more_horiz
Wiadomości

UEFA podjęła decyzję. Rosja poza europejską piłką w najbliższym sezonie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 19:47
Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę, UEFA wykluczyła "Sborną" z baraży o udział w mundialu, a tamtejsze drużyny z europejskich rozgrywek. W poniedziałek federacja poinformowała o kolejnych sankcjach.
UEFA podjęła kolejne kroki ws. Rosji
UEFA podjęła kolejne kroki ws. RosjiFoto: Shutterstock.com/Richard Juilliart

Mijają ponad dwa miesiące od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę. Wojna spowodowała szereg sankcji, m.in. w sporcie - Rosja została wykluczona z eliminacji do mundialu w Katarze, a tamtejsze kluby zostały zawieszone i nie mogły kontynuować gry w europejskich pucharach. W poniedziałek 2 maja federacja poinformowała o kolejnych krokach.

"W związku z decyzją z 28 lutego 2022 r. o zawieszeniu udziału wszystkich rosyjskich drużyn i klubów reprezentacyjnych w rozgrywkach UEFA do odwołania, Komitet Wykonawczy UEFA podjął dziś szereg decyzji dotyczących konsekwencji tej decyzji dla nadchodzących rozgrywek" - czytamy w oficjalnym komunikacje europejskiej federacji.

Podjęto decyzję o wykluczeniu "Sbornej" z rozgrywek Ligi Narodów. Jej żeński odpowiednik nie zagra z kolei na Euro, które odbędzie się w Anglii w dniach 6-31 lipca. Zostanie on zastąpiony przez drużynę Portugalii, która odpadła z Rosją w barażach o awans do turnieju. Rosjanki zostały także wykluczone z eliminacji do mistrzostw świata 2023.

To samo tyczy się drużyny do lat 21, która wcześniej rywalizowała o udział w Euro 2023. Jej poprzednie mecze uznano za nieważne.

W najbliższym sezonie nie zobaczymy rosyjskich drużyn w rozgrywkach pod egidą UEFA - Lidze MistrzówLidze Europy oraz Lidze Konferencji.

W marcu pojawiła się szokująca informacja - Rosyjska Federacja Piłkarska (RFU) oficjalnie zgłosiła chęć organizacji mistrzostw Europy w 2028 lub 2032 roku. UEFA odniosła się także do tej kwestii i kategorycznie odrzuciła kandydaturę.

Sankcje objęły także rozgrywki futsalu. Decyzje UEFA oznaczają, że Rosja w najbliższym sezonie zniknie z piłkarskiej mapy Europy. 

Czytaj także:

JK


Zobacz także

Zobacz także