US Open: Iga Świątek zagra w ćwierćfinale. Awans Polki rodził się w bólach

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 22:37
Iga Świątek wygrała z Niemką Jule Niemeier 2:6, 6:4, 6:0 w 1/8 finału US Open. W kolejnej rundzie Polka zmierzy się z reprezentantką gospodarzy, Jessicą Pegulą.
Iga Świątek
Iga ŚwiątekFoto: PAP/Marcin Cholewiński

Rozstawiona z "jedynką" Świątek w poprzedniej rundzie wygrała z Amerykanką Lauren Davis 6:3, 6:4. Jej rywalka ma 23 lata, zajmowała 108. miejsce w rankingu WTA, ale w tym roku doszła aż do ćwierćfinału Wimbledonu. W Nowym Jorku - podobnie jak Polka - nie oddała przeciwniczkom nawet seta.

Mecz rozpoczął się ze sporym opóźnieniem z powodu opadów deszczu. Pierwszy set od samego początku nie przebiegał po myśli Igi Świątek, która przegrała dwa pierwsze gemy. Później wróciła do gry, ale przy stanie 2:3 Niemeier rozpędziła się na tyle, że Polka nie była w stanie dotrzymać jej kroku i przegrała 2:6.

Drugi set był bardzo wyrównany, a prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Obie zawodniczki popełniały sporo błędów, ale ostatecznie to Polka zachowała więcej zimnej krwi w końcówce i wygrała 6:4.

W trzeciej partii było widać, że z Niemki "uszło powietrze". Jej serwis nie był już tak groźny jak w poprzednich setach, natomiast Świątek dopiero się rozkręcała. Polka wygrała gładko 6:0 i mimo początkowych kłopotów wywalczyła awans do ćwierćfinału.

Iga Świątek - Jule Niemeier 2:1 (2:6, 6:4, 6:0)

22:32

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji!

22:28

6:0 - Iga Świątek melduje się w ćwierćfinale US Open! Ależ radość Polki!

22:24

5:0 - Niemka postraszyła Świątek przełamaniem, ale Polka przetrwała dwa break pointy i przybliżyła się do zwycięstwa.

22:17

4:0 - mecz staje się jednostronny - wydaje się, że Świątek jest na prostej drodze do zwycięstwa!

22:12

3:0 - uchodzi powietrze z Niemki! Za to Iga Świątek w końcu złapała swój rytm. Oby tak dalej!

22:09

2:0 - kolejny gem pada łupem Polki! Niemeier zaczyna coraz częściej się mylić, jej serwis nie jest już tak groźny.

22:03

1:0 - Świątek dobrze wchodzi w trzecią partię, opanowała nieco emocje po poprzednim, zaciętym secie.

21:52

6:4 - Iga Świątek odrabia straty! Kolejne przełamanie i set Polki!

21:47

5:4 - Polka nadal nie może znaleźć odpowiedniego rytmu. Podwójny błąd serwisowy Świątek kończy gema.

21:43

5:3 - dużo nerwowości i niedokładności z obu stron. Najpierw Świątek aż krzyknęła ze wściekłości po zepsuciu piłki, a następnie Niemka popełniła podwójny błąd serwisowy. Ostatecznie to Polka była górą!

21:35

4:3 - niestety Polka nie poszła za ciosem i przegrała w 7. gemie.

21:31

4:2 - trzeci gem z rzędu dla Igi Świątek! Polka zyskuje pewność siebie i regularność w grze.

21:26

3:2 - rozkręca się Iga Świątek! Polka zakończyła gem efektownym asem serwisowym, a wcześniej popisała się forhendowym winnerem w sam narożnik kortu.

21:22

2:2 - Świątek odrabia straty! Partię kończy efektowny skrót Polki, która po wygranej piłce uniosła w górę zaciśniętą pięść.

21:16

1:2 - Świątek ponownie przełamana, już trzeci raz w tym meczu.

21:13

1:1 - ten gem trwał aż 10 minut, a Polka zmarnowała doskonałą szansę na przełamanie, minimalnie pudłując forhendem. Ostatecznie Niemeier obroniła swoje podanie.

21:02

1:0 - mimo prowadzenia 40:0 Polka nie zdołała szybko zamknąć gema, ale ostatecznie zdołała obronić swoje podanie.

20:52

Świątek wraca na kort po przerwie toaletowej.

20:48

2:6 - Iga Świątek gładko przegrywa pierwszego seta.

20:41

2:5 - od początku 7. gema spore kłopoty Świątek, ale mimo dwóch break pointów Polka doprowadziła do gry na przewagi. Tam jednak lepsza okazała się Niemeier.

20:35

2:4 - forhend Polki dziś nie funkcjonuje. Świątek zepsuła kilka takich uderzeń, znacznie zmniejszając swoje szanse na przełamanie. Nasza reprezentantka ma czego żałować, bo Niemka nie pokazała w tym gemie wielkiego tenisa.

20:26

2:3 - zdecydowanie lepsza partia Polki, która wydaje się odzyskiwać rytm. Świątek zakończyła gema efektownym zagraniem spod siatki.

20:23

1:3 - Polka ma spore problemy z podaniem i siłą ataków rywalki. Świątek oddała inicjatywę Niemeier, która po zaciętym gemie obroniła swoje podanie.

20:16

1:2 - teraz Niemeier ugięła się pod presją serwisu Polki i zaczęła popełniać błędy. Pierwszy gem dla Świątek.

20:13

0:2 - Niemka łatwo broni swojego podania, kiepski początek Świątek.

20:08

0:1 - kłopoty Polki! Serwis wyraźnie "nie siedział" liderce rankingu WTA. Gem zakończyło zagranie Świątek w siatkę.

20:05

Zaczynamy! Jako pierwsza serwuje Świątek.

20:01

Zawodniczki wychodzą na kort.

19:59

Godzina rozpoczęcia meczu została przesunięta na 20:05.

19:54

Świątek po raz czwarty gra w US Open. Awansując do 1/8 finału wyrównała swoje najlepsze osiągnięcie, które zanotowała w ubiegłym roku.