Liga Narodów siatkarek: Dominikana - Polska. Tie-break dla rywalek, Biało-Czerwone poza turniejem finałowym!

2022-07-02, 15:00

Polskie siatkarki podczas turnieju Ligi Narodów w sezonie 2022. Foto: print screen/en.volleyballworld.com

Reprezentacja Polski siatkarek przegrała z Dominikaną w trzecim meczu turnieju Ligi Narodów w bułgarskiej Sofii (2:3). Wcześniej podopieczne Stefano Lavariniego poniosły porażki z Włoszkami i Chinkami. Polki straciły szansę na grę w Final Eight Ligi Narodów w Ankarze.

Dominikana - Polska. Zacięte starcie w Sofii

Mecz w Sofii od początku toczył się na wyrównanym poziomie, aczkolwiek Dominikanki uciekały Polkom na kilka punktów (12:9). Podopieczne trenera Stefano Lavariniego nie rezygnowały jednak i starały się szybko odrabiać straty, doprowadzając do remisu (16:16). Błędy w drużynie rywalek popełniała Gaila Gonzalez.

W zespole Biało-Czerwonych dobrze spisywały się Joanna Wołosz, Agnieszka Kąkolewska, który zaliczyła as serwisowy, Anna Stenzel i Olivia Różański. Do końca pierwszej partii żadna z ekip nie odpuszczała, a ostatecznie skuteczna gra Polek pozwoliła na wygraną seta i wyjście na prowadzenie w meczu (25:20).

Po świetnej końcówce pierwszej partii i podwójnym bloku Kąkolewskiej i Czyrniańskiej Polki kontynuował dobrą serię, odskakując drużynie Dominikany (5:2). Dobrze w grze obronnej spisywała się Kąkolewska, która zatrzymywała Brayelin Martinez. W ataku z kolei na uwagę zasługiwała Weronika Szlagowska.

Dominikanki prowadzone przez Brazylijczyka Marcosa Kwieka goniły Polki i efektowna akcja Luny Peralty pozwoliła doprowadzić do remisu (10:10). Chwilę później jednak Gonzales popsuła zagrywkę i od tego momentu Biało-Czerwone ponownie wyszły na prowadzenie (14:12).

Najdłuższy set w tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarek

Polki nie ustrzegły się jednak błędów i Dominikanki ponownie wyrównały stan rywalizacji (16:16). Reagować musiał włoski selekcjoner i ponownie posłał na parkiet Wołosz i Różański. W bloku dobrze funkcjonowała Kąkolewska, dzięki której Biało-Czerwone znów prowadziły dwoma punktami. W końcówce zrobiło się nerwowo i o czas poprosił trener Lavarini. Mimo kilku piłek setowych dla Polski (24:21) obie ekipy grały na przewagi. Ostatecznie górą wyszły Dominikanki (38:36). Był to najdłuższy set w tej edycji Ligi Narodów.

Po drugim secie Dominikanki złapały formę. Po kilku minutach trzeciej partii prowadziły z Polkami (9:6). Biało-Czerwone nie mogły sobie poradzić z dobrą grą obronną rywalek. Dominikanki utrzymywały przewagę a w zespole wyróżniały się Gonzalez i Pena. Podopieczne Lavariniego przegrały seta (20:25).

Dominacja Polek w czwartym secie

Czwarta partia zaczęła się od szybkiej ucieczki Polek. Już po udanych atakach Szlagowskiej Biało-Czerwone prowadziły (10:3). Dominikanki popełniały sporo błędów, a Pena atakowała w aut. Polkom udało się zbudować siedmiopunktową przewagę (12:5). W bloku skuteczna była także Stenzel, a w aut piłkę posyłała również Martinez. Ten set był prawdziwą dominacją Biało-Czerwonych, które wyrównały stan rywalizacji w całym meczu (25:8).

Tie-break dla Dominikanek, Polki poza finałem w Ankarze

Tie-break ułożył się po myśli ekipy Marcosa Kwieka. Dominikanki po zaledwie kilku minutach prowadziły (4:1). Świetnie w ataku spisywała się Gonzalez, a pierwszy punkt dla Polski w tej części meczu zdobyła Różański. W tie-breaku jednak Polki były bezradne i wyraźnie przegrały (9:15).

Biało-Czerwone mają już za sobą trzy spotkania w turnieju Ligi Narodów w Sofii, gdzie przegrały z Włoszkami (1:3)Chinkami (0:3) i Dominikankami (2:3). Przed Polkami ostatni mecz w Sofii z Bułgarkami, który odbędzie się w niedzielę 3 lipca o godz. 19.00. Zespół Lavariniego stracił szanse na awans do turnieju finałowego.

Dla Polek była to piąta porażka z rzędu, licząc zawody w Quezon City na Filipinach. Po 11. meczach Biało-Czerwone zajmują 11. miejsce w tabeli Ligi Narodów siatkarek. Do finałowego turnieju w Ankarze awansuje pierwsza "ósemka".

Dominikana - Polska. O spotkaniu mówi rozgrywająca Joanna Wołosz (IAR) 0:39
+

Liga Narodów siatkarek. Kto zagra w Final Eight?

Liga Narodów po przerwie wraca do formatu turniejowego. W 2020 roku rozgrywki zostały odwołane z powodu pandemii, a poprzednia edycja odbyła się w tzw. bańce - wszystkie drużyny zostały zgrupowane w Rimini i tam rozegrane zostały wszystkie mecze.

Zmniejszono liczbę turniejów z pięciu do trzech, w trakcie których każdy z uczestników rozgrywa po cztery spotkania. Osiem najlepszych ekip zakwalifikuje się do turnieju finałowego Ligi Narodów, który odbędzie się w dniach 13-17 lipca w Ankarze.

Tytułu broni reprezentacja Stanów Zjednoczonych, która wygrała trzy pierwsze edycje turnieju - dwie w chińskim Nankinie i ostatnią we włoskim Rimini. LN rozgrywana jest od 2018 roku w miejsce rozgrywanej w latach 1990-2017 Grand Prix.

DOMINIKANA - POLSKA 3:2 (20:25, 38:36, 25:20, 13:25, 15:9)

Dominikana: Niverka Marte, Gaila Gonzalez Lopez, Jineiry Martinez, Geraldine Gonzalez, Brayelin Martinez, Isabel Pena - Larysmer Martinez (libero) – Massiel Matos Duran, Angelica Hinojosa, Vielka Peralta, Samaret Caraballo

Polska: Joanna Wołosz, Oliwia Różański, Anna Stencel, Agnieszka Kąkolewska, Weronika Szlagowska, Maryna Czyrniańska - Maria Stenzel (libero) – Alicja Grabka, Zuzanna Górecka, Aleksandra Górecka, Monika Fedusio