more_horiz
Wiadomości

HMŚ Belgrad 2022: komplet Polek w półfinale biegów na 60 i 400 m

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 12:45
Polki w komplecie zakwalifikowały się do półfinałów HMŚ w Belgradzie w biegach na 60 i 400 m. Sprinterka Ewa Swoboda wygrała swoją serię eliminacyjną, a Pia Skrzyszowska była druga. Swoje biegi na 400 m wygrały Justyna Święty-Ersetic i Natalia Kaczmarek.
Pia Skrzyszowska (C) w biegu kwalifikacyjnym na 60 m podczas halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce w Belgradzie
Pia Skrzyszowska (C) w biegu kwalifikacyjnym na 60 m podczas halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce w BelgradzieFoto: PAP/Adam Warżawa

Na relacje z Belgradu zapraszamy do radiowej Jedynki - rywalizację lekkoatletów relacjonować będą Rafał Bała i Cezary Gurjew. 

HMŚ Belgrad 2022. Polki w komplecie awansowały do półfinałów, Ewa Swoboda z czwartym czasem

Ewa Swoboda uzyskała wynik 7,10. Polka w tym sezonie ustanowiła fantastyczny rekord kraju wynikiem 6,99. Dzięki niemu jest liderką tegorocznych tabel światowych.

Po eliminacjach szybko przeszła przez strefę wywiadów z dziennikarzami. Nie rozmawiała, bo chce zachować koncentrację i jak najwięcej sił na popołudniowy półfinał i finał.

Skrzyszowska była druga czasem 7,23. Finiszowała w szóstej serii za niespełna 20-letnią Jamajką Brianą Williams - 7,06.

- To są eliminacje, nie poszłam na całość. Wiem, że jestem w formie. Na razie było przetarcie. W półfinale jest o co walczyć - mówiła po eliminacjach Skrzyszowska. Polka jest specjalistką od biegu płotkarskiego, ale kontuzja spowodowała, że w tym sezonie halowym postawiła z tatą-trenerem Jarosławem Skrzyszowskim na płaski dystans 60 m.

Wynik Swobody był czwartym rezultatem porannych eliminacji, a wynik Skrzyszowskiej - 18. Najszybsza była Amerykanka Mikiah Brisco - 7,03.

Półfinały biegu na 60 m rozpoczną się w sesji wieczornej o godzinie 18.05. Finał zwieńczy zmagania w pierwszym dniu HMŚ. Rywalizacja o medale wystartuje o 20.52.

HMŚ Belgrad 2022. Justyna Święty-Ersetic: czekam na półfinał i finał

Justyna Święty-Ersetic bardzo pewnie wygrała swoją sesję eliminacyjną w biegu na 400 m. Polka nie narzucała ogromnego tempa, bo miała wyraźną przewagę nad rywalkami. Pierwsza minęła linię mety z czasem 52,37.

- Postanowiłam zacząć mocno, a dokończyć luźno. Tak się udało. Czekam na półfinał i finał. Tam trzeba będzie biegać va banque - mówiła po eliminacjach rekordzistka Polski. W tym sezonie Święty-Ersetic poprawiła rekord kraju wynikiem 51,04. W Belgradzie w 2017 roku zdobyła brązowy medal halowych mistrzostw Europy w biegu indywidualnym, a także złoto w sztafecie 4x400 m. "Wracam wspomnieniami do tamtych chwil, ale to już przeszłość. Chcę napisać nową historię - powiedziała.

Bez trudu swój bieg eliminacyjny wygrała też druga z Polek Kaczmarek. Wygrała czasem 52,22. Najszybsza w eliminacjach była faworytka z Holandii Femke Bol - 51,48.

- Półfinały będą mocne, bo są tylko dwa, a kandydatek do finału sporo. Dam z siebie wszystko i mam nadzieję, że będzie dobrze - powiedziała Kaczmarek.

Kajetan Duszyński był trzeci w swoim biegu eliminacyjnym na 400 m. czasem 46,75. Wynik ten pozwolił mu jednak zakwalifikować się do półfinału z czasem. Najszybszy w eliminacjach był Belg Julien Watrin - 45,88.

Halowe mistrzostwa świata w Belgradzie potrwają do niedzieli. 


Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także