more_horiz
Wiadomości

PSG i Manchester City łamią Finansowe Fair Play? Jest oficjalna skarga

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 19:38
Władze hiszpańskiej La Ligi poinformowały, że złożyły oficjalną skargę na Paris Saint-Germain oraz Manchester City. Działacze uważają, że mistrzowie Francji oraz mistrzowie Anglii swoimi działaniami na rynku transferowym łamią przepisy Finansowego Fair Play. 
Gwiazdor PSG Kylian Mbappe (przy piłce) oraz obrońca City John Stones podczas meczu Ligi Mistrzów
Gwiazdor PSG Kylian Mbappe (przy piłce) oraz obrońca City John Stones podczas meczu Ligi Mistrzów Foto: PAP/EPA/PETER POWELL

W Hiszpanii od dawno krytykowano działania klubów z Paryża i Manchesteru na rynku transferowym. Na Półwyspie Iberyjskim szczególną irytację wzbudził fakt, że Kylian Mbappe zdecydował się pozostać w PSG, mimo oferty z Realu Madryt

Kylian Mbappe wybrał PSG 

Prezydent La Ligi Javier Tebas krytykował działania PSG, oskarżając paryski klub, zasilany pieniędzmi katarskich szejków, o nieuczciwą konkurencję. 

Nie pozwolimy, by złamano ekosystem europejskiego futbolu. Oni chcą płacić zawodnikom łącznie 600 milionów euro rocznie, gdy w poprzednim sezonie wykazali straty finansowe na niemal połowę tej kwoty. Tak wysoki kontrakt z Mbappe jest niemożliwy bez oszustw w zakresie sponsoringu lub wkładów kapitałowych większych niż zezwala UEFA - mówił działacz w rozmowie z dziennikiem "AS". 

W środę władze hiszpańskiej ekstraklasy wydały oficjalny komunikat, w którym poinformowały o zaskarżeni PSG, a także Manchesteru City za łamanie zasad Finansowego Fair Play.

"La Liga złożyła w tym tygodniu skargę do UEFA przeciwko PSG, do której dochodzi inna przeciwko Manchesterowi City z kwietnia, uważając, że te kluby w sposób ciągły nie wypełniają obecnych przepisów Finansowego Fair Play" - czytamy. 

Według hiszpańskich działaczy, PSG oraz Manchester City "szkodą wszystkim klubom i ligom europejskim oraz służą tylko zwiększaniu w sztuczny sposób inflacji rynku poprzez pieniądze, jakich nie wygenerował sam futbol".

La Liga zdeterminowana, by ukarać PSG i Manchester City 

Co konkretnie Hiszpanie zarzucają zaskarżonym klubom?

"La Liga uważa, że do nieprawidłowego finansowania tych klubów dochodzi albo przez bezpośrednie zastrzyki pieniędzy, albo poprzez kontrakty sponsorskie i innego typu, które nie odpowiadają warunkom rynkowym ani nie mają sensu ekonomicznego" - można przeczytać. 

W komunikacie podano też, że La Liga zatrudniła kancelarie we Francji i Szwajcarii, w celu podjęcia jak najszybszych działań prawnych we Francji i w Unii Europejskiej. Przypomniano też, że władze Primera Division już w latach 2017-2018 składała pisma do UEFA w sprawie działań wspomnianych klubów. 

"Doprowadziło to do kar ze strony UEFA przeciwko obu klubom-państwom, chociaż następnie zostały one anulowane po dziwnych decyzjach Sportowego Sądu Arbitrażowego" - wyjaśniono.

Czy tym razem zaskarżone kluby zostaną ukarane? Ciężko przewidywać, choć determinacja Hiszpanów wydaje się być ogromna.

Czytaj także: 

/empe 

Zobacz także

Zobacz także