US Open: Iga Świątek królową Nowego Jorku! Wielkoszlemowy hat-trick Polki

2022-09-11, 00:22

Iga Świątek pokonała Ons Jabeur w finale US Open. Foto: PAP/EPA/JASON SZENES

Iga Świątek pokonała Ons Jabeur 6:2, 7:6 (7-5) w finale US Open. To trzeci wielkoszlemowy triumf Polki w karierze.

• W pierwszym secie Świątek zdominowała rywalkę
  • O losach drugiej partii zadecydował tie-break
  • To trzeci wielkoszlemowy tytuł raszynianki
  • Za zwycięstwo w US Open 21-latka otrzymała 2,6 mln dolarów

Wyboista droga do finału

Polska tenisistka stanęła przed szansą wygrania trzeciej wielkoszlemowej imprezy w karierze. W 2020 i 2022 roku triumfowała we French Open. Droga do obu zwycięstw w Roland Garros była jednak zdecydowanie mniej "wyboista" niż ta, którą zawodniczka przebyła na nowojorskich kortach.

W obu zwycięskich edycjach French Open Polka straciła w sumie tylko jednego seta. W Nowym Jorku, aby dojść do meczu o trofeum, Polka musiała wygrać dwie trudne batalie - najpierw w 1/8 finału z Niemką Jule Niemeier (2:6, 6:4, 6:0), a następnie w półfinale z Białorusinką Aryną Sabalenką (3:6, 6:1, 6:4).

21-letnia podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego z siedem lat starszą Tunezyjką mierzyła się wcześniej cztery razy - bilans jest 2-2. Polka górą była w 2019 roku w Waszyngtonie i w obecnym sezonie w finale w Rzymie. Jabeur wygrywała w 2021 roku w Wimbledonie i w Cincinnati.

Dominacja Polki w pierwszym secie

Iga Świątek rozpoczęła starcie w świetnym stylu. Najpierw bardzo pewnie obroniła swoje podanie, następnie przełamała rywalkę, a po chwili zwiększyła prowadzenie. Tunezyjka zdołała jednak wrócić do gry i wygrała dwa gemy z rzędu.

Reszta pierwszego seta należała już do raszynianki, która bezlitośnie wykorzystywała nawet najmniejsze błędy Tunezyjki, co przełożyło się na pewne zwycięstwo 6:2.

Dreszczowiec w drugiej partii i zwycięstwo Polki

Kolejność wygrywania pierwszych sześciu gemów drugiego była identyczna jak w pierwszym - Polka prowadziła 3:2, a Tunezyjka serwowała. Tym razem 28-letnia tenisistka zdołała jednak doprowadzić do wyrównania.

Nie było już miejsca na błędy przy własnym serwisie i o losach tegorocznego US Open rozstrzygnął tie-break. Doszło w nim do aż dziewięciu mini-breaków, jednak ostatecznie to Polka zwyciężyła 7-5 i przypieczętowała wygraną w meczu i turnieju.

Za triumf otrzymała 2,6 mln dolarów, a Jabeur połowę tej kwoty. W poniedziałkowym notowaniu Świątek umocni się na prowadzeniu w klasyfikacji tenisistek, a Jabeur awansuje na drugą pozycję.