Iga Świątek łapie oddech po triumfie w San Diego. Kiedy Polka wróci na kort?

2022-10-17, 15:46

Iga Świątek wróci na kort za dwa tygodnie. Foto: Sean M. Haffey/Getty AFP/East News

Liderka światowego rankingu Iga Świątek pokonała Chorwatkę Donnę Vekić w finale turnieju WTA 500 na kortach twardych w amerykańskim San Diego. Kiedy Polka wróci na kort?

• O triumf w San Diego liderka światowego rankingu walczyła z Chorwatką Donną Vekić, która po trwającym dwa dni meczu półfinałowym pokonała Amerykankę Danielle Collins
  • Dla Świątek był to dziewiąty finał w tym roku. Triumfowała w ośmiu z nich, w tym dwukrotnie w turniejach wielkoszlemowych - French Open oraz US Open. Przegrała jedynie w ostatnich rozgrywkach w Ostrawie z Czeszką Barborą Krejcikovą
  • W rankingu WTA Race, obejmującym tylko ten sezon, Świątek przekroczyła już 10 tysięcy punktów. Dla porównania - w 2021 roku Aryna Sabalenka do WTA Finals awansowała z dorobkiem 4768 punktów, a Ashleigh Barty w 2019 z 6746. Polka poprawiła nawet osiągnięcie Sereny Williams z 2015 - 9945, daleko jej jednak do wyniku Amerykanki z 2012 roku - 12040

Jedenasty tytuł dla Świątek

W tym roku tenisistka z Raszyna po raz dziewiąty wystąpiła w finale. Triumfowała w Dausze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie, Rzymie i wielkoszlemowych French Open w Paryżu oraz nowojorskim US Open. Przed tygodniem przegrała w Ostrawie drugi finał WTA, po premierowym w Lugano w 2019 roku.

Iga Świątek łącznie wywalczyła 11. tytułów w karierze na 13 występów w finale. Po meczu Iga Świątek otrzymała puchar, czek oraz ... wyjątkowo oryginalną nagrodę.

"To bez dwóch zdań najlepsza nagroda, jaką mogłam dostać." - napisała Polka. <<< CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Jakie są plany Polki?

Liderka światowego rankingu Iga Świątek nie wystąpi w turnieju WTA w meksykańskiej Guadalajarze, do której przeniosła się większość walczących o punkty tenisistek. Nazwisko Polki nie znalazło się na wstępnej liście zgłoszeń, podobnie jak drugiej rakiety świata, Tunezyjki Ons Jabeur. To oznacza, że raszyniankę zobaczymy dopiero w turnieju finałowym - WTA Finals.

Zmagania w Guadalajarze są jednym z turniejów masters. Najlepsze zawodniczki zagrają w kończącym sezon turnieju WTA Finals, który rozpocznie się w ostatnim tygodniu października w Fort Worth w Teksasie. Prowadząca w światowym rankingu tenisistek Iga Świątek oraz jego wiceliderka Ons Jabeur z Tunezji są już pewne występu w finałowej rozgrywce, a jako trzecia dołączyła do nich Amerykanka Jessica Pegula, która przegrała z Polką w półfinale turnieju w San Diego.

W imprezie masters tradycyjnie uczestniczy osiem najlepszych zawodniczek sezonu na podstawie rankingu The Race, obejmującego wyniki w danym roku. Prowadzi w nim zdecydowania Świątek, która wygrała m.in. dwa z czterech turniejów wielkoszlemowych, a druga jest Jabeur, finalistka Wimbledonu i US Open, ale z dorobkiem ponad dwukrotnie mniejszym.

WTA Finals zostaną rozegrane w Fort Worth w Stanach Zjednoczonych w dniach od 31 października do 7 listopada. To oznacza, że Iga Świątek na przygotowanie się do występu w kobiecym mastersie ma blisko dwa tygodnie.

Iga Świątek po spotkaniu finałowym w San Diego nie ukrywała radości (IAR) 0:46