more_horiz
Wiadomości

Trwa dochodzenie w sprawie Walijewej - WADA oczekuje wyjaśnień

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 14:38
Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) do 8 sierpnia oczekuje, że rosyjska agencja antydopingowa (RUSADA) zakończy dochodzenie w sprawie naruszenia przepisów antydopingowych przez łyżwiarkę figurową Kamiłę Walijewą.
Kamiła Walijewa została dopuszczona do udziału w olimpijskim turnieju łyżwiarek figurowych, w którym zajęła czwarte miejsce
Kamiła Walijewa została dopuszczona do udziału w olimpijskim turnieju łyżwiarek figurowych, w którym zajęła czwarte miejsceFoto: Sergei Bobylev / TASS / Forum

- Zgodnie z międzynarodowym standardem zarządzania wynikami w interesie uczciwego i skutecznego wymiaru sprawiedliwości w sporcie, naruszenia przepisów antydopingowych muszą być badane w odpowiednim czasie. Należy dołożyć wszelkich starań, aby zakończyć postępowanie wyjaśniające i przeprowadzić przesłuchanie w pierwszej instancji w ciągu sześciu miesięcy od momentu wszczęcia procedur - głosi komunikat WADA. Rzecznik agencji wyjaśnił, że zawiadomienie zostało złożone 8 lutego, ale odmówił komentarza.

25 grudnia 2021 roku, dzień po zakończeniu mistrzostw Rosji w łyżwiarstwie figurowym, Walijewa przeszła test antydopingowy, którego wyniki zostały wysłane do akredytowanego przez WADA laboratorium w Sztokholmie. W styczniu Rosjanka wzięła udział w mistrzostwach Europy w Tallinie, gdzie zajęła pierwsze miejsce. Walijewa 7 lutego wraz z innymi rosyjskimi łyżwiarzami figurowymi zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Pekinie w turnieju drużynowym. Jednocześnie wszystkie wyniki testów antydopingowych pobranych od niej po 25 grudnia były negatywne.

Laboratorium w Sztokholmie 8 lutego poinformowało, że w próbce rosyjskiej zawodniczki z 25 grudnia znaleziono zakazany lek trimetazydynę, który podlega klasyfikacji S4 na liście WADA (hormony i modulatory metabolizmu). Służy do zapobiegania chorobom układu krążenia poprzez normalizację metabolizmu energetycznego komórek. Zwiększa tolerancję wysiłku fizycznego i z tego względu od 2014 roku znajduje się na liście środków zabronionych WADA.

Rosyjska agencja antydopingowa 8 lutego nałożyła tymczasowe zawieszenie na łyżwiarkę figurową, które sama zainteresowana z powodzeniem zakwestionowała w niezależnej komisji dyscyplinarnej RUSADA następnego dnia. Międzynarodowy Komitet Olimpijski, WADA i Międzynarodowa Unia Łyżwiarska odwołały się od tej decyzji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

CAS odrzucił te roszczenia, biorąc pod uwagę bardzo ograniczone fakty w tej sprawie i po przeanalizowaniu odpowiednich kwestii prawnych. W uzasadnieniu podano, że tymczasowe zawieszenie nie mogło zostać nałożone na Walijewą z powodu wyjątkowych okoliczności, ponieważ niepełnoletni zawodnik jest „osobą chronioną” na mocy światowego kodeksu antydopingowego. Rosjanka została dopuszczona do udziału w olimpijskim turnieju łyżwiarek figurowych, w którym zajęła czwarte miejsce.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem