PŚ w skokach: niegościnni Słoweńcy rządzą w Planicy. Stoch najwyżej z Biało-Czerwonych

2022-03-25, 15:53

Ziga Jelar i jego koledzy sprawili radość słoweńskim kibicom . Foto: PAP/EPA/ANTONIO BAT

Czterech słoweńskich skoczków zajęło cztery pierwsze miejsca w piątkowym konkursie Pucharu Świata na mamucim obiekcie w Planicy. Zwyciężył Ziga Jelar, odnosząc największy sukces w karierze. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany został Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny. Relacje na żywo z konkursów, analizy, wywiady, klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 - zapraszamy na stronę skokinarciarskie​.polskieradio24.pl

Piątkowy konkurs w Planicy stał pod znakiem dominacji gospodarzy. Po pierwszej serii zajmowali pięć pierwszych miejsc, a na prowadzeniu znajdował się Timi Zajc.

Lider z półmetka zawodów w drugiej serii skoczył "tylko" 224 metry, co nie wystarczyło do miejsca na podium. Pierwszą trójkę utworzyli Ziga Jelar, który po raz pierwszy w karierze wygrał konkurs tej rangi, Peter Prevc, dla którego to pierwsze podium w trwającym sezonie, oraz Anze Lanisek. "Słabiej" spisał się Domen Prevc, który po skoku na odległość 220 metrów spadł na szóste miejsce.

Kobayashi blisko Kuli, Polacy bez błysku

Z "reszty świata" najlepiej spisał się Ryoyu Kobayashi. Japończyk wyskakał piąte miejsce, dzięki czemu jest o krok od drugiego w karierze triumfu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na jeden konkurs przed końcem Kobayashi wyprzedza dwunastego w piątek Niemca Karla Geigera o 89 punktów.

W rywalizacji o małą Kryształową Kulę w lotach na prowadzenie awansował natomiast Ziga Jelar. Słoweniec o 20 pkt wyprzedza swojego rodaka Timiego Zajca i o 30 Austriaka Stefana Krafta.

Polacy w piątkowym konkursie w Planicy spisali się nieźle, choć bez błysku. Najwyższe, jedenaste miejsce zajął Kamil StochJakub Wolny był piętnasty, a Piotr Żyła osiemnasty. Andrzej Stękała został sklasyfikowany na 20., a Dawid Kubacki na 26. miejscu.

Dla Wolnego i Stękały piątkowe rezultaty to najlepsze w obecnym sezonie Pucharu Świata miejsca w indywidualnym konkursie.

Dwa konkursy do końca

Do zakończenia sezonu pozostał już tylko jeden indywidualny konkurs - w niedzielę z udziałem 30 najlepszych zawodników klasyfikacji generalnej.

W sobotę na skoczni Letalnica zmierzą się drużyny. Początek zmagań o godzinie 10.