Roland Garros 2022: Fręch blisko wielkiej niespodzianki. Walczyła z Kerber jak lwica

2022-05-23, 22:00

Magdalena Fręch podczas meczu z Angelique Kerber . Foto: EPA/MOHAMMED BADRA

Magdalena Fręch nie wykorzystała dwóch meczboli i przegrała z rozstawioną z numerem 21. Niemką polskiego pochodzenia Angelique Kerber 6:2, 3:6, 5:7 w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju tenisowego French Open w Paryżu.

24-letnia łodzianka była niezwykle blisko sprawienia kolejnej niespodzianki w stolicy Francji. Z imprezą pożegnały się już bowiem m.in. cztery zawodniczki z Top 10, a wśród nich broniąca tytułu Czeszka Barbora Krejcikova. Zajmująca 89. miejsce w światowym rankingu Fręch zmarnowała dwie piłki meczowe.

Polka od początku grała bardzo agresywnie, a Kerber miała problem z serwisem. Niemka przy własnym podaniu nie wygrała żadnego gema z pierwszym secie. W drugiej partii to Fręch zawodził serwis. Czterokrotnie została przełamana i Kerber wyrównała stan meczu.

Decydujący set był prawdziwą batalią. Kibice oglądali długie wymiany, które często padały łupem Polki. Prowadziła już 5:3, a przy stanie 5:4 serwowała na zwycięstwo. W 10. gemie była liderka światowego rankingu wybroniła jednak dwie piłki meczowe, co wyraźnie ją uskrzydliło. Wygrała także dwa kolejne gemy i po dwóch godzinach oraz 28 minutach cieszyła się z awansu do drugiej rundy.

To było pierwsze w historii spotkanie tych tenisistek.

Fręch nie udało się powtórzyć osiągnięcia z 2018 roku, kiedy jedyny raz awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego turnieju.

Kerber natomiast uniknęła kolejnej wpadki w Paryżu, gdyż na kortach im. Rolanda Garrosa aż ośmiokrotnie odpadała w pierwszej rundzie, w tym w trzech poprzednich edycjach. Najbardziej spektakularne niepowodzenie zaliczyła w 2017 roku, gdy mecz otwarcia przegrała jako liderka rankingu.

Mieszkająca na stałe w Puszczykowie pod Poznaniem 34-letnia Kerber ma w dorobku trzy wygrane w Wielkim Szlemie - po jednej w każdej z trzech innych imprez tej rangi, poza French Open, gdzie tylko dwukrotnie dotarła do ćwierćfinału.

Walczą inni Polacy

We wtorek na kort wejdzie Hubert Hurkacz. W poniedziałek ze zmaganiami singlistów pożegnał się Kamil Majchrzak, który po pięciosetowym boju przegrał z Amerykaninem Brandonem Nakashimą 4:6, 6:2, 6:4, 6:7 (3-7), 2:6 w pierwszej rundzie.

Dzień wcześniej Magda Linette (WTA 52) niespodziewanie pokonała rozstawioną z numerem "6" Tunezyjkę Ons Jabeur (WTA 6) 3:6, 7:6 (7-4), 7:5. Jej kolejną rywalką będzie Włoszka Martina Trevisan.

Iga Świątek ekspresowo rozprawiła się ze swoją pierwszą rywalką, Ukrainką Łesią Curenko (6:2,6:0).

Wyniki poniedziałkowych meczów 1. rundy kobiet turnieju tenisowego French Open w Paryżu:

Iga Świątek (Polska, 1) - Łesia Curenko (Ukraina) 6:2, 6:0
Angelique Kerber (Niemcy, 21) - Magdalena Fręch (Polska) 2:6, 6:3, 7:5
Diane Parry (Francja) - Barbora Krejcikova (Czechy, 2) 1:6, 6:2, 6:3
Ajla Tomljanovic (Australia) - Anett Kontaveit (Estonia, 5) 7:6 (7-5), 7:5
Emma Raducanu (Wielka Brytania, 12) - Linda Noskova (Czechy) 6:7 (4-7), 7:5, 6:1
Wiktoria Azarenka (Białoruś, 15) - Ana Bogdan (Rumunia) 6:7 (7-9), 7:6 (7-1), 6:2
Leolia Jeanjean (Francja) - Nuria Parrizas Diaz (Hiszpania) 6:4, 6:3
Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja) - Kristina Kucova (Słowacja) 4:6, 7:6 (7-1), 6:2
trwają mecze:
Arantxa Rus (Holandia) - Jelena Rybakina (Kazachstan, 16)
Madison Keys (USA, 22) - Anna Kalinska (Rosja)
Irina-Camelia Begu (Rumunia) - Jasmine Paolini (Włochy)
Katie Volynets (USA) - Viktorija Golubic (Szwajcaria)

Iga Świątek w rozmowie z Cezarym Gurjewem po awansie do 2. rundy Roland Garros 2022: wywierałam presję na rywalce (PR1) 2:48