more_horiz
Wiadomości

70-lecie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Polskie Radio uhonorowane

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 11:00
Ponad 50 tys. eksponatów, ponad 40 dyscyplin sportowych. Uhonorowano tu szereg wybitnych osobistości polskiego sportu: Janusza Kusocińskiego, Irenę Szewińską, Roberta Korzeniowskiego, Adama Małysza czy Ryszarda Szurkowskiego. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie świętuje jubileusz. To "Jedyne takie miejsce", Polskie Radio jest patronem medialnym Muzeum.
Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Sławomir Majcher podczas gali jubileuszowej zorganizowanej z okazji 70-lecia muzeum
Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Sławomir Majcher podczas gali jubileuszowej zorganizowanej z okazji 70-lecia muzeumFoto: PAP/Piotr Nowak

Polskie Radio wspiera Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, od lat jest patronem medialnym tego wyjątkowego miejsca. 

Podczas uroczystej Gali 28 października 2022 Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Sławomir Majcher na ręce redaktora Krzysztofa Kuzaka przekazał okolicznościowy dyplom. 

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie powstało w 1952 roku. Jest to jedno z najstarszych muzeów tego typu w Europie. Kilka razy zmieniało swoją siedzibę, od kilkunastu lat mieści się w Centrum Olimpijskim na warszawskim Żoliborzu. Na ekspozycjach w muzeum możemy podziwiać między innymi wyjątkową kolekcję medali i pochodni olimpijskich, niezwykłe fotografie, dokumenty i archiwalia oraz czasopisma.

Inspirować młode pokolenia

Misją placówki jest edukowanie i opowiadanie o bogatej i często pięknej historii polskiego sportu. Tu, na Żoliborzu, można poczuć niezwykłą atmosferę rywalizacji i raz jeszcze przeżyć wszystkie emocje towarzyszące największym sukcesom Polaków. 

W swoich zbiorach, liczących blisko 60 tysięcy eksponatów, posiada m.in.: wyjątkową kolekcję medali i pochodni olimpijskich, kajak Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, najmniejszą książkę olimpijską w historii czy unikalne w skali światowej pamiątki z 1940 roku po Konspiracyjnych Międzynarodowych Jenieckich Igrzyskach Olimpijskich w stalagu XIIIA Langwasser pod Norymbergą.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

W Muzeum Sportu i Turystyki gromadzone są pamiątki związane z polskim sportem, jego dziedzictwo jest pielęgnowane. Uhonorowano ponad 40 dyscyplin, w tym rzecz jasna piłkę nożną. Zwiedzający mogą oglądać m.in. wystawę czasową pt. "Jedyny taki medal". Otwarta została 17 września, czyli w 50. rocznicę wywalczenia przez piłkarzy pod wodzą Kazimierza Górskiego złotego medalu olimpijskiego.

YouTube/Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Skarby polskiego sportu

Wśród eksponatów odnajdziemy m.in. oryginalny dzwon, którym sygnalizuje się ostatnie okrążenie w dyscyplinach letnich i zimowych. Wykonywany jest z piasku, który podlega przesiewaniu, a następnie wypalaniu w specjalnej formie. Warto wspomnieć, że na wystawie stałej prezentowane jest około 10 procent eksponatów. 

Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. buty Ireny Szewińskiej oraz oszczep Janusza Sidły. W Muzeum można dostrzec jak, przez dziesięciolecia, zmieniał się sprzęt używany podczas startów przez zawodników.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Muzeum posiada również wyjątkowe zbiory filatelistyczne i numizmatyczne, 56 tys. fotografii, 37 tys. książek i czasopism oraz tysiące dokumentów i archiwaliów. Całą kolekcję muzealną uzupełnia dokumentacja filmowa i dźwiękowa.

Ma w swoim dorobku ponad dwieście wystaw czasowych, prezentowanych we własnej siedzibie oraz w innych muzeach w kraju i za granicą. Oprócz działalności wystawienniczej muzeum prowadzi szeroką działalność edukacyjną skierowaną głównie do dzieci i młodzieży. Muzeum współpracuje z wieloma instytucjami kultury i edukacji, prowadzi spotkania metodyczne z kadrą nauczycielską, wydaje własne publikacje monograficzne i okolicznościowe. Od 2020 prowadzi w mediach społecznościowych akcję #MuzeumSportuOnline, w skład której wchodzi wirtualne zwiedzanie ekspozycji, lekcje, warsztaty i wystawy online czy programy tematyczne takie jak: Salon Książki Sportowej, Sporty Znane i Nieznane, Technika a Sport, Kobiety o Sporcie.

Od lat jest organizatorem wielu cyklicznych wydarzeń kulturalnych w tym m.in.: majowego Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz i Sportowej Nocy Muzeów czy grudniowych Piłkarskich Mistrzostw Instytucji Kultury. W Muzeum odbywają się również giełdy kolekcjonerów pamiątek sportowych, konferencje naukowe oraz różnego typu spotkania, promocje i imprezy okolicznościowe.

Ze względu na swoje zasługi zostało włączone przez MKOL do grona Olympic Museums Network, skupiającego jedynie 22 placówki z całego świata.

/red

Zobacz więcej na temat: muzeum Warszawa SPORT

Zobacz także

Zobacz także