more_horiz
Wiadomości

MMA: niepokojące wyniki badań. Zbijanie wagi przed walką może być bardzo groźne dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 08:33
Zawodnicy, którzy szybko zmniejszą masę ciała przed walką, są bardziej narażeni na wstrząśnienia mózgu oraz błędną diagnozę ewentualnych urazów głowy, co może skończyć się tragicznie - udowodnili jako pierwsi na świecie naukowcy z trzech brytyjskich uniwersytetów.
Walka McKee vs Pitbull 2 podczas gali Bellator 277
Walka McKee vs Pitbull 2 podczas gali Bellator 277Foto: Louis Grasse / Zuma Press / Forum

W publikacji, którą zamieścili w czasopiśmie „Clinical Journal of Sport Medicine” czytamy, że ponad 60 proc. sportowców uprawiających sporty walki, takie jak boks i mieszane sztuki walki (MMA), doświadczało cięższych objawów po urazach, jeśli odwadniali się, aby zbić masę ciała i dostosować ją do rygorystycznych wymogów dotyczących kategorii wagowych.

Jak przypominają autorzy artykułu, wielu zawodników stosuje przed występami kontrowersyjne techniki polegające na zaprzestaniu przyjmowania płynów albo bardzo długim przebywaniu w saunie. Wszystko po to, aby zmniejszyć poziom wody w organizmie, przez co ciało staje się lżejsze.

Tymczasem takie odwodnienie nasila objawy wstrząśnienia mózgu o ok. 40 proc. w porównaniu do sportowców, którzy nie korzystają z tego typu metod.

Grupa badaczy z St Mary's University, University of Essex i Swansea University postanowiła zająć się tym zagadnieniem po serii tragedii związanych z redukcją wagi, do jakich dochodziło w czasie walk MMA. Niektóre z nich kończyły się nawet śmiercią zawodników. „Wszystko przez to, że sportowcy próbują osiągnąć przewagę rywalizując w mniejszej kategorii wagowej” - tłumaczą autorzy badania.

Po przebadaniu ponad 130 sportowców reprezentujących sześć różnych sportów walki odkryli oni, że w skutek drastycznego odwodnienia podczas urazów głowy, które są częstym zjawiskiem w czasie walk sportowych, u zawodników pojawiają się objawy, które normalnie by nie wystąpiły i które „zamazują” obraz, jaki daje wstrząśnienie mózgu. Opóźnia to lub wręcz uniemożliwia prawidłową diagnozę, przez co może mieć tragiczne konsekwencje zdrowotne.

„Objawy niedoboru wody są bardzo podobne do objawów wstrząsowych; w obu wypadkach mamy do czynienia z zawrotami głowy, bólami głowy i otępieniem” - mówią naukowcy.

W związku z tym badacze wzywają organy zarządzające sportami walki do rygorystycznego sprawdzania poziomu nawodnienia zawodników przed walkami.

„Nasze badanie dobitnie pokazuje, że obecne testy pod kątem wstrząśnienia mózgu nie uwzględniają krzyżowania się objawów urazu głowy z objawami odwodnienia, co potencjalnie naraża zawodników na ryzyko” - mówi dr Nasir Uddin, jeden z autorów badania.

„Trzeba pamiętać, że niebezpieczne dla organizmu jest zarówno samo odwodnienie, jak i to, że maskuje ono symptomy poważnych urazów, oraz w końcu to, że odwodnienie zaostrza objawy wstrząsowe” - dodaje.

Jednocześnie badanie ujawniło, że u 65 proc. zawodników, którzy odwodnili się przed walką, dochodziło do braku energii, zmniejszenia siły, osłabienia koordynacji lub zaburzeń równowagi. Wszystko to zdecydowanie niweluje przewagę, którą chcą osiągnąć schodząc do niższej kategorii wagowej.

„To chyba najbardziej zaskakujące odkrycie: szybka i wymuszona redukcja masy ciała jest nie tylko niebezpieczna dla zdrowia, ale dodatkowo stawia zawodników w niekorzystnej sytuacji i zmniejsza szansę na zwycięstwo” - podsumowuje dr Jamie Tallent z University of Essex, kolejny współautor omawianego badania.

Zobacz więcej na temat: SPORT Sporty walki MMA

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem