Holenderscy kibice pamiętają. Znowu oddali hołd polskim bohaterom
Kibice holenderskiego klubu piłkarskiego NAC Breda znowu pamiętali o polskich bohaterach, którzy w 1944 roku wyzwolili ich miasto spod niemieckiej okupacji. W trakcie meczu Pucharu Holandii z VVV Venlo na dwóch transparentach pojawiły się nazwiska żołnierzy, którzy wyzwalali Bredę i zmarli w ciągu ostatniego roku.
2021-10-28, 09:09
- 29 września 1944 roku 1. Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka wyzwoliła Bredę
- Fani miejscowego klubu od dawna przygotowują akcje pamięci dedykowane polskim bohaterom
Powiązany Artykuł
Puchar Niemiec: Bayern Monachium przyjął potężne lanie. "Historyczny demontaż i policzek"
Dowodzona przez legendarnego generała Stanisława Maczka 1. Dywizja Pancerna wyzwoliła Bredę z rąk Niemców 29 września 1944 roku.
Fani klubu z południowo-zachodniej Holandii od lat kultywują pamięć o polskich bohaterach. Nie inaczej było też w tym roku, na kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych.
W trakcie pucharowego meczu z Venlo (1:1, k. 4:2), fani Bredy na dwóch transparentach wypisali nazwiska polskich żołnierzy, którzy walczyli o wyzwolenie ich miasta i zmarli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
REKLAMA
Upamiętnienia na stadionie to nie wszystko. Stowarzyszenie fanów NAC Breda od dawna współpracuje z fundacją, która zajmuje się pielęgnowaniem grobów Polaków na tamtejszym cmentarzu wojskowym. W Bredzie spoczywa 162 żołnierzy pochodzących z naszego kraju.
NAC Breda to klub występujący obecnie na drugim poziomie rozgrywkowym - w Eerste Divisie. Przez lata piłkarze tej ekipy grali jednak w Eredivisie.
- El. MŚ 2022: kiedy i z kim zagra reprezentacja Polski? [TERMINARZ]
- El. MŚ 2022: polscy kibice nie pojadą na mecz z Andorą. Kara FIFA za spotkanie z Albanią
- El. MŚ 2022: Biało-Czerwoni blisko gry w barażach. Kiedy losowanie par?
- Kolejna rewolucja już na mundialu w Katarze? FIFA bierze pod lupę spalone
77 lat temu żołnierze gen. Maczka wyzwolili Bredę
Dywizja gen. Stanisława Maczka wyzwoliła holenderską Bredę 29 października 1944. Był to jeden z kluczowych elementów operacji wyzwalania Belgii i Holandii spod niemieckiej okupacji.
Brabanckie miasto stanowiło ważny węzeł komunikacyjny. Wiedzieli o tym Niemcy, którzy z miasta i jego okolic uczynili silny bastion obronny. Polacy otrzymali zadanie osłaniania flanki wojsk alianckich. Szybkość i skuteczność działań żołnierzy gen. Stanisława Maczka pozwoliła im wkroczyć do miasta od wschodu, czyli tam, gdzie Niemcy nie spodziewali się ataku. Zupełne zaskoczenie obrońców pozwoliło na szybkie zajęcie miasta i ograniczenie zniszczeń z powodu ostrzału i bombardowań.
- Myśmy oszczędzali miasta, nie robiliśmy szkód – wspominał gen. Maczek na antenie Radia Wolna Europa. – Tylko nasz żołnierz był od razu przyjacielem i na rękach noszonym wybawcą. Szybkość i zaskoczenie są tymi elementami, dzięki którym można o wiele więcej zdziałać niż wielką ilością bombardowań.
Posłuchaj
W niedzielę, 24 października 2021, w Bredzie otwarty został Memoriał gen. Maczka. Na wystawie można - za pośrednictwem ekranów multimedialnych - poznać historię jednostki, która wyzwalała miasto oraz indywidualne losy sześciu żołnierzy 1 Dywizji Pancernej.
REKLAMA
/empe/bm
REKLAMA