Liga Mistrzów: Bayern pokonał Dynamo. Fenomenalny gol Lewandowskiego ozdobą meczu w Kijowie

2021-11-23, 21:00

Robert Lewandowski popisał się pięknym trafieniem w meczu Bayernu Monachium z Dynamo Kijów na Stadionie Olimpijskim w Lidze Mistrzów. Foto: FORUM/EIBNER/imago sport

W 5. kolejce piłkarskiej Ligi Mistrzów Dynamo Kijów przegrało na Stadionie Olimpijskim z Bayernem Monachium (1:2) w meczu grupy E. Pięknym golem popisał się w pierwszej połowie kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski. W drugim spotkaniu FC Barcelona podejmie na Camp Nou Benfikę Lizbona.

• Tytułu broni londyńska Chelsea
  • Finał Ligi Mistrzów zaplanowano na 28 maja w Sankt Petersburgu
  • Bayern Monachium już wcześniej zapewnił sobie awans do fazy pucharowej Champions League. Dalej zagrają również Ajax Amsterdam, Liverpool, Juventus Turyn, Chelsea i Manchester United
  • Robert Lewandowski z dorobkiem dziewięciu bramek prowadzi w klasyfikacji strzelców LM w tym sezonie. O jedno trafienie mniej ma Sebastien Haller z Ajaxu Amsterdam

Robert Lewandowski śrubuje rekord

Kibiców oraz piłkarzy Bayernu Monachium i Dynamo Kijów przywitała śnieżna aura na Stadionie Olimpijskim w stolicy Ukrainy. Do ostatnich chwil organizatorzy usuwali śnieg z płyty boiska. Chwilę później zabrzmiał pierwszy gwizdek tureckiego arbitra Halila Umuta Melera.

Podopieczni Juliana Nagelsmanna od początku kontrolowali przebieg meczu. Na bramkę mistrza Niemiec nie trzeba było długo czekać. W 14. minucie fenomenalną przewrotką popisał się kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski. Napastnik Bayernu nie dał większych szans bramkarzowi kijowian. Georgi Bushchan był bezradny przy niespodziewanym uderzeniu Polaka.

Bramka Lewandowskiego w stolicy Ukrainy była 82. w Lidze Mistrzów od debiutu kapitana Biało-Czerwonych w tych elitarnych rozgrywkach w 2011 roku. "Lewy" jest trzecim strzelcem w historii Champions League.

Po golu Polaka goście nieco zwolnili tempo. Z czasem znów zaczął padać śnieg, co z pewnością nie pomagało obu drużynom. Jeszcze pod koniec pierwszej połowy piłkarze Dynamo Kijów domagali się podyktowania rzutu karnego po nieprzepisowej interwencji w polu karnym Bawarczyków. Turecki sędzia skorzystał z analizy VAR, ale ostateczne nie zdecydował się na podyktowanie jedenastki.

Na chwilę przed przerwą piłkarze Bayernu Monachium podwyższyli prowadzenie w Kijowie. Tym razem na listę strzelców wpisał się Kingsley Coman.

Dynamo Kijów z pierwszą bramką w tej edycji Ligi Mistrzów

Po wznowieniu stron kontaktową bramkę mogli zdobyć podopieczni Mircei Lucescu. Świetną okazję miał Mykola Shaparenko, ale jeszcze lepiej zachował się Manuel Neuer, który popisał się refleksem bramkarskim.

Gospodarzom poszczęściło się dopiero w 70. minucie. Podanie wykorzystał Denys Garmash, którym pewnym strzałem pokonał Neuera i zdobył bramkę kontaktową. Dla drużyny z Ukrainy był to dopiero... pierwszy gol w tej edycji LM.

W drużynie Dynamo Kijów do 75. minuty grał obrońca reprezentacji Polski Tomasz Kędziora. W jego miejsce pojawił się Olexandr Karavajev.

W końcówce meczu szansę miał jeszcze Lewandowski, ale piłka minimalnie przeleciała obok słupka bramki kijowian. Okazję miał również Viktor Tsygankov, ale futbolówka minęła słupek bramki Bayernu. Do końca wynik nie uległ zmianie. Bayern pokonał w Kijowie Dynamo 2:1 i wciąż pozostaje niepokonany w grupie.

Bayern Monachium pewnie przewodzi w tabeli grupy E. Piłkarze ze stolicy Bawarii już wcześniej zapewnili sobie awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Kolejnym rywalem podopiecznych Juliana Nagelsmanna w Champions League będzie FC Barcelona. Mecz zaplanowano 8 grudnia na Allianz Arenie o godz. 21.00.

Faza grupowa Ligi Mistrzów potrwa do 7-8 grudnia. Mecze 1/8 finału zaplanowano na luty i marzec 2022. Ćwierćfinały rozegrane zostaną w kwietniu, półfinały na przełomie kwietnia i maja, a finał LM - 28 maja w Sankt Petersburgu.

W ubiegłym sezonie triumfowała londyńska Chelsea.