – program Polski Himalaizm Zimowy stracił swój główny cel programowy. Ostatni ośmiotysięcznik został zdobyty zimą. Pojawiło się zatem pytanie co dalej. Jak uzupełnić zaistniałą “lukę”? Na odpowiedź długo nie trzeba było czekać.

<<< Więcej o zimowym zdobywaniu K2 >>>

"Mamy to szczęście, że w Polsce jest wielu świetnie wspinających się młodych ludzi, którzy wyznaczają sobie ambitne górskie cele. Do nowego programu wysokogórskiego Polski Związek Alpinizmu zakwalifikowano 27 uczestników oraz 22 kandydatów. To ludzie, za którymi stoją mocne przejścia, spore doświadczenie górskie i drive na wspinanie" - wyjaśniono. 

Polski Himalaizm Sportowy jest programem Polski Związek Alpinizmu. Jego celem jest stworzenie i rozwój szerokiej kadry zawodników we wspinaczce wysokogórskiej zdolnych do samodzielnej realizacji celów wspinaczkowych światowej klasy, zarówno o charakterze eksploracyjnym, jak i sportowym.

Twórcy mają na myśli zarówno działalność eksploracyjną na szczytach niższych niż 8 tysięcy, prowadzoną przede wszystkim w stylu alpejskim, ale też sportowe wejścia na szczyty najwyższe. Rozumie się przez to powtórzenia trudnych i rzadko atakowanych dróg, próby poprowadzenia nowych dróg, czy też powtórzenia tych łatwiejszych w stylu alpejskim. Program Polski Himalaizm Sportowy został ogłoszony na najbliższe dwa lata.

Maciej Berbeka
Berbeka wychodzi z cienia Broad Peaku. "Mówiło się Zawada, Kukuczka, Wielicki. Zakopane było z boku"

Czytaj także:

/red

Czytaj także

K2 zdobyte zimą. Wejście z tlenem robi różnicę. "Zmniejsza wysokość odczuwalną o dwa kilometry"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 17:00
- Zastanawiam się, ile osób w ogóle zdaje sobie sprawę, jaka jest różnica między zdobywaniem ośmiotysięcznika wspomagając się tlenem i bez wspomagania - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Tomala, szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Po zdobyciu K2 zimą warto wyjaśnić, na czym polega ta różnica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielecki wywołał kontrowersje. "Nie zamierzałem umniejszać wyczynu Nepalczyków (...) mam korbę z tym tlenem"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 20:13
Pierwsze w historii zimowe wejście na K2 stało się faktem - w sobotę dziesięciu Nepalczyków zdobyło nieosiągalny dotąd o tej porze roku szczyt. Wyczyn ten skomentował Adam Bielecki, jednak jego gratulacje spotkały się z mieszanymi opiniami. Polak zdecydował się wyjaśnić, że nie chciał deprecjonować tego, co osiągnęli wspinacze.
rozwiń zwiń