more_horiz
Wiadomości

Udany występ Jana-Krzysztofa Dudy. Polak wciąż w grze o zwycięstwo w turnieju

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 20:34
Jan-Krzysztof Duda zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej silnie obsadzonego turnieju, który rozgrywany jest w centrum konferencyjnym warszawskiego Muzeum Polin. Polski arcymistrz zaliczył w sobotę najlepszy dzień i nadal pozostaje w grze o zwycięstwo w całych zawodach. W sobotę zakończyła się rywalizacja w szachach szybkich, od niedzieli rozpocznie się walka w szachach błyskawicznych. Po trzech dniach rywalizacji liderem jest pięciokrotny mistrz świata – Vishy Anand z Indii.
Jan-Krzysztof Duda
Jan-Krzysztof DudaFoto: Superbet Rapid Poland 2022

Zawodnicy w sobotę zakończyli zmagania w turnieju szachów szybkich – każdego dnia zaplanowane były trzy rundy. W niedzielę i w poniedziałek czołowi zawodnicy świata rywalizować będą już w szachach błyskawicznych. Turniej zakończy się 23 maja uroczystą ceremonią wręczenia nagród. W trakcie Superbet Rapid & Blitz Poland zawodnicy rywalizują tzw. systemem kołowym, czyli każdy zagra z każdym. Sponsorem turnieju jest firma Superbet, a w puli nagród znajduje się aż 175 tysięcy dolarów. Zwycięzca zgarnie 40 tysięcy. To kolejne wielkie wydarzenie szachowe rozgrywane w Polsce, po zeszłorocznych mistrzostwach Europy i świata.

Po udanej sobocie Jan-Krzysztof Duda ma powody do zadowolenia. – Jest to mój najlepszy dzień, wygrałem dwie partie, jedną zremisowałem – cieszy się Jan-Krzysztof Duda, który po trzech dniach turnieju szachów szybkich zajmuje bardzo wysokie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, ustępując jedynie Richardowi Rapportowi z Węgier i Vish’emu Anandowi z Indii. Znakomita dyspozycja najbardziej doświadczonego gracza warszawskiego turnieju – z 14 punktami jest liderem po części szybkiej zawodów – nie uszła uwadze konkurentów.

– Dla mnie jest to być może jakieś zaskoczenie – mówi Duda. – Vishy ma już swoje lata, ale co za tym idzie gigantyczne doświadczenie. Generalnie dziś na świecie sytuacja jest taka, że szachy młodnieją, zawodnicy światowej czołówki z definicji są młodzi. Dlatego wynik byłego mistrza świata jest świetny, choć jeszcze przed nami druga część turnieju w szachach błyskawicznych i zobaczymy, co tam się wydarzy – dodał Polak, który w sobotę zremisował z Kiriłem Szewczenką oraz pokonał Levona Aroniana i Antona Korobowa.

Bardzo dobre wyniki Ananda nie dziwią drugiego polskiego arcymistrza, który rywalizuje w turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland. Radosław Wojtaszek współpracował w sztabie mistrza świata z Indii. – Po części szachów szybkich lideruje Vichy, co może i jest jakimś małym zaskoczeniem, lecz on jest na tyle wybitnym zawodnikiem, że zaskakiwał mnie naprawdę wiele razy. Mówi się, że sportowcy przeżywają którąś swoją młodość, to w przypadku Vichy’ego przestałem je liczyć zdaje się po szóstej – mówi Wojtaszek, który w klasyfikacji generalnej turnieju zajmuje siódme miejsce. – Mogło być lepiej, ale cieszę się, że przy takich rywalach potrafiłem też wygrać, bo nie jest to łatwe. Mam nadzieję, że będzie to dobry prognostyk na część błyskawiczną.

Lider na półmetku rywalizacji nie krył zadowolenia, choć był też rozczarowany porażką w ostatniej partii z Richardem Rapportem. – To prawda, gram naprawdę niezły turniej, a tego się nie spodziewałem – mówi szczerze pięciokrotny mistrz świata, 52-letni Vishy Anand. – Od dawna nie zagrałem tak dobrze w tak silnie obsadzonych zawodach, ale na samym końcu chyba trochę wróciłem do rzeczywistości. Część szybka poszła bardzo dobrze, zobaczymy co przyniesie błyskawiczna.

Każdego dnia zmagania rozpoczynają się o godz. 14. Wstęp na turniej jest wolny, a dodatkowo organizatorzy, we współpracy z Mazowieckim Związkiem Szachowym, zapraszają do specjalnej strefy kibica, gdzie odbywają się m.in. warsztaty, konkursy szachowe i miniturnieje. Trwa prawdziwe święto szachów w samym sercu stolicy.

Wyniki Superbet Rapid Poland 2022
7. runda
Levon Aronian (USA) - Anton Korobow (Ukraina) 1:0
Jan-Krzysztof Duda (Polska) - Kirył Szewczenko (Ukraina) remis
David Gavrilescu (Rumunia) - Viswanathan Anand (Indie) 0:1
Fabiano Caruana (USA) - Wesley So (USA) remis
Richard Rapport (Węgry) - Radosław Wojtaszek (Polska) 1:0
8. runda
Korobow - Wojtaszek 0:1
So - Rapport 1:0
Anand - Caruana remis
Szewczenko - Gavrilescu 1:0
Aronian - Duda 0:1
9. runda
Duda - Korobow 1:0
Gavrilescu - Aronian 0:1
Caruana - Szewczenko remis
Rapport - Anand 1:0
Wojtaszek - So remis

Klasyfikacja po 3. dniu Superbet Rapid Poland 2022

1. Viswanathan Anand (Indie) – 14
2. Richard Rapport (Węgry) – 13
3. Jan-Krzysztof Duda (Polska) – 12
4. Wesley So (USA) – 11
5. Levon Aronian (USA) – 10
6. Fabiano Caruana (USA) – 9
7. Radosław Wojtaszek (Polska) – 7
Kirił Szewczenko (Ukraina) – 7
9. Anton Korobow (Ukraina) – 5
10. David Gavrilescu (Rumunia) – 2

Zobacz także

Zobacz także