more_horiz
Wiadomości

Roland Garros: władze French Open podjęły decyzję w sprawie startu Rosjan i Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 15:49
Prezydent Francuskiej Federacji Tenisowej Gilles Moretton poinformował, że zawodnicy z Rosji i Białorusi będą mogli wystąpić w tegorocznej edycji wielkoszlemowego French Open na kortach ziemnych w Paryżu. Francuzi nie poszli zatem w ślady Anglików, którzy wykluczyli sportowców z państw zaangażowanych w inwazję na Ukrainę z występu w Wimbledonie. 
Rosjanie i Białorusini zagrają na kortach imienia Rolanda Garrosa
Rosjanie i Białorusini zagrają na kortach imienia Rolanda Garrosa Foto: Forum/Xinhua News Agency/Gao Jing

Organizatorzy wielkoszlemowego Wimbledonu zakazali w ubiegłą środę występu w tegorocznej edycji turnieju tenisistom z Rosji i Białorusi w związku z udziałem tych państw w agresji zbrojnej na Ukrainę.

Władze Wimbledonu nie chciały Rosjan i Białorusinów 

Decyzja All England Lawn Tennis Club (AELTC) została skrytykowana m.in. przez organizacje tenisowe ATP oraz WTA.

Tenisowe środowisko było coraz bardziej podzielone wobec decyzji Anglików, a wielu zastanawiało się, czy w ślady Wimbledonu pójdą organizatorzy drugiego z tegorocznych turniejów wielkoszlemowych - French Open.

W piątek wątpliwości rozwiał Gilles Moretton. 

- Nasze stanowisko nie zmieniło się. Działamy zgodnie z deklaracją z 9 marca 2022 r. wszystkich ministrów sportu Unii Europejskiej i innych państw, która narzuciła rosyjskim i białoruskim sportowcom reżimu zachowanie ścisłej neutralności - powiedział Francuz w rozmowie z gazetą "L'Equipe".

French Open zapewni "ścisłą neutralność"?

Oznacza to, że rosyjscy oraz białoruscy tenisiści wystąpią w turnieju na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w Paryżu. Nie będą jednak mogli rywalizować pod własną flagą narodową, a jedynie jako gracze neutralni. 

Moretton nie chciał odnieść się do dużo bardziej restrykcyjnego stanowisko organizatorów angielskiego turnieju.

- Nie chcę wdawać się w osądzanie działań rządu Wielkiej Brytanii i organizatorów Wimbledonu. Każdy ma w tej sprawie własne stanowisko - uciął francuski działacz.

Tegoroczny Wimbledon odbędzie się w dniach 27 czerwca - 10 lipca. Turniej na londyńskiej trawie tradycyjnie będzie trzecią w kolejności imprezą wielkoszlemową. Wcześniej, bo w dniach 22 maja - 5 czerwca na ziemnych kortach w Paryżu rozegrana zostanie tegoroczna edycja French Open.

Czytaj także:

/empe 

Zobacz także

Zobacz także