MŚ w pływaniu: Radosław Kawęcki uradowany po "złotym" finiszu. "Nadal mam ciarki, jak go oglądam"

2021-12-22, 19:16

MŚ w pływaniu: Radosław Kawęcki uradowany po "złotym" finiszu.  "Nadal mam ciarki, jak go oglądam"
Radosław Kawęcki zdobył na MŚ w Abu Zabi jedyny złoty medal dla Polski. Foto: PAP/EPA/ALI HAIDER

Radosław Kawęcki po kapitalnym finiszu wywalczył czwarty w karierze tytuł mistrza świata na 200 m stylem grzbietowym. 30-latek przyznaje, że ostatnie metry wyścigu, podobnie jak u kibiców, budzą ogromne emocje.

Do kraju wrócili polscy medaliści pływackich mistrzostw świata na krótkim basenie, które zakończyły się we wtorek w Abu Zabi. W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich po złoty medal na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym sięgnął Radosław Kawęcki. Jak zauważa sam zawodnik, to dla niego coś niesamowitego.

- Do teraz mam ciarki, jak oglądam finisz tego wyścigu. Wygrałem "głową". Byłem dobrze przygotowany, ale niestety zachorowałem, przez co nie mogłem wziąć udziału w mistrzostwach Polski. Cieszę się, że nadal należę do światowej czołówki. Mam teraz trzeci wynik na świecie - powiedział nasz mistrz.

Kawęcki chwali również dyspozycję pozostałych kadrowiczów - szczególnie zdobywczyni brązu na 50 m stylem dowolnym Katarzyny Wasick oraz Krzysztofa Chmielewskiego, który pobił rekord Europy juniorów na 200 m stylem motylkowym.

- Powinniśmy się cieszyć z tego, że Kasia dobrze popłynęła, a Krzysiek ustanowił rekord, a ja zostałem mistrzem świata - twierdzi.

Radosław Kawęcki o finałowym wyścigu w Abu Zabi 0:47
+

Medale Wasick i Kawęckiego były jedynymi krążkami, które Biało-Czerwoni wywalczyli w Abu Zabi. Siedmioosobowa reprezentacja Polski zajęła w klasyfikacji medalowej 13. miejsce, ex aequo z Brytyjczykami. Nasi pływacy wystąpili łącznie w 7 wyścigach finałowych i poprawili 7 rekordów życiowych.

Łącznie w rozgrywanych od 1993 roku mistrzostwach świata na krótkim basenie Polacy zgromadzili do tej pory 25 medali – 4 złote, 6 srebrnych i 15 brązowych. Wszystkie krążki z najcenniejszego kruszcu zdobył Kawęcki.