Tour de France: rusza "Wielka Pętla". Pogacar znów chce wygrać, Majka ma mu w tym pomóc

Tadej Pogacar będzie faworytem rozpoczynającego się w piątek największego wyścigu kolarskiego Tour de France. Na starcie w Kopenhadze stanie czterech Polaków, w tym Rafał Majka, który ma pomagać młodemu Słoweńcowi na górskich etapach.

2022-07-01, 08:00

Tour de France: rusza "Wielka Pętla". Pogacar znów chce wygrać, Majka ma mu w tym pomóc
  • Tadej Pogacar jest głównym faworytem wyścigu, ale wyzwanie chce mu rzucić jego rodak Primoż Roglić 
  • W "Wielkiej Pętli" zabraknie tym razem Michała Kwiatkowskiego, którego z udziału w wyścigu wykluczyła kontuzja 

Pogacar i Majka są znakomicie przygotowani, co udowodnili dwa tygodnie temu w wyścigu Dookoła Słowenii, gdzie wygrali po dwa etapy i zajęli dwie czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej.

Tadej Pogacar chce wygrać po raz trzeci 

Respekt przed 23-letnim Słoweńcem odczuwają wszyscy. Gdy w 2020 roku wygrał po raz pierwszy "Wielką Pętlę", w swoim debiucie i jako najmłodszy kolarz od 116 lat, jego sukces był sensacją.

W ubiegłym roku zdominował już rywalizację, jadąc w żółtej koszulce lidera od ósmego etapu. Po drodze triumfował na trzech etapach, w tym na dwóch w Pirenejach, gdzie znakomicie go asekurował Majka.

W klasyfikacji generalnej Słoweniec wyprzedził Duńczyka Jonasa Vingegaarda o pięć minut i 20 sekund oraz Ekwadorczyka Richarda Carapaza o ponad siedem minut. Tak dużych różnic nie było od 2014 roku, gdy wyścig wygrał Włoch Vincenzo Nibali.

- Tadej to wspaniały kolarz. Choć jest młody, to w pełni zasłużył na zwycięstwo. Bardzo miły facet, nigdy o nikim źle nie mówi. Nie widać u niego słabości, nawet podczas treningu - chwalił Majka młodszego kolegę na mecie w Paryżu.

Ekipa UAE Team Emirates nie ukrywa, że jedynym satysfakcjonującym celem będzie trzecie z rzędu zwycięstwo Pogacara.

Oprócz Majki, wspierać go będą na kluczowych górskich etapach Hiszpan Marc Soler, Nowozelandczyk George Bennett i Amerykanin Brandon McNulty.

REKLAMA

Primoż Roglić rzuci wyzwanie rodakowi?

Bardzo silny skład wystawiła holenderska grupa Jumbo-Visma, na czele ze Słoweńcem Primozem Rogliciem i Vingegaardem.

- Dopóki pracujemy razem i robimy wszystko, co w naszej mocy, to możemy pokonać Pogacara – zadeklarował Roglić, drugi kolarz Tour de France 2020. - Rozpoczniemy wyścig z dwoma liderami i spróbujemy rzucić wyzwanie Pogacarowi - dodał Vingegaard, który w środę podczas prezentacji uczestników "Wielkiej Pętli" w Kopenhadze został niezwykle gorąco przyjęty przez kibiców.

Kamery pokazały łzy wzruszenia w jego oczach.

Ineos Grenadiers tym razem bez Kwiatkowskiego 

W latach 2012-19, z przerwą na rok 2014, Tour de France zdominowali kolarze brytyjskiej grupy Sky, obecnie Ineos Grenadiers. Czterokrotnie triumfował Brytyjczyk Chris Froome, a po razie jego rodacy Bradley Wiggins i Geraint Thomas oraz Kolumbijczyk Egan Bernal.

Okres świetności "Grenadierzy" mają już za sobą, ale wciąż powinni się liczyć w walce o podium. Stawiają na dwóch zawodników - Brytyjczyka Adama Yatesa i Kolumbijczyka Daniela Martineza. Wsparcie dla nich deklaruje Thomas, który, mimo 36 lat, wciąż jest w dobrej formie i dwa tygodnie temu wygrał wyścig Dookoła Szwajcarii.

W składzie "Grenadierów" zabraknie tym razem leczącego kontuzję Michała Kwiatkowskiego.

REKLAMA

Jakobsen zamiast rekordzisty Cavendisha 

W sprinterskiej walce nie zobaczymy Marka Cavendisha. W ubiegłym roku 36-letni wtedy Brytyjczyk, po kilku słabszych sezonach i startach w drużynach z zaplecza elity, powrócił na Tour de France we wspaniałym stylu.

Po pięciu latach od ostatniego zwycięstwa w "Wielkiej Pętli", triumfował czterokrotnie i wyrównał rekord 34 wygranych etapów słynnego Belga Eddy'ego Merckxa. "Manxman" nie znalazł jednak miejsca w drużynie Quick-Step Alpha Vinyl.

