EuroBasket 2022: mistrzowie świata nie zawiedli. Hiszpania w półfinale

2022-09-13, 21:37

Radość hiszpańskich koszykarzy po awansie do półfinału mistrzostw Europy. Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Koszykarscy mistrzowie świata Hiszpanie, pokonali w ćwierćfinale w Berlinie Finlandię 100:90 i jako pierwsi awansowali do półfinałów mistrzostw Europy. W środę Polacy zagrają o półfinał ze Słowenią.

Na relacje z meczów reprezentacji Polski na EuroBaskecie 2022 zapraszamy na antenę radiowej Jedynki. Zmagania Biało-Czerwonych relacjonuje wysłannik Polskiego Radia na mistrzostwa Mateusz Ligęza.

>>> EuroBasket 2022 SŁUCHAJ RELACJI

Bohaterami zwycięzców byli Willy Hernangomez - 27 pkt oraz 37-letni Rudy Fernandez, który trafił dwa razy w końcówce zza linii 6,75 m. Naturalizowany Amerykanin Lorenzo Brown w zespole Hiszpanii miał double-double - 10 pkt i 11 asyst.

Finlandia prowadziła pod koniec drugiej połowy 48:33, ale Hiszpanie zmienili obronę w drugiej części i konsekwentnie niwelowali straty. Do remisu 67:67 doprowadzili w 24. minucie. Po trzech kwartach wygrywali 73:67. Finowie w ostatniej kwarcie walczyli do końca i przegrywali tylko 82:84 w jej połowie. Wtedy Fernandez trafił dwa razy z blisko 10 metrów i na niespełna trzy minuty przed końcem zespół włoskiego trenera Sergio Scarilo prowadził 90:82.

Najlepszym koszykarzem Finlandii, która w ćwierćfinałach zagrała po raz pierwszy od 1967 r., był Laurii Markkanen (Utah Jazz), który miał double-double 28 pkt i 11 zbiórek.

Wieczorem Niemcy zmierzą się z Grecją, a w środę Polska zagra o półfinał ze Słowenią, zaś Francja, wicemistrz olimpijski, z Włochami. Ci ostatni wyeliminowali w 1/8 finału jednego z faworytów - Serbów.

***

W środę koszykarze reprezentacji Polski powalczą z reprezentantami Słowenii o wejście do najlepszej czwórki Mistrzostw Europy. - Jesteśmy kopciuszkiem na tych salonach. Myślę sobie jednak po cichu, że to być może jest ten turniej - powiedział Mateusz Ligęza, dziennikarz sportowy Polskiego Radia.

Igor Milicić przed meczem ze Słowenią 0:17