more_horiz
Wiadomości

ŁKS Łódź ma kłopoty finansowe. PZPN nie przyznał licencji na grę w Ekstraklasie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 16:04
Walczący o awans do Ekstraklasy ŁKS Łódź nie otrzymał licencji do gry na najwyższym szczeblu w sezonie 2022/2023. Zespół Fortuna 1 Ligi zmaga się z kłopotami, a według sprawozdania finansowego klub ma długi na poziomie... 7 209 797,17 zł.
Hiszpan Pirulo podczas meczu ŁKS-u Łódź na zapleczu piłkarskiej Ekstraklasy. Zespół z Fortuna 1 Ligi liczy na powrót do elity
Hiszpan Pirulo podczas meczu ŁKS-u Łódź na zapleczu piłkarskiej Ekstraklasy. Zespół z Fortuna 1 Ligi liczy na powrót do elityFoto: Shutterstock.com/Lens Strong

ŁKS Łódź bez licencji do gry w Ekstraklasie

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN opublikowała komunikat, z którego wynika, że ŁKS Łódź nie otrzymał licencji do gry w Ekstraklasie w kolejnym sezonie. Władze łódzkiego zespołu od razu zapowiedziały odwołanie od tej decyzji. 

- Zdawaliśmy sobie sprawę, że nasz wniosek licencyjny w tym roku ma kilka słabszych punktów. Dlatego już w międzyczasie mocno pracowaliśmy nad tym, aby wyeliminować ewentualne zastrzeżenia ze strony Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN. Większość z nich dotyczy faktu, iż nie zostało zakończone badanie sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta. Proces ten jest na ukończeniu i dlatego jesteśmy przekonani, że w procesie odwoławczym nasz wniosek zostanie zaakceptowany i od strony formalnej nie będzie żadnych przeciwwskazań, aby ŁKS mógł w przyszłym sezonie występować w najwyższej klasie rozgrywkowej - mówi Jarosław Olszowy, prokurent ŁKS Łódź S.A.

Według sprawozdania finansowego ŁKS-u za okres od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 roku, klub zanotował stratę na poziomie - 7 209 797,17 zł.

Fortuna 1 Liga. Walka o baraże

"Rycerze wiosny" są na ósmym miejscu w Fortuna 1 Lidze, ale wciąż liczą na grę w barażach do Ekstraklasy. Do szóstego w tabeli zespołu Chrobry Głogów tracą zaledwie jeden punkt. Przypomnijmy, że bezpośredni awans do Ekstraklasy uzyskują dwie najlepsze drużyny, a zespoły z miejsc 3-6 powalczą w dwustopniowych barażach. Pierwszy etap odbędzie się w czwartek 26 maja (mecze o godz. 18.00 i 20.45). Finał zaplanowano trzy dni później w niedzielę o godz. 20.45. Gospodarzem meczu będzie klub zajmujący wyższe miejsce w tabeli Fortuna 1 Ligi.

Jednak żeby tak się stało - ŁKS musi najpierw uregulować sprawy wewnątrz klubu, a decyzja Komisji ds. Licencji PZPN jest bezlitosna. - Komisja Ligi postanowiła nie przyznać Klubowi ŁKS Łódź: licencji upoważniającej Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 w związku z niespełnieniem kryteriów F.01, F.02, F.03, F.04 oraz F.05 - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie PZPN. 

Ekstraklasa. ŁKS Łódź nie spełnił szeregu kryteriów

Na czym polegają wyżej wymienione kryteria, o których wspomina komisja? ŁKS musi przedłożyć - roczne sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta (F.01), sprawozdanie finansowe za okres śródroczny wraz z raportem biegłego rewidenta (F.02). Dodatkowo przedstawić dokumenty o braku przeterminowanych zobowiązań wobec klubów piłkarskich wynikających z tytułu działalności transferowej (F.03), braku przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników oraz na rzecz ZUS i Urzędu Skarbowego (F.04) oraz ujawnić prognozę finansową (F.05). 

Licencję do gry w Ekstraklasie na kolejny sezon otrzymały z kolei kluby: GKS Tychy, Korona Kielce, Miedź Legnica, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Arka Gdynia, Widzew Łódź, Odra Opole, Sandecja Nowy Sącz oraz Chrobry Głogów.

W następnej kolejce Fortuna 1 Ligi ŁKS Łódź podejmie u siebie Odrę Opole. Mecz zaplanowano na niedzielę 15 maja. 

Czytaj także:

red/PZPN/Lkslodz.pl

Zobacz także

Zobacz także