Zamiast niego pojedzie młodszy o 12 lat Fabio Jakobsen. Holenderski sprinter nie odczuwa już żadnych skutków fatalnej kraksy na mecie pierwszego etapu Tour de Pologne 2020 w Katowicach, jest w znakomitej formie i, zdaniem kierownictwa ekipy, "lepiej pasuje do charakteru zespołu".

REKLAMA

Czterech Polaków na starcie 

W 109. edycji Tour de France wystartuje 176 kolarzy, a wśród nich czterech Polaków: Rafał Majka (UAE Team Emirates), Maciej Bodnar (TotalEnergies), Kamil Gradek (Bahrain-Victorious) oraz Łukasz Owsian (Arkea-Samsic). Wszyscy są doświadczeni i mają pełnić role pomocnicze w swoich ekipach.

22 czerwca w podwarszawskim Leoncinie Bodnar i Gradek zdobyli złoty i srebrny medal mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas.

Właśnie od tej konkurencji rozpocznie się w Kopenhadze "Wielka Pętla". W Danii odbędą się jeszcze dwa etapy, a po dniu przerwy kolarze wznowią rywalizację w północno-wschodniej Francji, m.in. na etapie z brukowanymi odcinkami do Lasku Arenberg, znanego z wyścigu Paryż-Roubaix.

Trasa wyścigu liczy 3349,8 km. Oprócz Danii kolarze odwiedzą Belgię i Szwajcarię.

Zaplanowano dwa etapy jazdy indywidualnej na czas, sześć płaskich, siedem pagórkowatych i sześć górskich, z których pięć będzie się kończyć podjazdami do mety: w La Planche des Belles Filles, Col du Granon, Alpe d’Huez, Peyragudes oraz Hautacam.

REKLAMA

Zmagania zakończą się 24 lipca tradycyjnie na Polach Elizejskich w Paryżu.

Posłuchaj

Tak rywalizację w "Wielkiej Pętli" wspomina wicemistrz olimpijski z Seulu i uczestnik Tour de France w 1996 roku - Marek Leśniewski. (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

 

Peleton wciąż w strachu przez koronawirusem 

Podobnie jak w dwóch poprzednich latach, będzie obowiązywać protokół sanitarny, którego nową wersję ogłosiła we wtorek Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI), mając na uwadze wzrost liczby zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach, m.in. podczas wyścigu Dookoła Szwajcarii.

Z tego powodu w drużynie Majki i Pogacara doszło w ostatniej chwili do zmiany - Szwajcar Marc Hirschi zastąpił Włocha Matteo Trentina.

REKLAMA


Posłuchaj

Rafał Majka ma pełnić rolę pomocnika dla Tadeja Pogacara. Marek Leśniewski zwrócił uwagę na dobrą współpracę obu kolarzy (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

Nowy protokół nie zawiera już przepisu, który pozwalał wykluczyć z wyścigu całą drużynę, jeśli w ciągu tygodnia wykryto co najmniej dwa przypadki infekcji.

Testy zawodników i osób z obsługi drużyn mają się odbywać co kilka dni. W dniach przerwy badani będą wszyscy uczestnicy wyścigu.


Posłuchaj

Według Marka Leśniewskiego, o zwycięstwo w Tour de France powalczą dwaj słoweńscy kolarze (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Trasa Tour de France 2022:
1.07: 1. etap, Kopenhaga - Kopenhaga (13,2 km, jazda ind. na czas)
2.07: 2. etap, Roskilde - Nyborg (202,2 km)
3.07: 3. etap, Vejle - Soenderborg (182 km)
4.07: dzień przerwy
5.07: 4. etap, Dunkierka - Calais (171,5 km)
6.07: 5. etap, Lille - Arenberg (157 km)
7.07: 6. etap, Binche - Longwy (219,9 km)
8.07: 7. etap, Tomblaine - La Planche des Belles Filles (176,3 km)
9.07: 8. etap, Dole - Lozanna (186,3 km)
10.07: 9. etap, Aigle - Chatel (192,9 km)
11.07: dzień przerwy w Morzine
12.07: 10. etap, Morzine - Megeve (148,1 km)
13.07: 11. etap, Albertville - Col du Granon (151,7 km)
14.07: 12. etap, Briancon - Alpe d'Huez (165,1 km)
15.07: 13. etap, Bourg d'Oisans - Saint-Etienne (192,6 km)
16.07: 14. etap, Saint-Etienne - Mende (192,5 km)
17.07: 15. etap, Rodez - Carcassonne (202,5 km)
18.07: dzień przerwy w Carcassonne
19.07: 16. etap, Carcassonne - Foix (178,5 km)
20.07: 17. etap, Saint-Gaudens - Peyragudes (129,7 km)
21.07: 18. etap, Lourdes - Hautacam (143,2 km)
22.07: 19. etap, Castelnau-Magnoac - Cahors (188,3 km)
23.07: 20. etap, Lacapelle-Marival - Rocamadour (40,7 km, jazda ind. na czas)
24.07: 21. etap, Paryż - Paryż (115,6 km)

Czytaj także: 

/empe 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej